5 x vedeli ste, že morské prasiatka….

Dagmar Jánošíková 0

Morské prasiatko sa po anglicky povie „guinea pig“ – preto si mnohí myslia, že pochádza z Guinei (krajina v západnej Afrike). Ale je to naozaj tak?

Foto: INGIMAGE

Nie.

1. Morča nepochádza z Guinei

Tento milý hlodavec má pôvod v Južnej Amerike, konkrétne v Peru, Kolumbii, Ekvádore a Bolívií, kde divé morské prasiatka žijú dodnes. Do Európy sa morské prasiatka dostali pravdepodobne až po objavení Ameriky (po roku 1492) a dovážané boli aj na lodiach s otrokmi z Guinei. Pravdepodobne preto ľudia pomenovali tohto hlodavca guinejské prasiatko. V tých časoch boli morčatá veľmi vzácne, v Anglicku sa s nimi kšeftovalo za veľké peniaze.

2. V minulosti slúžili ako potrava a obeta

V minulosti slúžili ako potrava a obeta, nie ako domáci miláčik Toto už na prvý pohľad rozkošné zviera chovali už starí Inkovia v Peru pred viac ako 5000 rokmi. V tej dobe slúžilo pre ľudí skôr ako potrava než domáci miláčik. D

Foto: Pixabay

Divoké morča žijúce v Peruánskych Andách môže totiž vážiť až 4kg a práve z neho sa vyšľachtili dnes už veľmi obľúbení domáci miláčikovia. Inkovia používali morčatá nielen ako zdroj mäsa a kožušín, ale aj ako obetné zviera, pretože boli chudobní a nemohli svojim bohom obetovať Lamu tak, ako tí bohatší. Z tejto doby sa našli morčatá rôznych farieb, no čierne ako by vôbec neexistovali, pretože to bola farba bola v dávnych dobách spájaná s duchmi. Dodnes existujú v Peru rôzne ľudové povery spájajúce sa s morčatami, pretože tie boli v minulosti uctievané pre ich údajné liečebné účely. Kamenné sochy morčiat, slúžiace k uctievaniu, boli nájdené v Peru aj Ekvádore.

3. Nič spoločné s prasaťom

S prasaťom nemajú nič spoločné Napriek tomu, že má v názve slovo „prasiatko“, s týmto zvieraťom nemá po fyziologickej stránke nič spoločné. Prasiatko nám pripomína iba kvíkaním (hlasom) a spôsobom pohybovania sa. 

Foto: Pixabay

Kvíkaním vás upozorňujú, že sa bola, alebo častejší dôvod, sú hladné. Ich prirodzený predátor sú dravé vtáky, preto majú rady bezpečný úkryt a niečo nad hlavou. V prírode sa ukrývajú vo vysokej tráve.

4. Obľúbila si ich aj kráľovná!

Morské prasiatka sa na európsku pôdu dostali vďaka španielskym, holandských a anglickým obchodníkom. Kupovali ich zámožnejší ľudia ako exotických domácich miláčikov pre svoje deti a veľkou milovníčkou tohto zvieratka bola aj kráľovná Alžbeta I.

5. Štandardne uznané plemená

V dnešnej dobe je štandardom uznaných až 14 druhov plemien morčiat, sú medzi nim krátkosrsté, dlhosrsté a dokonca aj dva druhy bezsrstých morčiat. Priemerne sa morča dožíva 4-5 rokov, pri dobrej starostlivosti aj 8 rokov. Najdlhšie žijúci rekordman je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov s úctyhodným vekom 14 rokov. 

Foto: INGIMAGE

Pre kvalitný a dlhý život im nezabudnite zabezpečiť dostatok vitamínu C v strave alebo im ho pridajte do vody. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár