ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia

30.01.2015


Pes. Prináša nový rozmer, ale i povinnosti.

Autor: Saša Húsková

V ostatnom čase  nám najmä na  sídliskách pribúdajú psíkovia, či psy - ako huby po daždi.  

Mestský človek nám začal viac túžiť po bližšom kontakte so zvieraťom. Čoho je to dôsledkom, nechajme na polemiku v inej sekcii tejto stránky...  

Ale v každom prípade vieme nahlas povedať, že  tento "priateľ človeka" môže  obohatiť náš život emocionálne, núti nás  k fyzickej aktivite na čerstvom vzduchu, či k zmysluplnému tráveniu voľného času detí,  v ideálnom prípade, spoločne celých rodín.

Má to len jednu zásadnú podmienku, ktorá sa často nerealizuje tak ľahko, ako sa napíše. Správny a zodpovedný prístup k zvieraťu. 

Prvým krokom sú informácie

Žiaľ, veľmi často sa dostane "domov" psík bez predchádzajúceho zvažovania. Nedostatok vedomostí a informácií  už pri výbere konkrétneho plemena a následne pri starostlivosti, vedie neskôr k problémom. U chovateľov doma, alebo ku konfliktom s  ľudmi, ktorí žijú v jeho okolí.  

Najmä pre rodiča je veľmi dôležité svoje rozhodnutie, zadovážiť deťom psa, zodpovedne zvážiť a rovnako zodpovedne viesť a pripraviť na to deti. Pes v rodine predstavuje  záväzok. Ale  ak nepodceníme  prípravu a správny výber plemena, môže priniesť do rodiny naozaj nový rozmer

Čo hovorí o držaní psov naša legislatíva?

Podmienky držania psov upravuje Zákon č. 282/2002 Z.z. a jeho doplnenia. Vymedzuje pojmy ako sú charakteristika a využitie psa na služobné a zdravotné účely, voľný pohyb psa, povinnosti majiteľov a poplatky za chovanie psov.

  • Každý majiteľ psa je povinný prihlásiť ho do evidencie, ktorú vedie obec, resp. mestská časť a to v lehote 90 dní. Evidencia má obsahovať údaj o evidenčnom čísle psa, tetovaní, resp. čipovaní psa,  údaje majiteľa, jeho trvalý pobyt, skutočnosť že pes niekoho pohrýzol bez predchádzajúceho provokovania, resp. napadnutia a prípadná strata psa, či uhynutie. 
  • Známkou, ktorú pes dostane od obce po zaevidovaní, sa preukazuje jeho totožnosť pri kontrole. Známka je neprenosná a pri jej strate je majiteľ povinný do 14 dní požiadať o vydanie novej.
  • Rovnako medzi povinnosti majiteľa patrí zaplatenie poplatku, výšku ktorého určuje obec, resp. miestne zastupiteľstvo a to prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení. Všeobecne sú však od poplatkov oslobodení majitelia vodiacich psov, služobné psy polície a záchranárov. 
  • Obec v zmysle vyššie uvedeného zákona vymedzuje  plochy určené k voľnému pohybu psov, rovnako ako aj plochy, kde je voľný pohyb zakázaný. Majitelia psov sú povinní tieto vymedzenia rešpektovať, za porušenie môžu byť sankcionovaní mestskou políciou.
  • Povinnosťou obce je umiestniť v miestach, kde je voľný pohyb psov povolený, kontajnery  vhodné na zhromažďovanie kalov a zabezpečiť priebežné hygienické odstraňovanie ich obsahu. Majiteľ psa je povinný exkrementy z verejného priestranstva bezprostredne odstrániť
  • Za psa vždy zodpovedá majiteľ alebo osoba, ktorá psa vedie

 

Téme domácich miláčikov sa budeme venovať aj naďalej... o aké informácie/témy/bloky  máte záujem? Čakáme vaše dotazy pod článkom alebo na redakčnom maili

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia


Komentáre

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi