Socializácia psa. Treba, alebo nie?

Roman Novota 0

Dnes sa všade hovorí o socializácii psa, ale na fakt, že socializovať treba len problémové psy sa zabúda. Psi  ktoré poslúchajú, bezdôvodne neútočia a neprejavujú bojazlivosť socializovať netreba. 

Socializovať bezproblémové jedince je ťahanie peňazí z majiteľov, ktorí  o danej problematike nemajú dostatok informácií. 

Pozrime sa na vec z humánneho hľadiska. Resocializačné zariadenia sú pre ľudí, ktorí trpia vážnymi odchýlkami správania od bežnej normy. Ak by sme do takéhoto centra poslali človeka, ktorý netrpí žiadnou poruchou správania,  bolo by  ovplyvnené aj jeho správanie k horšiemu.

U psov taktiež funguje odpozorovávanie a napodobňovanie správania iných. Mladé zviera odpozoruje od problémového jedinca neželané správanie, môže nastať situácia kedy začne útočiť, báť sa, utekať a skrývať  sa, uzatvárať sa do seba a tým nastávajú problémy aj vo vzťahu k majiteľovi. 

Každý majiteľ socializuje psa tým, že ho cvičí a vychováva pre svoj štýl života. Vycvičený pes nepotrebuje socializovať, pretože sa vo výcviku naučil správnemu správaniu a pri vzniknutom probléme nenastane hraničná situácia, kedy pes utečie na miesto kde sa cíti bezpečne, alebo za iným psom ale pôjde za svojím majiteľom, v ktorom má oporu a dôveru. Vzťah majiteľa a psa musí byť o vzájomnej dôvere a spoľahnutí sa na seba.

Váš pes sa nemusí hrať s každým psom, ktorého stretne na prechádzke

Ľudia neznalí problematiky často vyhľadávajú skupinové venčenie, avšak neuvedomujú si, že nie je potrebné  aby sa Váš pes hral s každým psom, ktorého stretnete pri prechádzkach.

Psa si každý zaobstaráva sám pre seba a preto práve Vy mu určujete s kým sa bude hrať. Pri takomto hromadnom hraní sa môže veľmi ľahko prísť ku bitke a nie je žiaden dôvod na to, aby ste Vášmu psovi umožnili zapojiť sa do bitky, prípadne umožniť inému psovi aby útočil a bil toho Vášho. 

Takýmto situáciám treba predchádzať a je to jedna z vecí, ktoré Vám vysvetlia a ukážu v každom serióznom kynologickom klube, kde sa stretávajú ľudia rozumejúci sa výcviku psov.

Správne vedený pes je pokojnej, vyrovnanej povahy, vnímavý voči svojmu majiteľovi a nevyhľadáva konflikt. Práve takýchto psov na cvičiskách nájdete a ak by aj náhodou nastala neželaná situácia vplyvom rôznych faktorov, skúsenosti prítomného cvičiteľa ich umožní kladne a v prospech psa vyriešiť, čo je absolútne prvoradé.

Orientujte sa hlavne na kynologické kluby s dlhoročnou praxou a skúsenosťami a nie na rôzne pochybné s.r.o. živiace sa socializáciou psov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár