ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia

21.05.2015


5 dôvodov, prečo dať deti na konský tábor

Autor: Dagmar Jánošíková

Leto sa pomaly blíži a s ním i naše každoročné otázky: Kam s deťmi cez prázdniny?  

Jednou z možností je aj konský letný tábor. Prečo do toho ísť ?

foto: iStock

 

Pobytové vs denné tábory

Do pobytového táboru dieťa jednoducho odnesiete na jeden alebo dva týždne. O dieťa sa starajú 24 hodín denne skúsení učitelia jazdy na koni a animátori. Zaobstaranú majú stravu a okrem každodennej starostlivosti a jazdy na koni podnikajú rôzne výlety po okolí.

Do denného tábora dieťa odveziete ráno, keď idete do práce a po práci si ho opäť vyzdvihnete.

Deti sa taktiež starajú o kone, učia sa jazdiť a zvyšok času trávia rôznymi hrami a výletmi. Zaobstaranú majú desiate a obedy. Denne tábory naberajú na popularite stále viac a viac.

Prísny denný režim

foto: isifa

Starať sa o živého koňa je nielen zábava, ale hlavne zodpovednosť a drina. Deti sa pred jazdou o koníka musia dôkladne postarať. Vyčistiť mu box, vyčistiť ho, nasedlať si ho a až potom sa môže začať výuka.

Dieťa sa tak naučí, že pri takomto športe nejde len o vozenie sa vysoko v sedle, ale aj o pravidelnú starostlivosť, ktorú jednoducho musia denne absolvovať.

Ak vás dieťa denno-denne prosí, aby ste mu koňa kúpili, je to ideálny spôsob ako zistiť, či ho starostlivosť o neho po chvíli neprejde.

Som živý tvor!

Pozitívny vplyv koňa na psychiku dieťaťa je veľmi dobre známy. Zaoberá sa ňou hipoterapia. Kôň je živý tvor s krásnou dušou. Je veľmi vnímavý a citlivý. K jeho životným potrebám treba zaobchádzať s láskou a s rešpektom.

Dieťa sa naučí vnímať signály, ktoré kôň dáva a na základe nich s ľuďmi komunikuje. Je to výborný kamarát do dažďa. Ak sa k nemu správate s láskou, oplatí vám ju. Preto si získava i toľké srdcia nielen detí, ale aj dospelých. Kôň dokáže vaše dieťa naozaj veľa naučiť: všímavosť, rešpekt, toleranciu, obozretnosť, predvídavosť, trpezlivosť, zodpovednosť a zdolávať strach.

foto: isifa

 

Prospešná aktivita

V dnešnej dobe plnej elektronických vymožeností, ktoré nám síce majú uľahčovať život, no smutnou pravdou však je, že deti stále viac a viac času trávia za počítačmi a smartfónmi. Detí na ihriskách ubúda.

Pri koňoch na nezmyselné ťukanie do telefónu čas mať nebudú. Pobyt na čerstvom vzduchu v krásnej prírode je pre nich najlepším liekom na dnešnú modernú dobu. Telefóny v rukách tu nahrádzajú vidly, lopata a vosk na voskovanie sediel. Z takejto aktivity im SMS-kový chrbát naozaj nehrozí.

Veľa nových kamarátov

Kone sú láska na celý život. Nie je to len hobby, ale životný štýl. Deti si na konskom tábore nájdu veľa kamarátov, ktorí majú spoločný záujem – kone. O jedného koníka sa zvyčajne stará viac deti, ktoré si navzájom pomáhajú, podporujú sa a učia sa.

Ano,  jazdenie na koni so sebou prináša aj prípadné zdravotné riziká. Častý plač z padnutia koňa alebo šliapnutia na nohu je na jazdeckých táboroch častou záležitosťou. No vzájomná podpora detí medzi sebou im určite dodáva silu a odhodlanie vysadnúť do sedla znova. 

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia


Komentáre

Komentáre k článku
Klara napísané 21.05.2015 11:44 answer email

Ano, presne ten posledny odstavec je dovod, preco mam strach deti na tieto tabory pustat...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi