Čo potrebujeme pre škrečka, morča, králika a ako sa k nim správať?

Viera Mikulová 3

Skôr ako prídeme domov s novým miláčikom, treba sa na jeho príchod pripraviť. Pre škrečka, morča i králika v podstate potrebujeme podobnú výbavu, s rozdielom vo veľkosti.

shutterstock

Zoznam vecí:

  1.     klietka
  2.     koleso (pre škrečka i morča)
  3.     hobliny
  4.     misky na jedlo
  5.     napájaciu fľašu
  6.     potravu
  7.     konárik zo stromu (vhodné sú z ovocných stromov)
  8.     domček kde si urobí hniezdo (vyberajte podľa veľkosti zvieratka dospelosti)
  9.     jasličky na seno (pre morča i zajaca)

  10. Príprava klietky

    Klietku pred prvým použitím dobre umyjeme pod horúcou vodou. Potom na suchú podlahu vysypeme hrubú vrstvu hoblín. Umiestnime tam koleso, vetvičku na obhrýzanie, misky, domček,  nasypeme jedlo a do napájacej fľaše dáme čerstvú vodu.
    Klietku nikdy nedávame k oknu, aby na ňu pražilo slnko, ani k radiátoru a ani do prievanu. 

    Ako sa správať ku škrečkovi

    Po príchode domov necháme aspoň pol dňa škrečka v klietke úplne v kľude. Potom sa mu môžeme začať prihovárať aby si pomaly zvykal na náš hlas. Neponáhľajte sa s chytaním ho, nieto dvíhaním.  Škrečky nikdy nebudíme keď spia, ani ich nedvíhame zo zadu, treba aby našu ruku videli, iba tak môžeme vidieť, či sa tešia alebo sa boja a či ich dvíhanie teší alebo stresuje.

    Chovatelia škrečkov odporúčajú nasledovný postup ako si nového kamaráta ochočiť:
    1. Pomocou pochúťok, ktoré má rád mu môžete pomôcť prekonať jeho strach. Po pár dňoch vždy keď  mu nasypete krmivo do misky nechajte ruku v klietke aj počas jeho kŕmenia sa.

    2. Keď škrečok neprejavuje strach z prítomnosti Vašej ruky,  skúste ho kŕmiť z ruky. Ak sa osmelí a bude papať z ruky, môžete ho hladkať jedným prstom po chrbte v smere rastu srsti.

    3. Potom ho zvykajte na zdvíhanie. Keď bude jesť z ruky, pridržte ho z hora a jemne ho nadvihnite, vždy len na chvíľku.  Po niekoľkých dňoch, ak sa mu páči zdvíhanie, môžete ho vybrať z klietky avšak OPATRNE!!!

    4. Hrajte sa s ním na svojich rukách, ale nad stolom, no nikdy nie príliš dlho. Onedlho vám možno bude dôverovať tak, že vám vybehne na rameno sám a s radosťou.

    Ako sa správať k morčaťu

    Aby sa vás morča nebálo, tak často ako sa len dá, príďte k nemu a prihovorte sa mu, pohladkajte ho a môžete si ho aj nachvíľu vybrať z búdky.

    Ak ho chcete pohladkať a ono pred vami uteká, tak chvíľu počkajte a potom k nemu pomaličky približujte ruku a pohladkajte ho. Ak si ho chcete vybrať z búdky, zažeňte ho do rohu a tam si ho môžete vybrať.

    Navykanie na jedno miesto

    Ak chcete morča naučiť chodiť sa vyprázdňovať na jedno miesto tak: Keď im budete čistiť búdku a dáte im tam čisté piliny, do rohu im dajte trochu špinavých a oni tam budú cítiť svoj pach a budú sa tam chodiť vyprázdňovať.

    Hranie sa s morčaťom

    Morčatá majú veľmi radi maznanie a hladkanie. Môžete sa s ním maznať a hladkať ho koľko len chcete. Potrebujú však aj prechádzky či už vonku, na záhrade alebo po izbe. Nezabúdajte vonku ho mať na vodítku aby vám neušlo a ani s ním nesmiete isť na prechádzku tam kde chodia psy, lebo psí moč by im mohol uškodiť. Morčatám sa tiež veľmi páči keď ich pustíte voľne behať po izbe. Ale dávajte veľký pozor aby vám nezaliezli do nejakej diery(za gauč, za skriňu,…) alebo aby nekúsali káble.

    Ako sa správať ku králikovi?

    Králik sa naučí reagovať na signály, ktoré sa často s rovnakým výsledkom opakujú.  Čím skôr ho k jednotlivých úkonom naučíme tým lepšie.  Králik sa veľmi rád nechá chváliť.

    Zdvíhanie a nosenie
    Dôležité je zvyknúť králika na zdvíhanie a nosenie. Králiky neradi “lietajú”.  Potrebujú vždy cítiť oporu pre zadné nohy. Králika môžeme chytiť za kožu na chrbte a potom podoprieť zadoček (nie priamo zadné nohy, pretože to vezme králik ako odrazovú plochu – môže vám i vyskočiť z náručia), alebo jednou rukou pod bruchom a ľahko uchopiť predné packy, druhú ruku pod zadočkom. Ďalšou možnosťou je chytiť ho za boky.  V tomto prípade treba dávať pozor, aby sa príliš nehýbal a nevypadol. Čo najskôr ho bezpečne zovrieť do náručia je pravidlom pri všetkých možnostiach dvíhaní.  Dvíhanie za uši využíva mnoho predajcov v petshopoch, ale nie je to správne, spôsobujeme mu to bolesť a môže sa mu aj ublížiť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Morčatá v lese mne behajú takže to veľmi neodporúčam Keďže mi to zaberá veľa priestoru a taktiež si nerobia hniezda stačí iba domček na úkryt

  2. Náš škrečok bol strašne veľký miláčik. Najviac reagoval na mňa, keďže som ho krmila a čistila mu klietku a potom na nášho dvojročného syna. Ten prišiel ku klietke, prebehol prštekom po mriežkach a škrečok hneď vyliezol a začal sa predvádzať. Postavil sa na zadné a prosil. Kubko mu strašne rád dával kúsky jabĺčka alebo iné maškrtky. Pred vianocami mal náš kamarát skoro dva roky a bohužiaĺ odišiel nám do škrečkovského neba. Aby Kubko nebol nešťastný, kým spinkal, manžel bežal do obchodu so zvieratami, kde sme kupovali aj prvého škrečka a kúpil úplne rovnakého, aby si Kubko nevšimol rozdiel. Vyzeral skoro rovnako al veľmi rýchlo sme si všimli rozdiel – neustále na nás prskal, hrýzol a skoro celý deň spal. Zato v noci robil poriadny rámus. Chvíľu to sice trvalo ale aj z neho sa stal náš kamarát. no čo, ľudia sú tiež každý iný

Pridaj komentár