Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť

Dagmar Jánošíková 0

Medzi malé zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.

Foto: Pixabay

Domáce zvieratká tvoria neodmysliteľnú súčasť nášho každodenného života. Či už mámte doma zajačika, škrečka alebo myš, je nesmierne dôležité aby ste mu nielen opätovali jeho lásku ale vedeli mu poskytnúť aj potrebnú starostlivosť.

Pre nás skrášľovacie procedúry, pre ne zdravá starostlivosť

Starostlivosť o uši by sa nemala zanedbávať. Platí to rovnako u ľudí ako aj u zvierat. Na čistenie ušiek používame chumáč vaty namočený do čistej vody. V žiadnom prípade im nestrkáme tyčinky alebo vatu na špajli hlboko do uší! Malé hlodavce zvyčajne nemajú veľmi radi túto procedúru, preto je potrebné pevne ich držať. V prípade, že spozorujete začervenanie alebo sa vaše zvieratko začne chovať zvláštne a nebude prejavovať známky aktivity takej ako inokedy, navštívte radšej veterinára. Je možné, že má bežný zápal, ktorý je pre ne veľmi bolestivý. K základnej starostlivosti radíme aj starostlivosť o srsť. V rôznych petshopoch nájdete špeciálne produkty na čistenie, ktoré ich kožúšok zanechajú zdravý a lesklý. Tak ako aj nám prekážajú dlhé nechty, ,,manikúru,, potrebujú aj zvieratá. Králik či morča si nevie v klietke dostatočne obrúsiť pazúry. 

Foto: Pixabay

Pri strihaní ich pazúrikov však bude opatrný, aby ste im nepoškodili nechtové lôžko.

Správna strava pre malé bruško

Malé domáce zvieratká majú citlivý tráviaci trakt, preto je dôležité udržiavať ho v rovnováhe. Hlodavce sú rýdzo bylinožravé zvieratká, čiže prijímajú výlučne stravu, ktorej pôvod je rastlinný. Medzi určité výnimky patrí konzumácia napríklad suchého chleba, suchého pečiva, suchárov alebo piškót, ktoré obsahujú aj malé množstvo živočíšnych zložiek (mlieka a vajec). Je preto dôležité aby konzumovali produkty na podporu črevnej flóry a taktiež im pravidelne dávajte potravu, ktorá je optimálne prispôsobená ich potrebám. Každý hlodavec má špecifické nároky na stravu. K najznámejším druhom zeleniny a ovocia, ktorými môžeme hlodavce prikrmovať patrí mrkva, jablko, brokolica, hlávkový šalát (iba v malých množstvách), vňať z mrkvy, červenej reďkovky, neštipľavá paprika, kaleráb, šalátová uhorka, tekvica, patizón, cukina, kŕmna repa. Hlodavcom by sme vôbec nemali podávať kapustu (klasickú ani čínsku), pretože kapusta spôsobuje nadúvanie, ktoré by mohlo mať za následok hnačku, ktorá môže v horšom prípade skončiť až smrťou. 

Foto: Pixabay

Zvieratkám nepodávame ani cibuľu, cesnak, pór, paradajkovú vňať či zemiaky (zemiakové šupy), pretože paradajková vňať a zemiakové klíčky sú pre hlodavce jedovaté.

Čistota pol života platí aj pre klietky

Zvieratá by ste nemali vystavovať stresu, ich klietka by nemala byť v prievane ani chlade. Taktiež by sa mali vyhýbať teplotný výkyvom, ktoré im môžu spôsobiť prechladnutie. Ich citlivý imunitný systém malých cicavcov môže byť posilňovaný pomocou vitamínov a iných doplnkov na podporu imunity. Základom zdravia vášho hlodavca je aj čistota a hygiena v klietke, ktorá je pre kvalitu jeho života nesmierne dôležitá. 

Foto: Pixabay

Pamätajte, že pravidelné vymieňanie podstielky či dezinfekcia klietky je pre spokojnosť vášho zvieratka nenahraditeľná. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár