ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia

16.09.2014


Ako rozlíšiť kvalitné krmivo pre psa od nekvalitného

Autor: Viera Mikulová

Na trhu je množstvo menej či viac kvalitných krmív. Ako sa rozhodnúť pre to správne?

Nuž je to viac menej závislé od vášho psa, jeho imunity, záťaže a od vás ako kvalitnú stravu mu chcete dopriať. Všeobecne platí zásada: zdravá strava, zdravý pes. Každé krmivo nech je to konzerva alebo granule, musí mať vypísané zloženie.

No rozumieme, čo sa pod jednotlivými položkami skrýva? Ponúkame zopár rád ako im rozumieť...

Zloženie by malo odzrkadlovať obsah zložiek podľa percentuálneho zastúpenia od najväčšieho po najmenšie: 

Najskôr by mala byť deklarovaná mäsová múčka 

(múčka obsahuje viac proteínov ako čerstvé mäso, múčka obsahuje 68% proteínov na 1 kg pričom 1kg kuraťa ich obsahuje 18% a 70% vody) a nie čerstvé mäso (pre veľký obsah vody v čerstvom mäse nevieme koľko proteínov psovi reálne dávame, častokrát nedostáva ani minimálnu dávku).

Pri identifikácii z akého mäsa je múčka vyrobená si treba všimnúť či výrobca jasne identifikuje napr. kuracia mäsová múčka alebo hydinová múčka, či mäsová múčka (pri týchto identifikátoroch buď vieme z čoho presne je krmivo vyrobené alebo nám to chce výrobca zámerne utajiť). Dôležitá je aj informácia čím je múčka konzervovaná. Rozhodne vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu, mäsové deriváty na popredných miestach v zložení sú znakom nekvality (toto platí aj pre identifikáciu obilovín v krmive).

Za tým nasledujú obiloviny

– aj tu platí pravidlo, že musí byť jednoznačne uvedené o aké obiloviny sa jedná. Vedľajšie produkty rastlinného typu či rastlinné deriváty na popredných miestach v zložení (uvedenie tejto položky na konci zoznamu zloženia nie je na závadu keďže jeho množstvo je zanedbateľné resp. minimálne) sú len známkou, že výrobca používa zdroje aktuálne finančne dostupnejšie ako by chovatelia možno chceli.

K obilovinám často uvádza výrobca sóju, ktorá ovplyvňuje položku bielkoviny (bielkoviny rastlinného pôvodu sú pre psí organizmus nedostatočne trávené) a položku percenta tuku. Je to lacnejší spôsob spĺňania stanovených percent zastúpenia jednotlivých zložiek v krmive avšak pre psí organizmus na úkor kvality. 

Keďže je aj alergénom, treba zvážiť kúpu krmív s jej obsahom. 

Alergie dnes netrápia len ľudí ale veľmi často aj psov, hlavne na pšeničný lepok a preto sú kŕmení ich náhradami. Uvádzame stráviteľnosť jednotlivých zložiek od ktorých si odvodíte vhodnosť pre vášho psíka. Ryža - 72%, kukuričný lepok - 68%, pšenica - 60% , kukurica - 54%.

Obilniny sú zdrojom vlákniny – tá by v optimálnom množstve mala byť zastúpená 3% z kŕmnej dávky, keď jej je veľa teda nad 5% znižuje stráviteľnosť stravy, využitie živín z potravy a zvyšuje množstvo výkalov. Nemala by však klesnúť pod 2%.

Množstvo popola 

uvedeného na obale znamená podiel zle stráviteľných zložiek (kostí a živočíšneho odpadu). Má však súvis s dusíkatými látkami a preto jeho optimum v krmive je 5 – 7%.

V prípade suchých krmív sledujeme aj  vlhkosť , pričom by mala byť  10 %, pri nižších hodnotách sa krmivo mrví a pri vyšších môže plesnivieť.

Prirodzené konzervovanie

vitamínmi C, E alebo rozmarínom. Krmivá s doplnkovými látkami povolenými v EÚ obsahujú chemické a nešpecifikované konzervanty čiže ich neodporúčame. 

Často používané konzervanty (taktiež uvádzané aj ako antioxidanty)sú: BHA(nebezpečný karcinogén), BHT(karcinogén, spôsobuje poruchy správania,  astmu), ethoxyquin (povolený v U.S., v EU nie - treba sledovať pri krmivách z Ameriky).

Potravinárske farbivá 

pri superprémiových krmivách sa používajú aby mali granule rovnakú farbu (pri veľkom množstve produkcie sa používajú rovnaké suroviny ale z iných oblastí. To spôsobuje rôznu farbu ale nie je to na závadu).

Ochucovadlá 

používané na zvýšenie „žravosti“ granúl majú zväčša charakter soli, preto jej obsah by mal byť čo najnižší, najlepšie žiadny.

Na kvalitnom krmive nájdeme výrobcu, ale aj informáciu kde sa dané krmivo vyrába.

Množstvo živín na kŕmnu dávku

Vyvážená strava u psa znamená vyvážený pomer jednotlivých zložiek v kŕmnej dávke preto si sledujeme aj množstvo živín na kŕmnu dávku:

Bielkoviny – najzákladnejšia zložka stravy psa. Chránia psa pred chorobami, ovplyvňujú metabolické, enzymatické a hormonálne procesy v tele, svalovú sústavu, vnútorné orgány i kožu. A sú taktiež zdrojom energie. Podiel všetkých bielkovín v kŕmnej dávke by mal byť 1/3. Denná potreba u psa je 4-5g na 1kg váhy psa.

Tuky sú veľmi dôležitým zdrojom energie. Mali by byť zastúpené asi tak 5 ať 20%  v kŕmnej dávke podľa zaťaženia psa. Tuky hrajú pre prísun a vstrebateľnosť vitamínov do organizmu mimoriadne dôležitú úlohu (Vitamíny sa rozdeľujú na rozpustné v tukoch a rozpustné vo vode).

Uhľohydráty ovplyvňujú zdravé trávenie a čiastočne pokrývajú energetické potreby organizmu. Ich 20% podiel v strave pomáha vo zvýšenej stráviteľnosti bielkovín.

Minerálne látky sú nenahraditeľné pri tvorbe tkanív, podpore imunitného systému, činnosti žliaz s vnútornou sekréciou, zachovávaní pevnosti bunečných stien a vyrovnanej črevnej mikroflóry. Sú dôležité aj pre tvorbu zubov, kostí a telových tekutín.

Vitamíny slúžia pri mnohých procesoch v tele. O ich význame asi nemá zmysel veľmi polemizovať. 

Voda je pre život nevyhnutná. 10% strata vody z tela je spúšťačom mnohých porúch, ale 20%  je smrteľná.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia


Komentáre

Komentáre k článku
pehatahanka napísané 07.02.2017 19:32 answer email

O optimenove som aj ja počula, lenže cez internet velmi granule nekupujem :/ ale skúsim smile))

mala_sova napísané 07.02.2017 19:06 answer email

Ja si kupujem pre psa takéto granule smile od juko-krmiva optimanova veľmi mu chutia a sú dosť výživne smile a cenovo normalka

Radka napísané 02.01.2017 02:36 answer email

Ja sa snazim kupovat krmivo z overenych zdrojov. V rodine mam dvoch velkochovatelov a ti mi odporucili zopar obchodov. Ak nakupujem cez internet tak tiez len z jedneho zdroja s ktorym mam skusenosti. Ja sa spolieham na agrohase.sk

Beata napísané 23.05.2016 08:23 answer email

Mam 5 r. vlciaka

Doposial som mu daval granule Royal Canini Adult, dobre ich znasa. Dopocul som sa vsak, ze sa zmenil vyrobca a granule obsahuju vela kukuricnej mucky. Mohli by ste mi prosim odporucit, ake krmivo pouzivat? Pes je cele dni vonku na dvore ( leto aj zima), vencim ho 3 x za den a obcas idem s nim na bicykli, v lete plava na jazere. Dakujem vopred

Peter Hájek napísané 24.02.2016 22:37 answer email

Váš komentár Mám psa veľkého švajčiarského salašníckeho psa s PP.Má 3 roky.Aké granule mi odporučíte mu dávať.Ďakujem.

Peter Hájek napísané 24.02.2016 22:36 answer email

Váš komentár Mám psa veľkého švajčiarského salašníckeho psa s PP.Má 3 roky.Aké granule mi odporučíte mu dávať.Ďakujem.

Sona napísané 24.11.2015 13:22 answer email

Ja sa snažím kupovať krmivo v chovatelských potrebách a nekupovať to najlacnejšie ale zase nejako zvlášť to neštudujem. To nerobím ani pri jedle pre nás

Barbora napísané 22.11.2015 14:21 answer email

Keď som si kúpila svojho psíka, snažila som si naštudovať, ktoré krmivo je naozaj vhodné. Ale priznám sa, že som sa v tom strácala a hlavne, to čo napíšu výrobcovia na obal ešte nemusí byť pravda. Nechala som si doporučiť krmivo v ZOODOMe v Bratislave a keď mi toto krmivo doporučil aj veterinár, spoľahla som sa na ich názor. A náš mazlíček krásne prospieva, tak sme asi zvolili správne Big Grins

Zuzka napísané 18.11.2015 13:41 answer email

Hlavné je uvedomiť si, že psík nie je odpadkový koš, ktorý spracuje všetko, čo nám zostalo po obede

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi