ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia

25.08.2014


Nadváha papagájov

Autor: Andrej Jakubík

Tento menší problém pozná skoro každý majiteľ hlavne väčších papagájov, ktorý už zabudli, že ich telo je, aby prežilo a nežije, aby jedlo. Toto porekadlo platí pri operencovi rovnako ako pri človeku.

A to predovšetkým pri tých jedincoch, ktorým je niekedy podávaná aj domáca strava priamo z taniera. Alebo ako to už býva si ju papagáj privlastní, pretože podľa zákona papagájov „čoho sa dotkne môj zobák, to je moje“. 

Ktorý papagáj je tučný? 

Nadváha sa nedá vyjadriť striktne od istej hodnoty, pretože aj dva jedince rovnakého druhu môžu byť rozdielneho vzrastu a preto ich telo bude mať aj odlišnú „ideálnu“ váhu. Preto je dôležité sledovať vonkajšie príznaky prekŕmenia, nadváhy a zoslabnutia organizmu zo stravy. 

Ako jeden z hlavných príznakov nadváhy je neustála únava a spánok. Ak sme boli zvyknutý, že papagáj sa s nami hral po celý deň, tak si musíme logicky všimnúť ak sa niečo zmení. Táto zmena prichádza pozvoľna a nie naraz. Ak si všimneme na papagájovi nasledujúce príznaky, tak by sme si mali začať robiť  obavy. 

 • Zhoršené dýchanie. To nastáva, keď sa papagáj unaví a ťažšie sa mu dýcha. To ale môže byť aj následok respiračnej choroby. 
 • Neustála únava. Keď papagáj neustále spí, je unavený, alebo je nervózny keď ho vyberáme z klietky. To ale rovnako môže byť následok choroby, ktorej sprievodným javom je napríklad bolesť. Práve bolesť pri pohybe je vec, pri ktorej má papagáj podobné správanie.
 • Zvyšujúca sa váha. Ak papagája vážime pravidelne. To buď sami doma, alebo u zverolekára, tak vidíme ako sa jeho váha vyvíja. V literatúre je skoro vždy uvedená ideálna váha pre ten konkrétny druh papagája. Váha je iba orientačná a vždy je reč o dospelom jedincovi. 
 • Papagáj vydiera. To znamená, že je natoľko posadnutý jedlom, že dokáže kričať a robiť svojmu majiteľovi zle až do toho okamihu, kým dostane potravu. Toto správanie už ale hraničí so závislosťou a abstinenčnými príznakmi. 

Pred tým, ako vyslovíme diagnózu nadváha 

  Vždy predtým ako vyslovíme diagnózu „nadváha“, tak spoľahlivo vylúčime ostatné prípadne choroby a defekty na tráviacom ústrojenstve. Ako sú napríklad črevný paraziti, alebo stavy spôsobené zlou výživou. Odporúča sa samozrejme vyšetrenie výkalov z ktorých sa dá toho zistiť pomerne dosť.

   

  Musíme začať konať

  Ak teda diagnostikujeme nadváhu, tak musíme začať konať. Nie je to nič drastické a všetko spočíva v odpútaní papagája od jedla. Všeobecne platí, že nadváhou trpia predovšetkým jedince na ktoré ich majiteľ nemá dostatok času a oni si jeho neprítomnosť kompenzujú potravou.

  Je to vlastne skoro ako u ľudí. Preto by malo nastať obdobie cvičenia. Pravidelná strava a samozrejme aj odriekanie domácej stravy priamo z taniera. V tomto prípade sa ani neodporúča, aby klietka s papagájom bola umiestnená v kuchyni. To je z dvoch dôvodov. Prvý je, že papagájovi nerobia dobre kuchynské výpary a druhý dôvod je jeho návyk na domácu stravu. 

  Papagáj má tú výhodu, že na jedlo pomerne rýchlo zabudne v prípade, že sa mu venujeme. Teda ak ho zoberieme von z klietky a rozprávame sa s ním, prípadne sa s ním hráme. V tomto prípade je jedlo pre neho druhoradá vec.

  Ani vo voľnej prírode papagáj netrpí nadváhou, pretože jeho potrava je obmedzená a zároveň jeho chovanie podlieha spoločenským pravidlám skupiny v ktorej sa zdržuje.

  Papagájovi neordinujeme diétu, pretože to nemá zmysel. Pokúsime sa nejako odpútať jeho pozornosť od jedla, čo nie je pri jeho inteligencií ťažké, pretože ho zaujme skoro všetko čo mu ponúkneme ako náhradu jedla.

  Nenechajte sa vydierať

  Hlavná vec, ktorú je potrebné dodržať je nenechať sa vydierať. Nikdy nesmieme dať papagájovi dobrotu len preto, aby prestal kričať. Jeho hlava si to zapamätá a od tej chvíle už bude iba kričať, aby tú dobrotu dostal znova. Je to ľahko pozorovateľné, ale je iba málo chovateľov, ktorý by odolali svojmu miláčikovi.  

  Ako papagáj, tak aj chovateľ musia pochopiť, že potrava nie je zábava, ale nástroj prežitia. A ak to preženieme, tak ohrozujeme vlastné prežitie. 

  Súvisiace články

  Hodnotenie

  Odosielam Váš hlas...
  Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
  Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

  inzercia


  Komentáre

  Komentáre k článku
  Dana napísané 26.08.2014 22:25 answer email

  Tento Jakubik je moj oblubeny zvieratkovsky autor. Tesim sa na dalsie clanky. Ake zvieratka este chovas?

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


  Poslať odkaz priateľovi