Chcem uchovniť psa

Beata Lacíková 0

„Prídete nás pozrieť? Chcela by som aby ste si pozreli moju May a povedali nám, či má zmysel aby sme sa snažili… teda uchovniť ju? Veľmi by sme chceli od nej šteniatko!“ Povedala mi Vierka po zopár telefonátoch. 

Foto: Beata Lacíková

Tak som sa jednu peknú nedeľu vybrala na návštevu. Vierka s manželom a May ma už čakali. Priznám sa, bola som na sučku zvedavá. Z prvej výstavy mala hodnotenie dobrá s poznámkou v zlej kondícii a zle predvedená. Vierka však zdôrazňovala, že v štyroch rokoch nebola nikdy chorá.

May bola veľmi pohodová, priemerne vyzerajúca cavalierka s nesprávne udržiavanou srsťou a nadváhou, s veľmi milými majiteľmi. Pri koláčiku a káve som ich pozorovala a uvedomila som si, že sa mi táto „psia rodinka“ dostáva pod kožu. Keď som prvýkrát s Vierkou volala, tak mi povedala, že May má neskutočnú povahu. V duchu som si pomyslela, áno, ako každý cavalier. Na návšteve som však pochopila, že má povahu, ktorá sa presne hodí k jej majiteľom, jednoducho ich dopĺňala. Nežná, pohodová, sebavedomá a spokojná so svojím pohodlným životom plným lásky.

Bonitácia

„Čo poviete? Je šanca aby sme ju uchovnili?“ Spýtala sa s pochybnosťou v hlase Vierka. Úprimne? Jednoducho som nevedela a neviem doteraz. „K uchovneniu potrebujete absolvovať bonitáciu. Bonitácia je ohodnotenie psíka podľa bonitačného kódu potrebná k tomu, aby bol oficiálne chovný. Vykonáva ju rozhodca s aprobáciou na posudzovanie cavalierov. V Slovenskom klube chovateľov Cavalier a King Charles Spaniel je to spravidla poradkyňa chovu, alebo predsedkyňa klubu, môže to byť však ktorýkoľvek rozhodca s aprobáciou na cavaliere, ktorého si pozve klub.

Bonitácia sa robí spravidla dvakrát do roka na klubovej výstave. Na bonitácii sa môžu zúčastniť jedinci, ktorí dosiahli vek minimálne 12 mesiacov a absolvovali 1 Klubovú alebo Špeciálnu výstavu s hodnotením minimálne veľmi dobrý, alebo 2 iné výstavy so zadávaním CAC s rovnakým výsledkom. U cavalierov nie sú povinné žiadne zdravotné vyšetrenia alebo skúšky. Musí mať nožnicový alebo kliešťový zhryz, pes musí mať všetky zuby (suka nie), pes musí mať zostúpené obidva semenníky. Pes ešte musí absolvovať tzv. Zvod plemenníkov, to je predvedenia psa v kruhu na klubovej výstave s ostatnými psíkmi. “ 

Foto: Beata Lacíková

Príprava – kondícia a srsť

Vzala som do ruky rodokmeň, ale osobne som nepoznala žiadneho z chovateľov v ňom. „Viem si predstaviť, že ak by ste ju dostali do lepšej kondície, tak by to možno stálo za pokus. Bude to však od vás vyžadovať veľkú dôslednosť. May má zúbky v poriadku, ale má naozaj nadváhu. Musí schudnúť minimálne kilo, možno kúsok viac. Odporúčam ju odvážiť a potom vážiť znovu po týždni, aby ste videli, či robíte pokrok. Znížte dávku krmiva na 40 g na porciu a kŕmte dva krát denne. Používam ho tiež, stačí to. Skúste s ňou chodiť viac von. Ideálne je nechať ju cez deň na záhrade, keď idete do práce. Bude aktívnejšia, pretože bude mať viac vzruchov, ako keď je zatvorená celý deň dnu. Žiadna strava mimo dvoch jedál ráno a večer. Niekedy môžete vynechať granule a namiesto nich dať premrazené surové mäso, veľmi sa z neho zlepšuje srsť, ale nemusíte. Prípadne vyskúšajte diétne granule.“

Obzerala som si May ďalej. „Srsť tiež nemá v kondícii . Strihali ste ju?“ „Áno, vzadu som jej ju musela pristrihnúť, pretože ju mala schumlanú.“ Ale May mala krátku srsť aj na brušku a splstnatenú srsť mala aj za uškami. Vyzerali pritom riedke, aj keď na blenheim ich mala pekné dlhé. Ukázala som, ako sa to dá pekne vyčesať bez strihania. „Nasaďte jej biotín a kúpte lososový olej do jedla na zlepšenie kvality srsti, len opatrne s dávkou k vôli váhe. 

Foto: Beata Lacíková

Vychádzky len mimo kríkov, nepúšťať ju do krovín a lesa. Budete musieť venčiť a behať s ňou na ceste kde sa jej srsť nezničí. Keď už dorastie do určitej dĺžky, tak to sa nebude tak lámať a ničiť. Teraz musíte česať aspoň dva krát týždenne a dôkladne rozčesať všetky problematické miesta. Ide jeseň, bude meniť srsť z letnej na zimnú, je to ideálne obdobie na zlepšenie kvality srsti.“ Vychrlila som ako vodopád.

Výstavný postoj

Potom som skúsila sučku postaviť do výstavného postoja, predviesť na vodítku. Spolupracovala super, ale netušila, čo od nej chcem. „Tento víkend budeme robiť handling tréning aj v sobotu aj v nedeľu. Handling je vlastne predvedenie psa na výstave. Odporúčam, aby ste sa ho zúčastnili. Máte v podstate dve možnosti, naučíte sa to sama, alebo si zaplatíte handlerku, ktorá bude so psíkom cvičiť a aj ho predvedie na výstave. Podľa toho, ako je na vás May naviazaná odporúčam, aby ste to skúsili zvládnuť sama.“ Pozrela som na manželov, premýšľali a s láskou hľadeli na svoju May. „Viete, pre nás je tá najkrajšia!” Cítila som v ich hlase, že ich naozaj mrzí zlé hodnotenie, ktoré dostali na prvej výstave v živote. „Pozrite, s trochou práce a dôslednosti by sa mohlo podariť dosiahnuť hodnotenie veľmi dobrý.

Každé hodnotenie rozhodcu je veľmi individuálne a ja proste nie som rozhodca, ani nemám rozhodcovskú kvalifikáciu. Je otázka, ako sa vám podarí zlepšiť jej kondíciu do novembrovej výstavy v Nitre, ale môžete skúsiť ísť aspoň na sobotu. Bez ohľadu na výsledok odporúčam vyskúšať ešte aj Wintershow v Nitre v januári a potom uvidíme. Budete musieť byť prísni, žiadne piškótky, ako maškrtky používajte len čisté sušené mäso, dôsledná starostlivosť o srsť, aspoň raz týždenne pocvičiť a potom už len treba trochu šťastia.“ 

Foto: Beata Lacíková

Vierka s manželom všetko dôsledne počúvala a zapisovala do pamäti. Ja by som im dala výborný hneď na stretnutí, za prístup k psíkovi, za odhodlanie, za pozornosť s akou ma počúvali. A tak sa v psej rodinke začalo so systematickou prácou na dosiahnutie hodnotenia na výstave minimálne veľmi dobrý.

Ďakujem pani Martine Kasanovej za korekciu a odbornú konzultáciu článku.

Autorka Bea Lacíková je majiteľkou Chovateľskej stanice psíkov Cavalier King Charles Spanielov – Z Malého Majera – www.malymajer.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár