ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia

04.10.2013


Búda pre psa

Autor: Viera Gatová/Viera Mikulová

Pri výbere vhodného  ubytovania  vychádzame z toho, či náš psík spí doma v byte alebo vonku.  Podľa toho rozdeľujeme psie príbytky nasledovne: 

Outdoor – pre vonkajšie použitie  - búdy, koterce, klietky, pelechy.

Indoor - pre vnútorné použitie - pelechy, vankúše, deky, kukane, iglu.

Dnes sa budeme venovať outdoorovým možnostiam:

Búda pre psa

Búda pre psa je využívaná v lete i v zime preto by mala byť prispôsobená tak aby si v nej pes udržal vhodnú teplotu za každého počasia. Čiže je potrebné jej zateplenie a umiestnenie aspoň 5cm - 10cm nad zemou kvôli vlhkosti. Do búdy sa môžu dať vonkajšie matrace alebo stačia i deky, starý koberec (treba ich však častejšie čistiť). Zateplenie búdy by malo byť z každej strany a to by malo byť prekryté ďalšou vrstvou povrchového materiálu aby si ho pes v čase „zábavy“ nezničil.

Otvárateľná strecha je veľkou pomocou pri čistení ako aj pri prúdení vzduchu v lete.

www.koterce.sk

Aká veľká by mala byť búda?

Veľmi dôležité pri výbere búdy je jej veľkosť. Mala by byť taká veľká aby sa tam náš pes (veľkosť v dospelosti) mohol bez obmedzenia postaviť, otočiť, ľahnúť a sadnúť si tam. V podstate keď vychádzame z rozdelenia psov na malé stredné a veľké, tak rozmery búdy by mali byť nasledovné:

 

Plemená

Dĺžka spálne

Dĺžka predsiene

Šírka

Výška

Šírka vchodu

Malé - do 35 cm

65 cm

40 cm

55 cm

70 cm

30 cm

Stredné - do 60 cm

95 cm

55 cm

80 cm

100 cm

55 cm

Veľké - nad 60 cm

115 cm

70 cm

110 cm

120 cm

60 cm

Pri zisťovaní správnej veľkosti psej búdy som narazila na odporúčanie, ktoré optimalizuje veľkosť búdy podľa konkrétneho psa nasledovne:

Dĺžka búdy by mala byť taká ako je dlhý pes, poprípade 150% dĺžky Vášho miláčika. Šírka by mala zodpovedať od 75% do 125% dĺžky psa, výška od 125% do 150% výšky psa a vchod by mal byť okolo 3/4  jeho kohútikovej výšky. 

Inými slovami vchod musí byť zhruba vo výške o niečo menší ako má pes kohútik a šírke, ktorá ho pri vstupe nebude obmedzovať. Dĺžka a šírka búdy by mala byť o niečo väčšia ako je dĺžka psa. Výška by mala byť o málo viac ako je výška psa keď stojí.

Vynikajúce sú búdy s vyberateľnou prepážkou, jedná sa o búdy kde má pes predsieň a za ňou spaciu časť. V zime mu totiž nebude unikať toľko tepla a v lete sa prepážka vyberie aby mu prúdil vzduch v búde pri jemne nadvihnutej streche. V súčasnosti otvárateľná avšak zateplená strecha je už bežnou praxou.

Koterec

www.koterce.sk

Koterec je oplotená klietka pre psa, ktorá mu umožňuje celodenný pobyt, aspoň minimálny pohyb a často je v nej umiestnená aj búda. 

Minimálna veľkosť koterca

Koterec býva o rozmeroch aspoň 2x2m. Minimálna veľkosť (bez výbehu) sa však opäť odvodzuje od veľkosti psa. Pre malé plemeno do 35 cm kohútikovej výšky sa uvádza približne 4m2, pre stredné plemeno do 60 cm kohútikovej výšky 6m2 a pre plemeno veľké s kohútikovou výškou nad 60 cm 9m2. 

Najčastejšie sa stretávame s kotercami z pletiva alebo zvaraných pletivových panelov z 2 – 3 strán a z pevných 3 – 4 strán (počítame aj podlahu aj strechu), koterec by v každom prípade mal byť pevný a vzdušný. Strecha a odporúča sa aj podlaha aby boli vyspádované.  Podlaha sa tak lepšie čistí.

V prípade drevenej podlahy by mal celý koterec stáť na drevených kockách asi 20 cm nad zemou. Výška by vám mala umožniť pohodlné čistenie a psovi sa postaviť na zadné laby. Oplotenie musí byť pevné, veľkosť očiek pletiva musí byť taká, aby sa pes nedostal von, a aby nemohol prestrčiť vonku hlavu. Oplotenie by malo dosahovať až po strechu. 

Umiestnenie

Miesto pre búdu i koterec starostlivo vyberajte. Mali by byť umiestnené na kľudnejšom mieste záhrady, v závetrí, a tak, aby pes nerušil vás ani susedov. Vzdialenosť stanovišťa zvieraťa od susedovho pozemku je stanovená právnym predpisom. Nemal by taktiež ležať v blízkosti plotu, okolo, ktorého vedie chodník či cesta aby neľakal chodcov a aby mu oni nemohli nijako ublížiť či stresovať ho. 

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia


Komentáre

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi