Ako zastaviť psa, aby nekradol zo stola

Viera Gáťová 3

Po skončení chutnej domácej večere odnesiete špinavý riad do kuchyne a dáte ho do dresu. Keď sa vrátite späť, aby ste odniesli aj zvyšky jedla, ktoré ostali po večeri, nájdete svojho psa ako stojí na stole a kŕmi sa! Ako sa tam tak rýchlo dostal?

Ak je váš pes zlodej jedla, určite vás to hnevá a môže vám spôsobiť príznaky podobné paranoji. Začnete všetko schovávať a vykladať nahor z jeho dosahu, zasúvať stoličky aby sa po nich nemohol dostať vyššie. Pripomínate deťom, že nesmú nechávať potraviny voľne dostupné ležať nikde v byte.

Ale všetky tieto opatrenia samozrejme nezastavia psa v jeho správaní. Musí to byť naozaj mimoriadne frustrujúce a nervy drásajúce.

Ak váš pes kradne jedlo, správa sa v súlade so svojím inštinktom. Potrava je vo voľnej prírode vzácnosť a psy sa naučili spotrebovať každý kúsok, aby prežili. V podstate nestrážená potravaje k dispozícii pre toho, kto si ju uchmatne. Ak ste nechceli aby si ju uchmatol, nemali ste ju nechať voľne ležať bez dozoru.

Tak ako sa dá vlastne pes odnaučiť od takéhoto správania?

Viac ako správanie psa, potrebujete zmeniť jeho emocionálny stav. Jedlo totiž pre psa znamená emóciu – radosť a vzrušenie. Ale to je práve to, čo nechcete. Potrebujete aby bol pri jedle kľudný a poddajný. Existuje viacero spôsobov, ako sa to dá dosiahnuť.

Vylúskajte ho od jedla prstami alebo čššškajte

Pripravte si tanier s jedlom a priblížte sa ku psovi. Pravdepodobne sa začne tešiť a prejaví nadšenie. Možno začne slintať, tancovať alebo skákať.

Prvá vec, ktorú budete od neho chcieť je aby si sadol a zostal na mieste. Ešte stále bude bláznivo natešený, ale vy budete môcť položiť tanier na zem bez toho, aby vám oblízal všetky prsty. Položte tanier asi do vzdialenosti 1m – 1,2m od neho. Keď k nemu podíde, lúsknite prstami alebo urobte iný ostrý zvuk, ako napríklad povedte „Čššš“ a ťapnite ho jemne ale pevne prstami.

Toto pravdepodobne preruší jeho stav prehnaného nadšenia, ale ešte ste cvičenie neukončili. Posuňte tanier ešte bližšie k psovi. Ak sa postaví a bude chcieť ísť k nemu, lusknite alebo začššškajte a ťapnite ho znovu. Vaším cieľom je, aby sa držal ďalej od ľudského jedla a aby zmizlo nadšenie z neho.

Povzbuďte ho aby si ľahol

Povzbuďte psa aby si ľahol. Ako? Dajte mu odmenu – pamlsok či piškótku. Funguje to takto. Predtým ako začnete variť, pripravovať alebo jesť vaše jedlo, prikážte psovi aby si ľahol na miesto a zostal. Ak to urobí, odmeňujte ho kúskami jedla alebo pamlskami. Robte to často a pravidelne, až si pes začne spájať odloženie (ležanie) na mieste s dostávaním odmeny. Napokon ostane ležať čakajúc na pamlsok namiesto vyskakovania a snahy dostať sa k vášmu jedlu.

Ďalšia verzia tejto techniky je vytvoriť pre psa doma takzvané miesto na dostávanie odmien a pamlskov, napríklad jeho pelech alebo príjemný koberček. Pri pravidelnom cvičení a osvojení si tohto zvyku, pôjde váš pes automaticky na toto miesto hneď ako začnete variť alebo jesť, lebo vie,že len tak dostane svoju odmenu.

shutterstock

Samozrejme, že to čo majú psy po generácie a tisícročia zakódované, sa nedá úplne vymazať. Ak odídete a necháte potraviny voľne dostupné, je možné, že pes sa z nich ponúkne. Preto počas tréningu emocionálnych zmien u vášho psa, nezabudnite trénovať aj svoje zvyklosti. 

Článok bol inšpirovaný americkým blogerom a liečiteľom psích duší, Cesarom Millanom a pánom Joshom Weiss-Roessler.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. u nás – jediná možnosť- dobré pamlsky big green po ktorých nechodí kradnúť či vypytovať od ostatných členov domácnosti big green

Pridaj komentár