Keď má koník horúčku

MVDr. Zuzana Bártová 0

Kôň s horúčkou vyzerá naozaj zúbožene. Nežerie, má smutný pohľad, môže sa triasť alebo potiť. Aj pri nízkej horúčke vyzerá, nech mi páni prepáčia, presne ako naše mužské polovičky s teplotou 37,5 °C. Proste na umretie.

Horúčka však aj u koní patrí k životu a nemusí vždy znamenať katastrofu. Je to proste forma obrany organizmu pred infekciami.

Foto: pixabay.com

 

Ako vzniká horúčka?

Telesná teplota koňa je okolo 37-38 °C. Zvyšuje sa pri infekciách, ale aj veľkej námahe, prípadne rozsiahlejšom poškodení tkanív.

Ako k tomu dochádza? V jednej časti mozgu nazývanej hypotalamus, kde sa nachádza takzvané termoregulačné centrum.

Predstavme si ho ako malý termostat, ktorý je nastavený u dospelého koňa na teplotu 37-38 st. Keď sa kôň prehreje alebo ochladí, termostat sa zapne a začne riešiť situáciu.

V prípade infekcie dôjde následkom pôsobenia baktérií, vírusov a imunitnej odpovedi organizmu k prestaveniu tohto termostatu na vyššiu teplotu.

Aby sa teplo udržalo v organizme, cievy na okrajových častiach tela sa stiahnu (kôň môže mať chladné končatiny), a začne sa triasť, čím ďalej zvyšuje teplotu tela.

Keď horúčka ustupuje, napr. po podaní liečiva, kôň sa potí, cievy sa rozťahujú, teplo môže unikať a organizmus sa ochladzuje.

Foto: Ingimage.com

 

Ako správne zmerať teplotu koňa?

Teplotu meriame klasickým, alebo digitálnym teplomerom v rekte. Je nutné teplomer priložiť pri meraní na stenu konečníka, inak nameriame teplotu trusu a nie koňa.

Pozor, nemerajme ju keď sa koník vráti z vychádzky alebo skokového tréningu. Teplota bude určite zvýšená, zvlášť za teplého počasia.

Kôň má horúčku, čo ďalej?

Konzultujme s veterinárom. Nie každá horúčka je nebezpečná, ale vždy si zasluhuje pozornosť. Horúčka nie je choroba, nemôžeme ju vyliečiť. Môžeme však zistiť jej príčinu a keď ju odstránime, zmizne aj horúčka.

Kým príde veterinár, môžeme koníkovi ponúknuť otrubový nápoj a ochladzovať povrch tela vodou. Doktor zhodnotí klinický stav koníka a rozhodne o terapii. Pri horúčkach je väčšinou liekom prvej voľby protizápalový liek, niečo ako náš aspirín.

Antibiotiká sa nasadzujú až keď predpokladáme bakteriálnu infekciu. U dehydrovaných zvierat s vysokou teplotou môže veterinár nasadiť aj infúznu terapiu.

Foto: Ingimage.com

Aké sú možné diagnózy?

Horúčka vzniká najčastejšie pri bakteriálnych alebo vírusových ochoreniach. Môže sa jednať o ochorenie akéhokoľvek systému.

Ak koník kašle a má nález na pľúcach, môže ísť o zápal pľúc alebo o chrípku, obidve sú vážne ochorenia, ktoré netreba podceňovať. Ak sa nám horúčka vracia v určitých časových intervaloch je vždy nutné doplniť klinické vyšetrenie o kompletné vyšetrenie krvi a spraviť krvné nátery na vylúčenie krvných parazitov.

Alarmujúce je, ak horúčku predchádza alebo ju sprevádza kolika. Môže ísť o ťažký zápal s poškodením čreva a sepsou ( prestúpenie baktérii do krvného obehu).

Často krát sa príčina horúčky nenájde, koníka trochu podporíme, necháme odpočinúť a horúčka sama odoznie.

Horúčka má svoj význam, bráni baktériám a vírusom cítiť sa v našom tele dobre a pomáha zvyšovať obranné reakcie organizmu.

V prípade, že lekár nenájde zjavnú príčinu horúčky, ak nie je vysoká a trvá krátko, prípadne hematologické vyšetrenie neukáže žiadne abnormality, doprajme koňovi len trošku času a kľudu. Samozrejme pod dozorom.

Autorka je veterinárka v ambulancii Mlynvet, v Mlynskej doline oproti RTVS, kde ošetruje aj exotické zvieratá. Jej tím sa stará aj o zvieratká v bratislavskej ZOO a zachraňujú odchytené vtáky. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár