Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?

Veve 0

Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní aspoň čiastočne chod vašej domácnosti zhruba na takých 10 rokov.

Preto by to nemalo byť chvatné, ale uvážené rozhodnutie celej rodiny. Veľmi veľa záleží na tom, čo od psa očakávate, akú úlohu by mal zohrať, akú pozíciu v rodine mu plánujete predurčiť a podobne.

Očakávania a výber plemena

Spolužitie so psom nie je vždy jednoduché a vždy bude niečo, čo nás prekvapí milo i nemilo. No pokiaľ máme jasno v tom akú pozíciu v hierarchii rodiny má náš pes, ľahšie sa s tým vysporiadame, lebo i naše správanie voči nemu a jeho správanie voči nám bude zrozumiteľnejšie a jednoznačnejšie.

Preto zvažujeme i rôzne plemená, nakoľko aj psy majú svoju genetickú výbavu, ktorá nám sedí, alebo práve naopak. Plemená majú rôzne špecifiká a aby sme sa trafili čo najviac do nášho vkusu, ešte pri voľbe rasy si premyslime naše očakávania a predstavy:

  1. Kde bude pes bývať – vonku či vnútri (vnútri celý byt alebo len jeho časť)? K tomu treba prispôsobiť ich pelech, prostredie, ako napríklad odstránenie nebezpečných vecí, káblov, čiastiacich prostriedkov, alebo niečoho čo by mohlo na šteňa spadnúť.
  2. Ako veľmi a ako často plzne? – Sú psy, ktoré plznú celoročne, viac krát do roka, raz ročne alebo takmer vôbec. Dlhšia srsť sa ľahšie vysáva ako krátka, ktorá sa všade zapicháva.Avšak musí sa častejšie česať.
  3. Môžeme si dovoliť štekavé plemeno? Sú psy, ktoré takmer vôbec neštekajú, štekajú málo alebo práve naopak štekajú aj na „muchu vo vzduchu“.
  4. Aké je správanie sa psa voči cudzím? Niektoré plemená vítajú cudzích, iné sú nedôverčivé a iné útočné/obranné -podľa toho ako pes pochopí situáciu a ako majiteľ na cudzieho reaguje.
  5. Aké je správanie psa voči deťom? Tu sa predpokladá, že daný pes nemal negatívne skúsenosti s deťmi.
  6. Akú má pes toleranciu voči bolesti (ak dieťa potiahne psa napr. za uši)?
  7. Jedná sa o dominantné, samostatné, či nezávislé plemeno alebo skôr plemeno závislé od svojej ľudskej rodiny?
  8. Koľko času sme schopní venovať psovi denne?
  9. Akú starostlivosť si dané plemeno vyžaduje?
  10. Kto bude mať na starosti výcvik?
  11. Chceme veľké, stredné alebo malé plemeno?
  12. Ako nás pes v dome ovplyvní v starostlivosti o domácnosť? Viac vysávania, umývania, zvládneme to alebo si budeme musieť najať niekoho na čistenie?
  13. Aké psy sa nachádzajú v našom blízkom okolí, s ktorými bude náš pes prichádzať do kontaktu? Sučky, psy, malé, veľké, agresívne,…Podľa toho sa rozhodneme ako budeme psa socializovať, kde by mohol mať svoje miesto a podobne.
  14. Aké sú zdravotné problémy, ktoré to ktoré plemeno zvykne mať? Majú šteniatko a jeho rodičia spravené vyšetrenia, aby sa predišlo rozširovaniu dedičných ochorení. Ja som sa veľmi často stretla so slepotou a displaziou kĺbov. Na zistenie aké dedičné choroby sa vyšetrujú u niektorých plemien treba pozrieť stránku www.slovgen.sk ( Veľmi často sa robia PRA, MDR 1, DBK, DLK. )

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár