Gekončík nočný

Viera Mikulová 1

Raz večer sme boli s rodinou v jednej pizzerii, kde našim deťom učarovali malé tvory v teráriu-  tzv gekončíky. Celý čas boli pod drobnohľadom našich ratolestí, hoci tieto „jašterice“ neboli vôbec dynamické. V teráriu o veľkosti zhruba  100 x 40 x 50 cm bol jeden samec  a 3 samičky. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. A jeho krása je obdivujúca.

Aj v prípade tohto domáceho „exota“ hovoríme tak ako u plazov o studenokrvnom živočíchovi.  Na rozdiel od teplokrvných zvierat, studenokrvné nedokážu udržiavať konštantnú telesnú teplotu avšak práve to z nich robí odborníkov v šetrení energie.  Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.

Gekončík všeobecne

Gekončík nočný je jašter nadčeľade Gekkota. Má zhruba 25 cm. Dožíva sa zhruba 20 rokov. Váži približne cez 50g.  Živí sa pavúkmi, chrobákmi, kobylkami, ale zožerie vkľude i vlastné mláďatá, preto treba byť ostražitý. Pochutnajú si aj na mláďatách myší. No v zajatí ich kŕmime múčnymi červami, kobylkami, cvrčkami, švábmi a aj nočnými motýlmi.

Jedná sa o malé útle jaštery s pomerne veľkou  plochou hlavou. Hrubý chvost im slúži ako zásobáreň potravy. Keď priberá, chvost mu hrubne a v časoch  núdze sa stenšuje. Vyhýba sa extrémnym teplotám, v zime sa ukladá na zimný spánok a v lete zažíva estiváciu, čiže letný spánok. Gekončíky vedia odhodiť chvost v prípade núdze, ale robia to menej ako iné jaštery.

Nedoporučuje sa chovať ich v pároch, samce sú veľmi aktívne a jednu samičku by rýchlo uštvali, preto je vhodný pomer 1 samec na 3 – 4 samice. Z druhej strany, tiež nie je vhodné chovať dvoch samcov v jednom teráriu. Došlo by k vzájomným súbojom a takmer istotne aj k úmrtiu jedného z nich. Kombinovať rôzne druhy gekonov v jednom  teráriu nie je vhodné, aj v takom  prípade by súboje boli temer  istotou.

Výbava terária

Podľa informácii od  chovateľov existuje množstvo poddruhov, ktoré sa rôznia aj sfarbením. Keďže pochádza pôvodom zo suchých kamenistých púští a trávnatých oblastí  južnej Ázie toto prostredie potrebuje simulovať v teráriu. Uvíta viac možností bezpečných úkrytov, piesok či kameninovú drť, miesta s rôznou teplotou. Malej miske s vodou veľmi „neublíži“, ale potrebuje ju v prípade, že sa nedostane ku kvapkám vody z orosenia.

Miska s krmivom a tretia s minerálnou zmesou by mali byť súčasťou výbavy takéhoto tvora. Dôležité je aj osvetlenie/ohrev nie celého priestoru, no iba jeho časti, pričom denná teplota by sa mala pohybovať medzi 22°C – 29°C a nočná 20°C – 22°C. Terárium rosíme 2 x do týždňa po vypnutí svetla. Je krásne mať v teráriu živé rastliny, tie tam však dlho nevydržia, preto volíme radšej umelé, ktoré občas prepláchneme teplou vodou. Terárium sa dá upraviť mimoriadne esteticky a radosť tak spravíme nie len gekončíkom, ale i sebe.

Zimovanie

Gekončíkov dávame zimovať, čo by malo predchádzať páreniu. Počas zimovania samičky obyčajne priberú a organizmus si pripravia na rozmnožovanie. Zimovanie je docela jednoduché. Treba postupne vypínať zdroje tepla čím sa zníži teplota na izbovú cca na 20°C. Nekŕmime ich živou potravou a vodu meníme denne. Zimovanie trvá 1 – 3 mesiace. Gekončíky aj v čase zimovania kontrolujeme. Pri úbytku na váhe zimovanie treba okamžite prerušiť.

Rozmnožovanie 

Gekončíky obyčajne kladú jedno alebo dve kožovité vajíčka do piesku alebo pod uvoľnenú kôru, či inak prispôsobenému priestoru v teráriu na tento účel. Zaujímavé je, že pohlavie mláďat závisí od teploty. Samce sa  liahnu  pri teplote okolo 30 – 32°C  a samičky pri nižšej. 

Vo všeobecnosti gekony vydávajú zvuky pri lákaní partnera na párenie alebo pri obrane teritória.

Zdroje:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Pekný mumačik. Terarium pre jašteričku

    Treba si vypýtať audienciu u p. Prezidentky Čaputovej.- do zahrad.

    Veď ked može dvorna dama Veronika Cifrova tak aj iní…mumačikovia.

    2019- Inštalovanie panvice pod fontanu zem na namestie pred palacom nepatrilo.Zem sa neškvari. Ked sa sneh na polarnom kruhu topi je to normalne aj predtým to robil.

    Vzhladom na to že tu mame rieky- možmre čistit tu u nas.Extra vplyv ako male Slovensko- na oceany nemame./ani na pralesy/

    Leto 2020- Prezidetský palac- energiu nemožno vypnut na hodinu ako oslava dňa Zeme/ najma ked si predtým svieti aj potom veselo/

    A uvažovat či je normalne a dobre mať velkonočne sviatky-v televizii to už Veronika Cifrova Ostrihoň/ asi ma uzemie/ – sa uplne nudí. Je to normalne a dobre

    naozaj sa nudí.

Pridaj komentár