Chovajme ovce, ovečky, jahniatka

Sally Bojsová 0

„Mami, chceli by sme mať doma živú ovečku.“ Deti mávajú niekedy úžasné nápady. Na prvý pohľad nezrealizovateľné, ale…čo ak je to celkom jednoduché? Pokúsme sa zistiť či, ako a kde by sme si mohli splniť sen z detstva.

Foto: INGIMAGE

Predpokladajme, že chceme začať chovať ovečky pre radosť a nebude naším cieľom chov oviec kvôli mlieku alebo produkcii vlny, či mäsa. Môžeme využiť fakt, že ovce sú najlepšie kosačky na svete. Dokážu spásať trávu až úplne ku korienkom, veľmi nízko, dokonale. Takisto hnojivo, ktoré s nimi dostaneme do trávy a do pôdy v záhrade, je plné živín a bio.

Čím sa živia ovce?

Pasú sa celoročne a keď majú dostatok trávy, tak im treba podávať len čistú vodu a minerálny liz. V zime im ponúkame seno, slamu ale aj starší záhradný porast z kríkov či rastlín. Dokrmovať ich môžeme kedykoľvek jablkami, mrkvou, repou, sušeným chlebom, zeleninou, alebo granulami. Ak máte na začiatku jahniatka – treba im pár týždňov podávať aj jadrové krmivo, ak ho dostávali predtým. 

Foto: INGIMAGE

Počas roka treba v záhrade počítať s tým, že ovce pozbierajú zo zeme spadnuté plody ovocia a ponúknu sa ovocím z kríkov, na ktoré dosiahnu. Ak tam máte mladé ovocné stromčeky, môže sa stať že dostanú chuť na ich kôru.

Ako ubytovať ovečky

Ovce sa dajú chovať celý rok vonku, buď v oplotenom priestore záhrad alebo na pastvine. Stačí im pripraviť jednoduchý drevený prístrešok, kde sa môžu uchýliť v nepriaznivom počasí. Na zimu treba ovce ustajniť v uzavretej maštali.

Plemeno pre začiatočníkov

Najmenšie plemeno oviec na svete, vhodné do našich záhrad sú Quessantské ovce. Nie sú náročné, sú veľmi prítulné, milé, priateľské a prispôsobivé podmienkam. Neboja sa ich ani malé deti. Sú odolné voči nepriazni počasia i voči chorobám. Existujú v bielej, čiernej i strakatej podobe. Niekedy sa im hovorí aj bretónski trpazlíci

Foto: Pixabay

Pre svoje vlastnosti sú veľmi vhodné pre začiatok chovu. Spasú rozmanité druhy rastlín. Jahniatka majú pri narodení hmotnosť cca 1,5 kg a v dospelosti dorastajú do maximálnej hmotnosti 20 kg. Výška je u baranov do 49cm a u oviec do 46 cm. Strihajú sa jedenkrát do roka.

Ďalším menším plemenom sú tzv. kamerunky, ktoré trošku pripomínajú kozy a nemusia sa strihať.

Ovce sú spoločenské tvory. Doporučuje sa zaobstarať si na začiatok aspoň dve alebo tri. Nečakajte, že 3 ovce spasú obrovský sad. Odlišuje sa to u jednotlivých plemien podľa toho, aké sú náročné na príjem stravy. Napríklad na zatrávnenom pozemku 1500 m2 sa uživí aj 6-7 malých oviec.

Legislatíva

Každý nový chov oviec v rámci Slovenska, je potrebné zaregistrovať bez ohľadu na počet chovaných zvierat. Na zaregistrovanie nového chovu slúži tlačivo „Registrácia chovu“, ktoré poskytujú regionálne strediská Plemenárskych služieb SR, š. p. Podrobnosti o registrácii nájdete na internete, na adrese www.pssr.sk. 

Foto: INGIMAGE

Zároveň sa môžete stať členom Zväzu chovateľov oviec a kôz v SR, alebo si len od nich nechať poradiť.

Prečo ovečky ÁNO

  • kosačka s tichou prevádzkou
  • pozbierajú popadané ovocie
  • pohnoja záhradu bio hnojivom
  • deťom pre radosť, behajú za ľuďmi

Prečo azda NIE

  • na trávniku ostáva aj “hnojivo”
  • veterinárna starostlivosť o zvieratá
  • dohľad nad zvieratami – aby nezabehli k susedom a naobhrýzali čo nemajú

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár