Prečo má pes strach?

Viera Mikulová 21

Podľa Wikipedie je strach pocit  znepokojenia z blížiaceho sa nebezpečenstva alebo nepríjemného zážitku. Prejavuje sa pohotovosťou k obrane alebo úteku; ide o normálnu reakciu na skutočné nebezpečenstvo alebo ohrozenie. 

Strach motivuje k vyhnutiu sa ohrozeniu alebo k úteku pred ním. Kde to nie je možné, tam sa často strach mení na  agresiu. 

Postupným zvykaním si na podnety, ktorých sa psík bojí, sa bežný strach odbúra (vysávač, kosačka, lietadlá atď.), získa novú skúsenosť a strach sa zmenšuje alebo zanikne na daný podnet natrvalo. 

U citlivejších jedincov môže strach prejsť do paniky či fóbie, ktorá nabaľuje na seba aj ďalšie podnety a psík sa stáva strachom až paralizovaný, či úplne neovládateľný. Napríklad, ak sa bojí búrok, spúšťačom môžu byť po čase už aj vejúce záclony či silnejší vietor, ktorý búrke predchádza. 

Pes v takom stave: neprijíma potravu, trasie sa, rýchlo dýcha a úporne sa snaží niekde schovať alebo utiecť. Mnohé psy utečú z domu a nedokážu sa vrátiť ba dokonca a reagujú agresívne.

Prečo má pes strach ?

Strach je podľa rôznych štúdii získaným prejavom avšak niekto k nemu má väčšie alebo menšie predispozície. 

U psov veľmi veľa závisí od správnej socializácie v rannom veku. V období medzi 8-13-tym týždňom šteniatka prebieha aj strachová perióda (väčšinou už u nového majiteľa), kedy sa strachové podnety môžu negatívne fixovať.

Dôvody strachu či úzkosti môžu byť rôzne – od plemenných predispozícií, cez
zdedenú plachosť, nezvládnutú alebo chybnú socializáciu a výchovu až po nejakú traumatizujúcu skúsenosť a následne nesprávne reakcie majiteľa. A práve tie sú základným kameňom v zdolávaní podnetov strachu. Ak nevieme odhaliť dôvody strachu netreba váhať, ale poradiť sa so skúseným výcvikárom či veterinárom. Ak totiž nevieme prísť na to ako odstrániť strach u nášho psa, resp. ako na neho reagovať „nepohneme sa z miesta“. Aj u psov existujú medikamentózne spôsoby, ktorými dokážete už utlmiť daný stav alebo postupne riešiť problém dlhodobejšie, napríklad homeopatikami, či rôznymi bylinami či formou éterických olejov alebo kvapiek.

Ako radí známa kynologička najlepším liekom je však vždy prevencia – čiže starostlivo si vybrať chovateľa, ktorý má na pamäti aj psychickú stabilitu svojich odchovov, nielen intenzitu a vonkajší vzhľad jedincov. Rozhodne si hľadajte psíka podľa svojich možností, ak nebudete mať na neho celé hodiny denne, neberte si plemeno, ktoré potrebuje množstvo pozornosti, ale také, ktoré sa vášmu štýlu života dokáže ľahšie prispôsobiť. 

Výchova a naše reakcie na správanie šteniatka dosť výrazne ovplyvňuje jeho strach v budúcnosti. Šteniatko je od prírody zvedavé, treba jeho zvedavosť podporovať ale aj usmerňovať ho pri tom. To však neznamená bitku a agresivitu, ale jasné fuj! či okamžité prerušenie hry.  Našu nespokojnosť s určitým správaním šteniatka môžeme vyjadriť priamo – slovným pokarhaním, telesným trestom ako capnutie po zadku (nie rukou, radšej vodítkom a taktiež pozor aby v tom nebola agresivita z vašej strany); alebo nepriamo –  psa si nevšímame, zadržíme predmet, o ktorý má veľký záujem a podobne.

Zvedavosť je od 3. týždňa veku šteniatka hybnou silou – riadi jeho aktivitu. V tomto období ešte šteniatka nepoznajú strach. Strach začne ich život usmerňovať približne od 5. týždňa života. Okolo 8. týždňa sa šteniatka stávajú opatrnejšie. Ako nový majiteľ by ste mali rešpektovať  fakt, že šteňa chce všetko nové v jeho okolí preskúmať. 

Čo robiť ak sa šteniatko (platí to aj pre dospelé psy) už bojí?

Ak zistíte, že má vaše šteňa z niečoho strach, nikdy ho nesmiete chlácholiť či inak upokojovať, pretože ho ešte viacej vystrašíte. Naopak, mali by ste sa začať správať ešte sebavedomejšie a odpútať jeho pozornosť či už hračkou alebo pamlskom. Čím neutrálnejšie a sebavedomejšie budete pri takýchto situáciách postupovať, tým rýchlejšie sa pes upokojí a bude konať smelšie. 

Ak už má nastať vystrašená reakcia, odíďte zo situácie ešte za pokojného stavu psíka, aby nezískal negatívnu skúsenosť. Keď prejavuje zvedavosť k danému objektu, ale správa sa bojazlivo, nechajte rýchlosť spoznávania na neho, nenúťte ho nasilu, vy buďte pokojní a  tvárte sa neutrálne, ako keby o nič nešlo, a nabudúce sa dostane až k predmetu sám, bez úzkostlivej reakcie. Nemusí to zvládnuť na prvý raz, nežiadajte ho o to a netrestajte za to, že to nezvládol. 

Čo robiť ak aj napriek vašej snahe neviete strach u psíka eliminovať …

Podľa podnetov strach u psíka znižujeme postupným privykaním si naň alebo novým pozitívnym zážitkom s podnetom.

Veľa závisí aj od toho či nám známy podnet strachu nie je len sekundárny, teda či sa nejedná o principiálne iný problém u psa. Aj mnohé zdravotné problémy psov sa môžu javiť ako podnety strachu/fóbie a pritom majú iný dôvod, napríklad: naša kólia má strach z lesklých plávajúcich podláh a lesklých schodov čo je častým prejavom u tohto plemena (dozvedela som sa to až zo zahraničných diskusii chovateľov kólii) kvôli pošmyknutiu sa, ktoré ju stresuje vzhľadom na jej relatívne krehkú stavbu tela (netreba sa nechať oklamať mohutnou srsťou pod ktorou sa skrýva tenulinké psíča). 

Taktiež slabý zrak alebo nejasné pachové rozpoznanie môže vyvolať agresivitu na človeka alebo strach z neho. Je známe, že napríklad psy často štekajú na poštárov a prečo? Veď nesú so sebou množstvo pachov z rôznych domácností, ktoré nie každý pes vie identifikovať. Alebo výtok z nosa, či zápal spojiviek – môžu dávať psovi úplne  zmätené informácie a ten reaguje bojazlivo či inak neprimerane.

Jednotlivým podnetom strachu treba prispôsobiť reakcie človeka, preto si ich  postupne rozoberieme v ďalších článkoch.

Ak máte skúsenosť so strachom u psa a radi by ste sa s nami o ňu podelili neváhajte a napíšte nám. Radi za vás oslovíme aj skúseného výcvikára poprípade kynológa, ktorý sa bojazlivými psami zaoberá aby nám poradil ako na ne.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň prajem! Mám 25 mesačného maltezáčika, ktorý je síce bojazlivej povahy, ale už 3. noc nevládzem s ním. Bývame v dvojgeneračnom dome, on je cez deň so svokrou na prízemí a spáva so mnou. Fungovalo to takto až doteraz. V stredu v noci pršalo. Psík zaspal a asi okolo polnoci sa zobudil, začal choviť po byte, kňučal,štekal, triasol sa,začal škrabať dvere, chcel ísť von. Toto robí napr. keď sa blíži búrka. Robil to celú noc, až sa úplne unavil. Takto sa to opakovalo asi 2 noci, takže sme tri noci vôbec nespali. Ľutoval som ho, tak som ho na noc zniesla dolu k svokre. Spal celú noc. Ani cez deň tu nechce byť. Vonku je aktívny, vyslovene mu niečo vadí v byte. Len keby som vedela čo. Ďakujem za odpoveď.

  2. Dobrý deň, máme doma 13 mesačného strachopuda teda Staforda. Od šteniatka sme sním chodili medzi psy, ľudí, von spoznávať okolie a podobne. Javil sa bojazlivo no na niektoré veci si zvykol a všetko bolo v poriadku… To že sa zľakol keď niečo buchlo, prešlo auto či štekal naň druhý pes sme nebrali nejak moc vážne lebo nie vždy mal takúto reakciu. Nedávno sa ale začal báť aj doma. Bývame v byte a posledné dni sa boji dokonca aj ísť ku miske nažrať sa. Vodu pije v poriadku no bojí sa ísť najesť kým sme pri ňom aj keď na druhej strane kuchyne. Všetko je v poriadku hráme sa sním, cvičíme ho dokonca je veľmi šikovný na povely poslúcha a takmer neprejavuje typickú tvrdohlavosť plemena takže nebol a ani nie je moc trestaný… Nevieme si rady a bojíme sa že to bude horšie a môže to prerásť do agresivity. Viete nejak poradiť prosím?

  3. Prosím Vás o radu, naša ročná fenka asi 6 mesiacov odmieta chodiť na prechádzky. Vonku urobí potrebu a sadne si na chodník alebo do trávy a sedí tam aj 10-15 minút a pozoruje okolie. Nepohne sa za nami ani keď ju pustíme z vodítka stále ostane tam, neuteká preč skôr sa zaberie ku dverám bytovky. Nedá sa nalákať ani na maškrty, pri potiahnutí vodítka sa vzoprie takže to už ani neskúšame.

    Môžete nám poradiť čo s tým aby sme jej nejak pomohli?

    Ďakujem Soňa

  4. Zdravím,

    Pred štyrmi dňami, keď som nebola doma, mi fenka, dvojročná kríženka z útulku, ušla z dvora a pravdepodobne sa dotkla elektrického ohradníka a mozno ju aj naháňal kôň pretože ušiel z ohradníka, ( fenka za koňmi neuteká, vždy mala pred niki rešpekt a držala vzdialenosť od nich ). Koňa som zaviedla do ohradníka a fenka to videla. Teraz keď s ňou idem na prechádzku a pustim ju na volno tak vždy na zavolanie krásne pride ako som ju trénovala pd malička, aj popri elektrickom ohradniku, a ako idem z prechádzky domov tak fenka nechce prísť, drží si odomňa 15 metrový odstup ( je strašne naviazana na ľudí takže sa to na ňu vôbec nepodobá) a so zveseným chvostom uteká ked sa ku nej priblížim…ked sa mi ju po dlhej dobe podarí chytiť na vodítko celá sa trasie a nechce si ani pamlsok vziať ..po chvíli ako ju vediem z voditkom je zas ako predtým, šťastná a stále si ma pozoruje a drží pri mne .nerozumiem tomu správaniu..stalo sa to už treti krat na prechádzke …prosím o pomoc ..ďakujem

  5. Dobry den. Prosim Vas poradte mi. Mam 1/2 fenku.ca 30 Kg. Mam ju od 2 mesiacov priamo od jej mamy. Nikdy sa nebala nicoho.Na Silvestra o pol noci moj vtedajsi priatel ju zobral do zahrady bez mojho povolenia a ona chuda sa zlakla a usla a bola niekde v lese sama 5 hodin. Po 5 hodinach sa vratila, cela spinava, smrdlava, jazvu na labe. Zobrala som ju na byt. Dnes sme boli na prechadzke (4.1.) s inymi psami bez voditka a zase zacali strielat a ona sa zlakla zase a zacala utekat prec a ja som kricala, piskala a bezala za nou ako vzdy, ked som ju privolavala. Utekala aj predo mnou. Az sa niekde zastavila a uplne pomaly som sa k nej musela priblizovat. Ako mam vtedy reagovat? Kamaratka povedala, ze jej mam dat istotu a prihovarat sa stale, lebo nechcela so mnou ist, stale sa tahala prec. Citala som, ze sa ma clovek normalne spravat, akoby sa nic nestalo…Ja neviem, co robit..Teraz ma aj strach na ulici, ked auta jazdia okolo…co nikdy nemala…Dakujem za odpoved

  6. Dobry den

    Mame toho viac .strach chodit na urcite miesta unas na sidlisku.ked ideme inym smerom ako chce ona taha sa na voditku trasie sa boji sa.meni miesta boji sa novych miest na sidlisku.mame ju z utulku ako 2 mesacnu sme ju zobrali.je to miesanec stredna vyska. Ma 4 roky.potom sa boji ciganov ale takych tych spinavych co chodia do bedni nosia vozik.trasie sa a utecie.boji sa starych ludi palicky kocik vozik.a aj burky staci ze je len prievan.a novinka unas boli sme na dovolenke a mama sa onu starala.su na seba zvyknute pravidelne sa stretavaju a chodia spolu vonku. problem je v tom ze od vtedy ako sme boli prec sa udial asi stres a ma problem snou ist von.boji sa a musi ju tahat domov.niekedy aja man taky pocit ze ked snou von mi povedia ze som ju ukradla.taha sa trasie sa podla mna bez dovodne .ale moze byt ze ona nieco citi vidi.

  7. Dobry den zelam, vedeli by ste m iprosim poradit? Mam psika z utulku, ma 3 roky, mam ho uz od aprila minuleho roku. Vzdy t bol mensi autista ale bol inak v poriadku, hravy, tesivy, pahltny, atd. Jedneho vecera sa z nicoho nic prelakol, vyliezol kamartake do krku, triasol sa a dychcal. O tyzden neskor prisel moj chlap znova zo zahranica po dlhsom case, ako uz parkrt predtym, raz sme sa pohadali viac nahlas (ale nie prvy krat) a odvtedy bol rovanky problem, strach, triaska, dychcanie, na druhy vecer sme ho zobrali na strazenie ku kamaratke, u ktorej bol vzdy aj s dalsimi dvom psikm iked som bola odcestovana, rad tam chodil. po navrate kriva (nehody si nie je nikto vedomy), a jeho stavy pokracuju, schovava sa, niekedy an ipamsok nechce, netesi sa. Nohu ma vraj len natiahnutu trochu, ma tabeltky od bolesti, ale s tym zvyskom si nevieme dat rady, uz sa boji vsetkeho, jeden den bol v poriadku, odvcera kvoli vetru (nebal sa ani burky ani nicoho) vyvadza :/ Neviete prosim ako na to?

  8. Ahoj ,mam 4 mes,sucku staforda,je hrava ,mila ,pritulna,uz sa naucila sadni,daj labku,lahni denne s nou sravim dost vela casu mame velky dvor takze ma dost pohybu.Ale problem nastane ked jej dame obojok a voditko.Lahne si ,chvost medzi nohy a zacne sa triast.Snazila som sa pozornost obratit na nieco ine,ale s nou to ani nepohne,neviem si stym poradit sadla som si k nej a cakala kedy sa pohne ona,asi ma zradila moja trpezlivost zakazdym jej dam prec voditko aj obojok potom aj dve hodiny spi vo svojom pelechu a nereaguje na volanie az kym nazabudne co bolo a zas je v pohode,dakujem za radu

  9. Dobrý deň, mám 10 ročného francúzskeho buldočka doteraz sme ho kľudne mohli nechať doma kým sme boli v robote, ale teraz keď vidí že sa chystáme z domu začne dychčať, triasť sa, je rozrušený chcel by ísť s nami. Kým dôjdeme domov urobí šarapatu povyhadzuje šaty z poličky, vlezie do skrine, pračky, pod posteľ no proste niečo hrozné. Keď sme doma tak je kľudný. Poraďte mi ďakujem

  10. Dobrý deň , mam 1 ročnu fenku yorka. Našim problémom že sa bojí všetkého , ľudí kráčajúcich po chodníku , detí, psov , rôznych zvukov.. Doma je bezproblémová ale akonáhle vyjdeme von tam nastáva panika. A mám pocit že je to čím ďalej tým horšie.

    Neviem ako by som jej mala pomôcť. Vopred ďakujem za radu .

  11. Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. Asi 1 mesiac mame 6 rocnu sucku civavky od mnozitelov. Bola velmi spinava, mala krvavu labku a bola velmi vystrasena a co sme sa dozvedeli celych 6 rokov stravila vonku pod holym nebom len v krabici. Povodny majitel ju priniesol ako zajaca /drzal ju za kozu na chrbte /. Pri mne a dcere co sme isli pre nu bola az na to ze sa stale triasla od strachu celkom v pohode ale manzel akonahle prisiel domov, tak zacala nanho vrcat, stekat a schovavat sa pred nim. On sa snazi byt kludny, mily a velmi si ju nevsimat a prihovara sa jej milym hlasom ale aj po mesiaci sa ho velmi boji a uteka pred nim. S ostatnymi je kontaktna, nevsima sa ich ale akoby na muzov zanevrela a bala sa ich. Prosim o radu ako nato aby sme neurobili chybu.

  12. Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. Asi 1 mesiac mame 6 rocnu sucku civavky od mnozitelov. Bola velmi spinava, mala krvavu labku a bola velmi vystrasena a co sme sa dozvedeli celych 6 rokov stravila vonku pod holym nebom len v krabici. Povodny majitel ju priniesol ako zajaca /drzal ju za kozu na chrbte /. Pri mne a dcere co sme isli pre nu bola az na to ze sa stale triasla od strachu celkom v pohode ale manzel akonahle prisiel domov, tak zacala nanho vrcat, stekat a schovavat sa pred nim. On sa snazi byt kludny, mily a velmi si ju nevsimat a prihovara sa jej milym hlasom ale aj po mesiaci sa ho velmi boji a uteka pred nim. S ostatnymi je kontaktna, nevsima sa ich ale akoby na muzov zanevrela a bala sa ich. Prosim o radu ako nato aby sme neurobili chybu.

  13. Mam 7rocneho maleho bradaca korenie a sol. Dcera ho darovala manzelovi, doniesli ho z chovnej stanice. Boji sa silnych zvukov, napr. Zvuk velkej motorky, o ulicu dalej je prestavba domu – s tym suvisiace zvuky, vyklepanie masa,…najviac sa boji burky. Pri burke (aj silvester) sa trasie, rychlo dycha a chce sa schovat. Dalej sa boji vysokych ludi ked maju oblecene nieco cierne (okuliare, siltovka). Po smrti manzela je silne naviazany na mna. Ked odidem bez neho, matku (byvame spolu v rodinnom dome) neposlucha. Ked ho pusti na dvor, uz jej nepride dnu pokial sa nevratim domov. Asi pred 2 rokmi ho zdrapol susedov vlciak a odvtedy ho stale provokuje pri ich branke. Ked ideme na prechadzku a priblizime sa k hlavnej ceste alebo parkovisku pred nakupnymi centrami, ma zatiahnuty chvost a stale sa obzera. Inak je velmi mudry.

    1. dobry den
      mam asi 1a pol rocneho psika z utulku
      boji sa chodit v meste na prechadzky..boji sa ludi .boji sa byciklov.kolobeziek..hlucnych deti
      naopak u rodicov na dedine vo dvore je pan dvora a steka hlucne na vsetkych ludi byciklistov..atd za plotom
       
      kedze soms nim v meste a potrebujem s nim choidit na prechadzky pomeste viete mi poradit ako vyliecit tento jeho mestky strach?
      dakujem Zuzana

  14. Dobry den velmi vas prosim poradte mi mam psika z utulku mame ho dva roky nas psik Bingo ma tri roky prestahovali sme sa a velmi sa boji chodit vonku nechce vyjst z brany trasie sa nechce sa vencit. donutime ho aby sa aspon parkrat vycikal a bingo rychlo uteka ku b rane. Mame ho velmi radi chceme mu pomoct. Boji sa motoriek hlasnych zvukov. dakujem

  15. Mame maltezaka 1,5 rocneho. Bol to vesely, hravy psik az do vtedy kym nas na prechadzke hlavne jeho nenapadol vlciak. Nejak velmi mu neublizil, len ho poskrabal, ale odvtedy sa boji hlavne mna. Strani sa ma a vidno, ze hlada ochranu u vsetkych okrem mna. Dovtedy bol na mna naviazany. Chcem Vas poprosit o radu ako sa ku nemu spravat aby opat nabral odvahu a nebal sa.

    Dakujem za odpoved

  16. ja mám jazvečíka,ktorý sa od mala bál štekotu iných psov-aj keď neštekali naňu. Tak som vzala vodítko a hybaj do dediny,kde je asi tisíc psov za plotom a zúrivo štekajú.najprv panika,ale o chvíľu keď zistila,že sa jej nič nedeje už v pohode vyštekáva do nich,získala sebavedomie a už sa nebojí.dobré je zoznámiť psa so submisívnejšími a na začiatku len spoločná prechádzka,pričom každý psík ide na opačnej strane

  17. ja mám jazvečíka,ktorý sa od mala bál štekotu iných psov-aj keď neštekali naňu. Tak som vzala vodítko a hybaj do dediny,kde je asi tisíc psov za plotom a zúrivo štekajú.najprv panika,ale o chvíľu keď zistila,že sa jej nič nedeje už v pohode vyštekáva do nich,získala sebavedomie a už sa nebojí.dobré je zoznámiť psa so submisívnejšími a na začiatku len spoločná prechádzka,pričom každý psík ide na opačnej strane

  18. Ahoj, máme yorka, ktorý je v byte a bol bezprobléový a zrazu sa začal báť prejsť cez prahy dverý, teda prednými nohami ako tak prejde, potom sa zasekne a nie a môžem volať a lákať ako chcem, nič nepomáha, musím musím ísť k nemu a trochu ho postrčiť, podotýkam, že nič sa mu nestalo medzi dverami, jednoducho začal sa báť a hotovo ? Poraď Te.

Pridaj komentár