Jazdenie na koni – začíname

Viera Mikulová 3

Ak vás jazdenie na koni láka a ste úplný začiatočník, poradíme, ako na to. 

Treba to skúsiť, avšak nie na vlastnú päsť, bolo by to náročné ako aj nebezpečné.

Treba si nájsť dobrú stajňu, klub, ranč, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám.

Dobrý klub, či ranč má:

  • skúseného trénera, k
  • one vhodné pre začiatočníkov, 
  • dobrú jazdiareň, resp. miesto na jazdenie.

Keď si vyberáte stajňu, príp. miesto kde sa chcete učiť jazdiť, odporúčame absolvovať hodinu či dve tréningu, aby ste dokázali ohodnotiť trénera a koňa na ktorom sa učíte.

Tréner jazdenia by mal byť:

  • skúsený a dobrý v jazdení,
  • pokojný,
  • trpezlivý 
  • musí vedieť ako trénovať,
  • nesmie vás tlačiť do jazdenia na úrovni, s ktorou nie ste komfortní.

Kôň

na ktorom učíte jazdiť by mal byť pokojný, skúsený a aspoň 8- ročný. 

Zoznámte sa s koňom

Pred jazdením by ste si koňa mali pripraviť, zoznámiť sa s ním a to za pomoci inštruktora. Hoci to nie je bežná prax, resp. keď sme začínali s jazdením vždy nás nechali jazdiť na osedlanom koni a prípravná fáza mi nejako uchádzala. 

Keď vysadnete na koňa, mali by ste sa už navzájom poznať a o to práve ide. Jazdenie na koni je vzťah s koňom, je to harmónia medzi jazdcom a koňom, nie je to iba „šoférovanie“ koňa. Aj podľa tohoto kroku zistíte, či stajňa, klub, ranč alebo už kde sa chcete učiť jazdiť chce len ďalší zdroj financii za vaše lekcie alebo vás naozaj chce voviesť do sveta koní a jazdenia s hĺbkou, ktorá tomu prináleží.

Príprava koňa

Koňa pred jazdou treba vyčistiť a osedlať. Najskôr si odstránime blato zo srsti pomocou žbilka, potom použijeme kefu a smerom od krku po nohách až ku kopytám a koreňu chvosta odstránime prach zo srsti.

Nakoniec použijeme handričku aby srsť mala lesk. Prečešeme hrivu hrebeňom, chvost a na rad prídu kopytá. Kôň by mal vedieť zdvihnúť nohu,keď mu po nej pobúchaš, poprípade mu ju zdvihneš a povieš mu „nohu“!

Keď ti koník dá nohu, polož si ju na koleno, vezmi si kopytný háčik a vyčisti koňovi blato a nečistoty z kopýt. Tu však nesmieš koníkovi s háčikom zasiahnuť do „živého“, pretože koníka by to mohlo poraniť! Keď vyčistíš blato z koníkových kopýt, kefou na druhej strane kopytného háčika odstráň prach a špinu.

 

Sedlanie koňa

Potrebujeme na to – deku pod sedlo, sedlo, helmu, uzdičku, ohlávku a vôdzku (slúžia na vodenie), lonž -je to dlhá oprať, ktorá slúži na cvičenie koňa.

Ak s touto činnosťou len začíname, určite ju treba robiť pod dohľadom a s pomocou inštruktora.

Koňa sedláme z ľavej strany, z tej strany aj vysadáme a to sa treba naučiť. 

Najskôr na koníka umiestnime deku aby sa sedlo neodtláčalo koníkovi na chrbát a aby ho netlačilo.

Na to umiestnime sedlo tak ako nebolo veľmi vzadu ani príliš v predu (nesmie narážať koňovi na kohútik). 

Potom už len  stiahnúť podbrušník sedla (sedlo sa nesmie posúvať, ale ani nesmie príliš sťahovať koňa) a nastaviť strmene podľa svojej výšky.

shutterstock

Uzdenie koňa

Postavíme sa zboku koňa a cez krk mu prehodíme oťaže, do jednej ruky chytíme zubadlo a v druhej máme čelenku uzdy. Zubadlo opatrne vložíme do papule a cez uši pretiahneme hornú časť uzdičky. Potom zapneme podhrdelník a lícnice na uzde, pozor však aby príliš konňa nesťahovali.

Nakoniec všetko dôkladne ešte raz skontrolujeme. Toto je jedna z vecí, ktorú sa treba naučiť ako prvú, kontrolovať po sebe a robiť veci poriadne.

Keď sme sa dopracovali sem – začíname jazdiť. 

Nasledujúci článok: Prvá jazda na koni

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (21 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár