Pripravme sa na cestovanie so psom

Dagmar Jánošíková 0

Pri pomyslení na dovolenku nám naši psi robia nemalé starosti. Narazíme na problém kam ich dať, kým budeme preč. 

Foto: INGIMAGE

Môžeme sa spoľahnúť na známych či príbuzných, no nie vždy máme takúto možnosť. Moderná doba priniesla aj riešenie v podobe psích hotelov.

Kedy pes potrebuje doklady

Ak sa chystáte na dovolenku a máte v úmysle zobrať so sebou psa, mačku, či fretku, ste povinní pred cestou splniť veterinárne požiadavky na ich premiestňovanie. Ich prevážanie sa v každej krajine líši a má svoje pravidlá. Musia mať Pas spoločenského zvieraťa od veterinára. V pase musia byť zaznamenané povinné vakcinácie proti besnote a ošetrenie proti parazitom. Ide o ošetrenie proti kliešťom a pásomnici psej, pretože týmito parazitmi sa môže nakaziť aj človek. Vaše zvieratko bez dokladu vás môže stáť pokutu a dokonca aj ukončenie dovolenky, zadržanie zvieraťa a v najhoršom prípade aj jeho usmrtenie. Na takúto dovolenku by sa nám spomínalo len zle.

Foto: INGIMAGE

Preto je dôležité sa riadiť vnútroštátnymi predpismi krajiny kam cestujete.

Kto má ostať radšej doma?

Starých či chorých psíkov je lepšie ponechať doma v starostlivosti najbližšej rodiny či ochotných kamarátov. 

Nie je totiž na mieste trápiť ich dlhou a náročnou cestou. Ak nemáte niekoho kto by sa o ne postaral, skúste psie hotely. Na Slovensku nájdeme rôzne cenovo dostupné. Pri výbere si dajte záležať a choďte si ho aj osobne prezrieť. Recenzie si môžete pozrieť aj na internete, čo vám ušetrí dostatok času. No i pri ubytovaní v hotely vyžadujú doklad o očkovaní a ošetrení proti parazitom.

Treba zvážiť dopravný prostriedok

Najideálnejšou prepravou by bol osobný automobil. V tomto prípade máte možnosť urobiť si prestávku vtedy, keď ju potrebuje vaše zvieratko. Preprava musí byť bezpečná pre vás i preň.

Umiestnite psíka či mačku do prepravky. Veľké psy je vhodné prepravovať v zadnej časti auta oddelenej mrežou. Nikdy nenechávajte zvieratá v rozpálenom aute a zabezpečte mu dostatok tekutín.

Foto: Pixabay

Menej komfortná je preprava autobusom.

Vyžaduje si náhubok a vôdzku, prípadne prepravku. S venčením môže byť problém a cesta zvyčajne trvá príliš dlho, preto noste so sebou dostatok vrecúšok. Treba sa však informovať aj u prepravcu, či je možná cesta so spoločenským zvieraťom.

Vlakové spoločnosti si tiež vyžadujú bezpečnosť náhubkom a vôdzkou. Ak máte zviera v klietke, považuje sa za batožinu.

Cestovania na dovolenku s naším psom sa však nemusíme obávať. Je to niekedy jednoduchšie než sa zdá. Podmienky na cestovanie so zvieratkom sú dané leteckou spoločnosťou a hotelom, ktorý si rezervujete. Nezabudnite požiadať agentúru, s ktorou cestujete, aby vám poskytla informácie o podmienkach cestovania a či daný hotel bude vaše zvieratko akceptovať. 

Foto: INGIMAGE

Letecké spoločnosti väčšinou akceptujú vaše zvieratko (mačku, fretku, psíka) do cca 5 – 8 kg ako palubnú batožinu. Môžete si ho vziať v špeciálnej klietke. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár