Papagáj senegalský

Andrej Jakubík 1

Malý, nenápadný, ale zato prudko inteligentný papagáj a samozrejme oddaný kamarát. Toto všetko a ešte omnoho viac je špecifikácia, ktorá vystihuje papagája senegalského (Poicephalus senagalus), ktorého domovom je ako inak Africký Senegal. Najmenší z veľkých papagájov. Aj takto je často prezentovaný tento poklad, ktorý v sebe skrýva netušenú inteligenciu a schopnosť premýšľať o svete okolo seba. 

Foto: INGIMAGE

Chov papagája v byte

Dorastá do veľkosti približne 25 centimetrov, čo vskutku nie je na veľkého papagája veľa, ale dožíva sa až 30 rokov, čo z neho robí dlhovekého tvora a kamaráta na veľmi dlhú dobu. Tento druh papagája má jednu zásadnú vlastnosť, ktorá z neho činí druh vhodný na chov v byte. Nie je tak hlučný, ako sme zvyknutý pri chove veľkých papagájov. Dokáže sa dokonca naučiť zopár slov, ale aj napriek tomu má skôr skutočné nadanie na napodobňovanie zvukov, ktoré zachytí vo svojom okolí. Pískanie, zvonenie mobilu, či zvuky domácich spotrebičov dokáže napodobniť tak vierohodne, že sa niekedy pokúšate zodvihnúť aj telefón, ktorý v skutočnosti nezvoní.

Klietka pre tento druh papagája by mala mať rozmery minimálne 40 až 50 centimetrov na každej strane, aby sa papagáj cítil dobre, ale samozrejme, čím väčšia, tým lepšia.

Foto: BING

Aj pri veľkej klietke však nesmieme zabúdať na pravidelné výlety mimo klietky, kedy si papagáj užije lietanie a preskúma okolie.

Strava papagájov

Sú to veľmi zvedavé stvorenia, ktoré sa iba zriedka boja do niečoho zahryznúť. A rovnako sú to vynikajúci letci, takže si treba dávať pozor aj na otvorené okno, ktoré môže v nepozorovanú chvíľu poslúžiť na útek. Aj keď je senegalec verný papagáj, tak pocitu slobody často neodolá, prípadne ho môže niečo vyplašiť a vtedy sa dá na útek.

Na potravu je to rovnako nenáročný stravník a postačuje mu zmes zrnín pre veľké papagáje, ktorá by mala byť denne obohatená o ovocie a zeleninu ako je napríklad jablko, hruška, sezónne ovocie, či orechy, prípadne tvaroh, med, alebo dokonca cuketu.

P. senagalský má rád spánok a preto by sme mu aj počas dňa mali dopriať dostatok oddychu a spánku, kedy zregeneruje svoje telo. Na krátenie voľného času sú ideálne hračky, ktorým sa vždy poteší a venuje im toľko času, ako je potrebné na ich úplné rozobratie.

Foto: BING

Pohlavie sa dá rozoznať aj vizuálne, pretože samička má menšiu a menej zavalitú hlavu. Toto však neplatí pri všetkých a rozhodne nie pri mnohých poddruhoch, ktoré senegalský papagáj má. Preto bezpečnú odpoveď dá iba test DNA.

Rozmnožovanie

Rozmnožovanie tiež nie je náročné, keďže sa jedná o druh, ktorý ochotne hniezdi v pripravenej búdke, kde im musíme poskytnúť dostatok stavebného materiálu na stavbu hniezda. Samička kladie 3 až 4 biele vajíčka, pričom inkubácia sa pohybuje na úrovni okolo 28 dní. O potomstvo sa stará samička, ktorá je v tomto čase plne závislá na samčekovi, ktorý nosí potravu jej aj potomstvu. Po približne 9 týždňoch už mladé papagáje opúšťajú hniezdo a za 12 týždňov sú už úplne samostatné.

A ešte jedna rada na záver. Papagáj senegalský miluje slnko, preto by sme mu v letných mesiacoch mali dať možnosť slnenia a to samozrejme aj s prístupom na tienisté miesto.

Viac k PAPAGÁJOM »»»

Foto: INGIMAGE

Nedostatok slnka totiž znáša veľmi ťažko, čo sa prejavuje dokonca depresiami. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 3,10 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tento článok sa mi veľmi páči ako opisujete a dávate rady o týchto zlatíkoch No chcem upozorniť na jednu vec Ja keď som si môjho senegalca kupovala upozornili ma že vraj hruška je pre nich otravou. Neviem či je to pravda ale radšej som to neskúšala Big Grins PS : Krásne fotky zwinker

Pridaj komentár