HlodavceHlodavce

Ježko ako domáci miláčik

 Dagmar Jánošíková   23.09.2017   0

Malé pichľavé klbko s chutným čumáčikom. To je ježko. Možno sa vám už stalo, že ste sa počas večernej prechádzky k smrti vystrašili, keď v kríku vedľa vás začalo niečo šuchotať a fuňať. S radosťou ste si vydýchli, keď ste uvideli z kríka vybehnúť ježka. Je malý, pichľavý a stále obľúbenejším domácim zvieratkom. Prečo je tak obľúbený?

Foto: Pixabay

Jež a Dlhovekosť

Dlhovekosť závisí od starostlivosti.  Ježko sa v priemre dožije 6 rokov. Ak sa však oňho staráte, jeho vek môže dovŕšiť 8 - 10 rokv. Je malý, meria 18–31 cm, dĺžka chvosta je 18–44 mm a hmotnosť 300-1300 g. Ako domáce zvieratko sa väčšinou chová menší trpasličí ježko bielobruchý. Od európskeho ježka, ktorý vám behá v zárade, sa líši farbou a veľkosťou. Náš voľnežijúci jež je chránený a jeho chovanie v zajatí je zakázané.

Je to silák

Keď sa ježko cíti ohrozený, jednoducho sa zroluje do klba. V takejto polohe sa cítia najbezpečnejsie. Ježko má ostré pichliače, no na rozdiel od dikobraza ich nemôže vystreľovať. Keď ho chytí dravec do úst, začne sa mykať, až kým sa neuvoľní. Svaly na chrbte má veľmi silné, a teda z klbka je ho naozaj ťažké rozvinúť. Preto keď sa vás bojí a ešte si na vás nezvykol, zaobchádzajte s ním veľmi opatrne, aby sa uvoľnil a presvedčil sa, že mu nehrozí nebezpečenstvo. Ježko je inak samotársky tvor.

Foto: Pixabay

Čo ponúknuť ježkovi

Ježko je hlavne nočný tvor. Väčšinu dňa prespí a v noci sa vydáva na potulky za potravou. Aj v zajatí si ježko udržuje tento štandard. Obľubuje červíky, húsenice, hmyz, slimáky, semienka drobné huby, ale pochutí si i na mačacích granuliach či rozdrobenom chudom mäsku. Ak si myslíte, že tento labužník nevydáva žiadne zvuky, mýlite sa. Krochká, kvičí, dychčí, syčí,... Dokonca vie aj priasť, keď je spokojný.

Nezabúdajte na hygienu

Výhodou je, že nesmrdí. Avšak aj ježko môže prenášať choroby, ktoré sú pre ľudí nákazlívé, a tou je baktéria Salmonela. Preto po manipulácii s ježkom si vždy dôkladne umyte ruky a pravidelne mu čistite klietku.

Foto: Pixabay

Nezabudajte však, aj že taký malý tvor, ako je ježko poterbuje lásku a dennú starostlivosť. Určite vám tú vašu mnohonásobne oplatí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised