Tehotná žena a zvierací miláčikovia

Andrej Jakubík 1

Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Vystríhať sa bežným veciam ako sú alkohol, cigarety či im podobné nástrahy je už celkom bežné. Avšak, ako sú na tom domáci miláčikovia? 

Foto: INGIMAGE

Okolo zvierat v blízkosti tehotnej ženy koluje množstvo mýtov a nepodložených tvrdení, ktoré majú často od pravdy ďaleko. Je teda nebezpečná mačka, pes, potkan, či dokonca papagáj a akváriová ryba?

Mýty, mýty a mýty

Zrejme najväčším strašiakom býva toxoplazmóza, ktorá desí tehotné ženy pre svoje riziko voči nenarodenému dieťaťu. Parazit toxoplasma gondii je skutočne nebezpečný, ale naozaj nám hrozí nebezpečenstvo v každom prípade? Ako sa zdá, tak jediným zvieraťom, ktoré dokáže reálne nakaziť človeka týmto parazitom je mačka. Tá ako jediná vylučuje vajíčka schopné nákazy vo svojom truse. Toto poznanie rozpútalo hon na mačky, ktoré boli razom démonizované a považované za nebezpečné voči tehotným ženám.

Nie každá mačka však má v sebe tohto parazita. 

Foto: INGIMAGE

Napríklad ak sa jedná o bytovú mačku, ktorá v podstate neopúšťa prostredie bytu, tak je riziko jej nakazenia takmer nulové. Mačka sa totiž nakazí prostredníctvom nakazeného hlodavca, ktorého musí zjesť. Je teda logické, že bytová mačka by musela aktívne loviť „myšaciu“ potravu, aby sa nakazila a dokázala následne nakaziť aj človeka.

Ale podobné mýty kolujú aj o vtákoch, ktorý rovnako dokážu v sebe nosiť toxoplazmózu. Vedzte však, že pokiaľ nebudete konzumovať surové vtáčie mäso, tak Vám skutočne žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Oveľa vyššia šanca na získanie toxoplazmózy je v prípade konzumácie tepelne zle upraveného mäsa z pochybných zdrojov.

Alergia je problém

Každé zviera vylučuje do prostredia alergén, ktorý je špecifický pre konkrétny druh zvieraťa. 

Foto: INGIMAGE

Papagáje napríklad trus, prach, perie a mačka napríklad sliny, takže ak si myslíte, že bezsrsté mačky sú pre alergika vhodné, tak ste na omyle, pretože pravý alergén sú mačacie sliny, ktorými si mačka „impregnuje“ svoju srsť. Alergia je veľmi nepríjemný problém a často býva aj dôvodom pre vzdanie sa rodinného maznáčika, alebo pre jeho „izolovanie“. Zviera a alergik spolu môžu obývať spoločné priestory, ale musia sa vzájomne rešpektovať. Napríklad absolútne nevhodné je, ak papagáj spí v jednej miestnosti s človekom. V prípade alergie je aj vysoké riziko toho, že sa prenesie z rodiča na novorodenca, takže je dobré myslieť aj na túto možnosť.

Ale aj na alergiu existuje cesta k spolužitiu. Časté upratovanie po domácom miláčikovi. Pravidelné vysávanie, vyčesávanie, čistenie klietky a utieranie prachu, dokáže príznaky výrazne znížiť. Musíte si určiť pravidlá a držať sa ich.

Chlamýdie

V prípade papagája existuje aj reálna šanca na prenos vtáčej chlamýdie, ktorá síce nie je nebezpečná primárne pre vývin plodu v tele matky, ale na druhej strane, pri liečbe sa používajú antibiotiká, ktorým by sa mali tehotné ženy vyhýbať. Toto ochorenie je však v domácich podmienkach veľmi 

Foto: INGIMAGE

Omnoho častejšie prenosné choroby sú virózy typu chrípky, ktoré si však človek a zviera vzájomne vymieňajú. V tomto prípade je napríklad papagáj často na nevinnej strane, pretože je stále v byte zatiaľ čo jeho majiteľ sa pohybuje vonku, kde čelí nákaze, ktorú potom prenesie na papagája. Našťastie aj v tomto prípade existuje veľmi efektívna liečba. Postačí jednoduché a zaručené umývanie rúk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. mame doma mačku i psa a prave mačka mi prezradila, že som tehotna. Stale mi chcela lezat na brušku. Bolo to užasne. Teraz su to velke kamaratky a dcera ju krmi, hraje sa s nou. Je to člen našej rodiny

Pridaj komentár