Zvieratko pre dieťa

Petronela Hercová 4

Na svete sa nájde len veľmi málo detí, ktoré vo svojom živote netúžia alebo netúžili po nejakom zvieratku. Je to vlastne úplne prirodzené, pretože človek a zvieratá sú od nepamäti úzko spätí.

Pre dieťa môže aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.

isifa

Ak aj vaše dieťa chodí za vami každú chvíľu s prosbou Mamíííí, kúpme si zvieratko, prečítajte si nasledujúce riadky. Dozviete sa základné informácie a rady, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní, či zvieratko áno alebo nie, ak áno aké. V závere nájdete aj stručné info o najbežnejších domácich miláčikoch.

Zvieratko a rodina

Začneme hádam tým, že zvieratko v domácnosti je ako ďalší člen rodiny. Vyžaduje si starostlivosť, či už sú to rybičky alebo psík. A tá v konečnom dôsledku padne na plecia nám, rodičom.

Ďalej treba mať na pamäti, že zvieratka môžu prenášať choroby, môžu mať parazity, môžu nás rušiť, obťažovať, vyžadujú si veterinárnu starostlivosť (ktorá nie je zadarmo), za niektoré treba platiť mestu poplatky, dieťa alebo iný člen rodiny môžu mať naň alergiu alebo sa ho môžu báť. A každé zvieratko potrebuje určitý životný priestor…

No ale na druhej strane, zvieratko rozvíja duševný vývoj dieťaťa, môže liečiť niektoré druhy duševných ťažkostí alebo porúch, učí dieťa zodpovednosti, starostlivosti, stáva sa priateľom…

V akom veku? Aké?

Pre deti do troch rokov vzhľadom na to, že so starostlivosťou o zvieratko nám nepomôžu vôbec, a že dieťa samo si vyžaduje veľa našej starostlivosti, sú vhodné rybičky alebo korytnačka: nie sú náročné na starostlivosť, nerobia hluk a neporiadok.

Pre deti v predškolskom veku znamená zvieratko najmä „živú hračku“, so starostlivosťou nám ešte stále nepomôžu, ibaže rybičky alebo korytnačka už môžu byť nezaujímavé, a preto je vhodnejší škrečok, morské prasiatko či zajačik, s ktorými sa už ako – tak dá pomaznať, pohrať.

Deti v strednom školskom veku túžia po zvieratku hádam najviac a keďže starostlivosť o určité veci dokážu zvládnuť sami (venčenie, kŕmenie), môžeme uvažovať o psíkovi (po ktorom deti túžia asi najviac) alebo o mačiatku, o vtáčiku.

Deti v období puberty (strednej školy) majú zvieratko najmä ako priateľa, spoločníka a zvládnu starostlivosť oň v podstate sami (nie však po finančnej stránke), i keď vždy sú situácie, kedy musíme pomôcť, čiže nech je dieťa akokoľvek veľké, o zvieratko v rodine sa musia postarať vždy viacerí…

Život a smrť

Ďalšie dve dôležité veci, ktoré súvisia so zvieratkom, sú život a smrť. Sú to životné javy, ktoré dieťa mnoho naučia. Prvý – čiže život (rozmnožovanie) -nesie so sebou veľa vysvetľovania a odpovedí pre niektorých rodičov na trošku chúlostivú tému, ale na druhej strane je to dobrý štart pre celkovú sexuálnu výchovu dieťaťa.

Druhý – čiže smrť – znamená pre dieťa smútok, ľútosť, stratu a takisto prináša so sebou otázky a odpovede pre nás, rodičov. Sú to ale dôležitosti, ktoré naučia dieťa kolobehu života a pripravia ho vyrovnávať sa s ním.

NAJVYHĽADÁVANEJŠIE DRUHY ZVIERATIEK:

Škrečok

Je to maličké chlpaté stvorenie, ktoré nie je náročné na starostlivosť. Ako bývanie môžeme použiť sklenené akvárium alebo klietku určenú priamo pre škrečky (musí mať malinké medzierky, aby škrečok nevyliezol). Na dno dáme piliny, zaobstaráme mu nejaké preliezky (koliesko, rebrík, tunel), domček (postačí aj malá papierová krabička), misku na jedlo a napájačku na vodu.

Potrava: jablká, mrkva, listy púpavy, ďatelina, syr – tvrdý, bukové vetvičky, konáriky ovocných stromov, slnečnicové semiačka, hotové zmesi (kúpime ich v každom chovprodukte).

Hygiena a pravidelná starostlivosť: výmena pilín podľa potreby (minimálne raz za týždeň), raz za mesiac kompletne vyčistíme celé obydlie aj s doplnkami a pomôckami, samotného škrečka väčšinou nie je potrebné kúpať, ale ak je veľmi špinavý, postačí ak ho necháme pobehať v malej nádobe s troškou vody.

Druhy škrečkov: poľný, zlatý, džungarský, čínsky….

Korytnačka

Živočích, ktorý je charakteristický najmä tvrdým pancierom. Na bývanie jej musíme zabezpečiť dostatočne veľké akvárium (2 krát tak široké a päť krát tak dlhé, ako je sama korytnačka), v ktorom okrem priestoru na plávanie musí byť aj miesto, kde si korytnačka môže oddýchnuť (postojačky s hlavou nad vodou).

Nesmieme zabudnúť, že korytnačka počas svojho života rastie, takže je lepšie kúpiť hneď na začiatku väčšie akvárium, ktoré musí byť aj dosť vysoké, aby z neho nevyliezla. Do akvária dávame kamene (ktoré vyčnievajú nad hladinu), korok (môže voľne plávať alebo sa pripevní k nádrži), nádoby naplnené štrkom alebo pieskom (do akvária sa položia alebo zavesia). Akvárium dávame na miesto, kde je teplo a veľa svetla.

Potrava: vitamínové granule, živočíšna potrava (ráčiky, krevetky, kúsky kuracieho alebo hovädzieho mäsa, klasický šalát, dužina mandarínky, pomaranča (malé korytnačky kŕmime každý deň, väčšie každý druhý až tretí deň).

Akvarijné rybičky

Pri rybičkách je dôležité kombinovať len tie druhy, ktoré môžu spolu žiť, každý druh má totiž odlišné nároky na teplotu, na osvetlenie, na kyslosť vody, na priestor… Akvárium sa musí pravidelne čistiť, voda pravidelne vymieňať. Akvárium musí zodpovedať danému druhu rybičiek. Aspoň zadná stena má byť zakrytá. Rybičky potrebujú svetlo (kvalitné umelé alebo dostatočné prírodné), okysličovač, teplomer, termostat, filter. Na dno dáme kamienky a piesok, vodné rastliny a kamene (na úkryt, na trenie).

Vtáčik

Na bývanie všetkým vtáčikom (akýkoľvek druh) zadovážime dostatočne veľkú klietku, v ktorej nesmie chýbať napájačka na vodu, krmítko na potravu, hojdačka, zrkadielko, sépiová kosť na zobáčik, paličky na státie (môžu byť aj konáriky zo stromov) a neskôr podľa toho, čo si vtáčik obľúbi (náš mal rád papierovú krabičku, ktorú kompletne dotrhal).

Papagáj žako kongo

Je afrického pôvodu, je asi 33cm veľký, je učenlivý, vie napodobňovať zvuky, dožíva sa 50 až 80 rokov, považuje sa za jedného z najinteligentnejších papagájov na svete, niektoré jedince sa dokážu naučiť okolo 150 až 200 slov, živí sa zrnom pre veľké papagáje (kúpime ho v chovprodukte),ovocím a zeleninou.

ARA NOBILIS je najmenší druh z rodu Ara, meria asi 32 cm,dožíva sa okolo 20 rokov, mladý jedinec odchovaný ručne sa bez problémov dokáže naučiť rozprávať, podávame mu potravu pre stredne veľké papagáje obohatenú ovocím a zeleninou.

ANDULKA je najmenší ploskochvostý papagáj, dožíva sa asi 14 rokov, meria asi 18 cm, živí sa prosom, lesknicou, jablkom, banánom, čerešňami, mrkvou, listami púpavy, žihľavou, divou trávou.

Psík

Pri kúpe psíka pre dieťa je vhodnejší nejaký menší druh a je tiež dôležité, či ho budeme chovať v byte alebo v dome. Všeobecne psík potrebuje svoje miesto na spanie, na odpočívanie, teda vlastný peliešok, misku na jedlo, na vodu, vodítko, náhubok (na prechádzky), obojok, hračky…

Potrava: granule, polovlhké komplexné krmivo, mäso z konzervy a psie krmoviny…

Hygiena, starostlivosť: psíka musíme kúpať podľa potreby, starať sa mu o ušká, o zuby, o oči, nos, o srsť. Mali by sme s ním pravidelne navštevovať veterinára, dať ho zaočkovať. Za psíka musíme platiť poplatky (musí mať registračnú známku). Pravidelne ho treba venčiť…

KOKRŠPANIEL je veľmi obľúbený pes, správa sa aktívne, ihravo a inteligentne, je charakteristický vlnitou srsťou, ktorú treba často kefovať, je dobrý spoločník, ale treba mu venovať veľkú pozornosť.

BASET GRIFFON VENDÉEN je veselý, spoločenský a oddaný, vynikajúco sa správa k deťom, vyžaduje veľa cvičenia, aby sa z nich vybila nadmerná energia, preto sa hodí skôr do rodinného domu.

ZLATÝ RETRIEVER je dobromyseľný, oddaný pes, má zmysel pre spoľahlivosť, je výnimočne trpezlivý a hodí sa k deťom.

BERNSKÝ SALAŠNÍCKY PES je sebavedomý, bodrý a vynikajúci rodinný priateľ

No a na záver

Pred kúpou ktoréhokoľvek zvieratka je najlepšie, ak si najskôr pozisťujete jeho podmienky pre život, aby ste mohli dôkladne zvážiť, či mu ich môžete poskytnúť a až potom pristupujte k samotnej kúpe. Správne rozhodnutie vám môže ušetriť veľa starostí. Tak šťastnú voľbu, aby ste kúpili zvieratko, ktoré vám vyhovuje…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. katastrofalny clanok.. mensie plemena psov su bernsky salasnicky alebo retriever??? a baseta pre deti?? papagaj Zako? to je dlhoveky papagaj, ktory potrebuje cely zivot svojho cloveka.. dieta odide na internat aj s nim?

    Rodicia ak fakt neviete odolat a chcete dieta vychovavat k zodpovednosti kupte nieco kratkoveke – skrecok, mys alebo nieco co nevyzaduje citove puto k cloveku – korytnacka, rybicky – myslite vsak na to, ze je takmer iste ze po par dnoch dieta prenecha zodpovednost na vas. preto povazujem za najidelnejsie si zapozicat zviera na nejake obdobie (napr. ked potrebuje pocas dovolenky niekto strazit psa, potkana, zajaca….), ukázať dieťaťu ako sa starať a nechať nech to robí všetko samé s vašou minimálnou podporou (napr. ak je velmi male tak ho nepustite same vencit psa, ale pozadujte aby chodilo s vami). Veľmi rýchlo deti pochopia ze to nie je len tak mať zviera – ze sa to nedá odložiť na poličku ako plyšák..

    Nie som odporca zvierat k detom, my mame niekolko psov, korytnacku, vtaky… ale pri vsetkych som si vedoma ze je to moja zodpovednost, deti nemozu prebrat zodpovednost najma za tak socialne zviera ako je pes…

Pridaj komentár