HlodavceHlodavce

Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma

 Viera Mikulová   23.05.2019   1

Chov potkanov, malých hlodavcov  dožívajúcich sa 2 – 3 rokov, v poslednej dobe zažíva boom.

Tohoto milého domáceho maznáčika môžeme vidieť v rôznych farbách srsti, od odtieňov šedej, béžovej, perlovej, zlatej, škoricovej cez čokoládovú alebo ebenovo čiernu, s rovnako odlišnými uškami od stojacich, cez slonie, odstávajúce.

shutterstock

Srsť môže mať ako páperie, kučeravú ako malý baránok, hladkú, krátku, dlhú alebo úplne bezsrstý, s chvostom ba dokonca sú aj druhy bez chvosta! Nech už sú akékoľvek vždy majú spoločné to, že sa jedná o nočné zvery, čiže aktívne v noci, svoj režim vedia čiastočne prispôsobiť režimu svojich majiteľov. 


Je to veľmi spoločenské zviera, treba ho preto chovať buď v páre (nemusí byť samček a samička, dvaja samci alebo dve samičky sa tiež znášajú veľmi dobre ak sú spolu od malička) alebo sa mu intenzívne venovať. Potrebuje behať aj mimo svojej klietky, prechádzky vnku nie sú potrebné, stačí mu pobehať si po izbe. Ale pozor svoje teritórium značkuje, malými kvapôčkami moču!

 

Potkany sú inteligentné tvory

Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Sú však zvedavé, čo treba zohľadniť aj v priestore, v ktorom sa budú pohybovať (káble, drôty, PC). Mnohí majitelia prirovnávajú vzťah k potkaníkom vzťahu ku psom.

Potkanov môžeme naučiť mnoho napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel. Cvičenie musí začať pomaly, za odmenu a veľkú pochvalu po správnom vykonaní povelu. Pozor žiadne trestanie! Môže to potkana zmiasť.  

Môžu sa deti kontaktom s potkanmi nakaziť?

Potkany sa nám podvedome spájajú so špinou, odpadkami ako aj šírením rôznych chorôb. Avšak to platí pre divo žijúce, nie doma chované.

 

Samozrejme môžu byť výnimky avšak pokiaľ zbadáme u svojho potakana známky letargie alebo nezvyčajný prejav treba okamžite navštíviť veterinára. Tak ako aj s inými domácimi miláčikmi aj s potkanmi by sme mali chodiť na pravidelné prehliadky k veterinárovi. Na Slovensku sa však zväčša praktizuje iba návšteva v prípade choroby.

Takmer na každom fóre venovanom potkaníkom sa stretneme s obhajobou tohoto zvieratka a jeho chovu v rodinách s deťmi. Ako rodiča ma však zaujal článok istej kanadskej veterinárky, ktorá tvrdí, že chorôb čo sa môžu preniesť z domáceho potkana na človeka je veľa. Preto ani vlastným deťom nedovolila aby sa s potkanmi hrali bez dozoru, kym boli malé (do 5 – 6. roku dieťaťa).

Ak sa staráme o potkana, treba si ruky umývať pred i po kontakte s ním. Existuje zoznam chorôb prenášaných na človeka, hoci pravdepodobnosť že sa tak stane je veľmi nízka. Potkany chované doma sa môžu nakaziť zo stravy napríklad ak mu nechtiac dáme nakazené surové mäso, či zeleninu ale i od okolitého prostredia, či komárov, pre ktoré sú potkany len medzihostiteľ.

Potkany môžu pokúsať

Potkany môžu pokúsať keď sa cítia byť v ohrození alebo ak cítia na rukách jedlo. Predchádzať kúsaniu sa dá umývaním rúk pred kontaktom s nimi a jemným zaobchádzaním. 

Potkany zapáchajú – „ako komu“ ...

Každé zviera, aj potkan, má svoj pach. Je držaný v klietke, ktorej  pravidelné čistenie dva krát za tyzdeň alebo podľa potreby nám zabezpečí aby sa zápach nešíril do celej miestnosti. Avšak značkovaniu teritória sa nevyhneme, či je to pach zvieraťa alebo zápach je už na každom z nás. Mnohým chovateľom pach potkana nesmrdí.

Potkany sa radi maznajú

Ak sa vaše dieťa vie postarať o potkana, vie ako ho dvihať, hladkať určite to vášmu potkanovi padne dobre.

Potkany sa totiž radi nechajú mojkať, zaspia vám na rukách alebo sa s vami budú radi hrať. Obyčajne sa odporúčajú potkany k deťom od 5 rokov. Deti by sa nemali báť s ním manipulovať, držať ho a starať sa o neho, samozrejme treba ho rešpektovať ako živého tvora s vlastnými potrebami.

Chov potkana má mnoho výhod: je to nenáročné zviera na priestor, financie a môžeme s ním mať vytvorený vzťah ako k domácemu miláčikovi, ktorý reaguje na našu prítomnosť a teší sa z nej.

Určite po čase sa stretneme aj s nevýhodami, ale tie sú výrazne prevážené pozitívami, ktoré chov tohoto zvieratka prináša.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Lara napísané 28.04.2018 23:06

Môj potkan je aktívnejší cez deň akov noci

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku
Lara napísané 28.04.2018 23:06

Môj potkan je aktívnejší cez deň akov noci

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised