Čo potrebujete pre zajaca?

Viera Mikulová 6

V divej prírode zajace žijú v norách a vychádzajú von za potravou. Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka.

Aká má byť veľká? Taká aby sa v nej ako dospelý jedinec mohol spokojne natiahnuť bez toho aby mu niečo zavadzalo, vysoká by mala byť tak aby sa mohol postaviť na zadné laby a sledovať čo sa v jeho okolí deje.

 

Klietka pre zajaca

Podľa veľkosti plemena si vyberáme klietku: pri najmenších plemenách stačí 60 x 60 x 40 cm, pri stredných je vhodná 70 x 80 x 50 cm.

Najlepšia veľkosť klietky je 100x50x50, ale záleží koľko času tam bude zajac tráviť. Keď ho púšťame po byte alebo po izbe hneď ako deti prídu zo školy, tak mu stačí menšia klietka ale samozrejme mal by si v nej vedieť bez obmedzenia ľahnúť.

Klietka alebo akvárium?

Môžete kúpiť klietku alebo akvárium, no klietka je pre nich lepšia. Podstatné je aby mala klietka uzavreté, nepriepustné dno, na ktoré nasteliete vrstvu slamy či sena, používajú sa aj hobliny no tam sa často stretneme s prachom, ktorý môže zajacovi ublížiť. V klietke lepšie prúdi vzduch a jedlo sa tam nesparí tak rýchlo ako v akváriu.

Výbava klietky

V klietke by malo byť hlavne napájadlo, jasličky na seno, miska, záchod a niečo na hlodanie, odporúča sa aj domček – zajac sa cíti najlepšie vo svojom ohraničenom príbytku, ktorý je náhradou za jeho prirodzené útočište.

Avšak tí, ktorí majú zajaca takmer stále pusteného v izbe, majú domček pre neho mimo klietky kde sa schová a kde oddychuje – skrátka kde má svoje súkromie. 

Napájadlo pre zajaca

Ak chcete mať vodu pre zajaca stále čistú a neznečistenú zabezpečte si napájadlo a nie misku na vodu. Vodu v napájadle treba meniť vždy ráno aj večer, netreba dať doplna aby nepadalo keď sa oň zajačik oprie.

Samozrejme na napájadlo treba zajaca aj naučiť – stačí ak ho k napájadlu privediete a on bude skúšať ako ho použiť, po čase ochopí ako funguje a už ho bude z radosťou používať.

Pri výmene vody treba napájadlo z zvonka aj zvnútra opláchnuť vriacou vodou. To pre dezinfekciu. Potom mu dajte vodu nie ľadovú, ale skôr studenú, nikdy nie teplú. Ona sa dostane na izbovú teplotu a tak to má byť (pokiaľ samozrejme nie je 35 stupňou vnútri – vtedy sa odporúča meniť vodu častejšie).

Jasličky na seno

Zajace musia mať celodenný prístup k senu! Tvorí základ potravy, je to cenný zdroj vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu čriev. Veľmi dôležité je kvalitné seno, ktoré ľahko rozpoznáte podľa čerstvej vôňe. Ak si  ho pripravíte sami musí byť dobre vysušené – sušená ďatelinka je v obľube. Seno sa dá kúpiť aj v obchode.

A ako umiestniť jasličky aby zo sena nebol neporiadok všade? Treba ich pripevniť zvonka na klietku – zajac si v klietke odtiaľ vyberá.

Keby to mal v miske bolo mohli by sa mu do toho dostať nečistoty,  moč … atď … a roznosil by vám ho po celom byte.

Kamenná kosť

Stačí zavesiť drôtikmi o klietku a zajačik môže hrýzť. Brúsi si na nej zuby i pazúriky. Pozor radšej kúpte tvrdšie kosti (ofarbené). Na základe rady jednej chovateľky biele sú mäkké a zajac ich vraj hneď roztrúsi. Kosť sa môže nahradiť aj inými vecami na hlodanie. Napr rôzne tyčinky, drievka a podobne. Dávajte však pozor aby ste zvolili správny druh drevo (napr.: agátové drevo je jedovaté ). Vhodný je konárik s jablone, hrušky a iných ovocných stromov. Na hlodanie rozhodne niečo potrebuje ak mu nič nedáte vymyslí si niečo sám a môže to byť kľudne aj nábytok.

 

Záchod pre zajaca

Záchod by mal byť v rohu klietky. V záchode by zajac mal mať nejakú podstielku. Najlepšia je tzv. “mačacia podstielka” – dobre vsakuje moč a eliminuje zápach – vyhraďte na to nádobku do ktorej dáte podstielku a zajac musí mať k tomu prístup vždy aj keď je pustený – nezabudnite na to hneď zo začiatku ako ho prinesiete domov nakoľko môže si zvyknúť robiť potrebu v izbe a potom to nie je až taká zábava.

Domček

Domček je dôležitý, môže si tam pospať, hrať sa, proste si tam môže robiť čo chce. Čo by malo byť v takom domčeku ? Niečo s čím sa cíti zajačik príjemne, veľmi radi obľubujú rolku z toaletného papiera i handričky. Ako spodok môžete dať starší zbytok koberca alebo podstielku.

Hygienické potreby

Je potrebné si zaobstarať najmä kefu na česanie, ktorá je výborným pomocníkom v období plznutia. Taktiež sa do výbavičky hodia kliešte na pazúre. Lopatku na bobky.
Obojok a vodítko alebo postroj a vodítko a samozrejme prepravku keď ho beriete von, či k veterinárovi.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (32 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Nasho zajaca, ktory sa volne pohyboval po nasej zahrade, zozral susedov pes…. Nemal sa vybrat na prieskumy za plot, nemal…

Pridaj komentár