ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia

01.06.2014


Papagáj pre väčšie deti

Autor: Andrej Jakubík

Ako prvá je tu hneď tá najmúdrejšia možnosť zvieracej ríše. Papagáj sivý, ktorému sa zvykne hovoriť aj žako, je podľa mnohých najinteligentnejším tvorom zvieracej ríše. Ich dĺžka života sa pohybuje na úrovni približne 50 rokov, čo je naozaj mnoho.

Ako prvá je tu hneď tá najmúdrejšia možnosť zvieracej ríše. Papagáj sivý, ktorému sa zvykne hovoriť aj žako, je podľa mnohých najinteligentnejším tvorom zvieracej ríše. Ich dĺžka života sa pohybuje na úrovni približne 50 rokov, čo je naozaj mnoho.

Do tejto skupiny sa radí ešte napríklad Austrálsky papagáj Kakadu, alebo Juhoamerický Amazoňan.  

Všetky spomenuté druhy tvoria drvivú väčšinu chovaných stredných papagájov vo svete.

Máte na to? 

Pred ich zakúpením si však veľmi dobre ujasnite či na to máte. Ekonomicky (strava a nároky na život sú niekedy veľmi vysoké položky). Časovo (stredné papagáje vyžadujú aj dlhý pobyt mimo klietku a svojho práva sa vedia hlasno dožadovať. Priestorovo (na malé klietky zabudnime a namiesto nich je potrebná voliéra a priestor na prelietavanie).

Toto sú tri hlavné dôvody pre ktoré väčšina čerstvých majiteľov po čase oľutuje svoje rozhodnutie. Vrátenie, alebo predanie papagája je vec, ktorá ho dokáže traumatizovať na celý život. A je tu riziko, že ostane citovo chladný, čo sa prejaví aj na jeho správaní.  

Ak si totiž papagáj zvykne na jedného majiteľa, tak odlúčenie nesie iba veľmi ťažko a jeho trápenie vedie k problémom ako napríklad poruchy príjmu potravy, alebo vytrhávanie peria. Vytrhávanie peria je zároveň aj klasický prejav zlej starostlivosti a samoty, ktorou papagáj trpí.

 

 

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia


Komentáre

Komentáre k článku
Andrej Jakubík napísané 12.12.2014 15:01 answer email

Na začiatok by som odporúčal určite Papagájca vlnkovaného, ľudovo zvaného Andulka, prípadne Agapornisa. Obaja patria medzi malé papagáje (papagájce) a sú pomerne nenáročný na starostlivosť.

Lali napísané 15.11.2014 12:54 answer email

Dobry den ,

chcela by som sa opytat ze ked mam 10 a 5

rocne tak aky papagaj. Redface

wow napísané 07.08.2014 13:40 answer email

smile Mr. Green Razz

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi