Kastrovaný králik

Andrej Jakubík 0

Kastrovanie a sterilizácia zajaca, ktorý žije v ľudskej opatere ako domáci maznáčik je kupodivu veľmi prospešná. Mnoho majiteľov zajacov ani len netuší aké množstvo problémov dokáže tento úkon vyriešiť. 

Foto: INGIMAGE

Od nadmernej agresivity, cez predchádzanie rakoviny až po utlmenie značkovania močom, ktoré zajace tak často používajú. A samozrejme sa týmto dokáže zabrániť aj nechceným prírastkom do rodinky. Smutná správa hovorí o tom, že aj dnes množstvo zajacov končí ako nechcených a sú odložené v útulku, prípadne sa ich majitelia zbavia jednoduchým vypustením do voľnej prírody.

Falošné tehotenstvo

Sterilizácia samice zajaca dokáže predchádzať aj javu, ktorý sa inak vyskytuje pomerne často. Je to falošná gravidita. V tomto prípade samica sama sebe privodí pocit, že je gravidná a začne sa podľa toho správať. Čo znamená, že začne s budovaním hniezda, kde plánuje na svet priviesť svoje potomstvo. V tomto období sa stupňuje aj jej agresivita, čo pocítia ostatné zajace ale predovšetkým jej majiteľ, ktorý riskuje poranenie aj pri bežnom čistení klietky. Celé to môže zájsť až tak ďaleko, že zajačica začne aj s produkciou mlieka pre potomstvo, čo znamená, že jej reprodukčný systém bol dokonale oklamaný.

Aj takéto prípady prináša chov zajaca.

Dospelý a agresívny zajac

resivita králikov je celkom bežná vec, čo je badateľné predovšetkým na samcoch, ktorý si týmto chránia svoje územie. Pri samiciach sa toto správanie dostavuje iba v čase gravidity, ale zriedkavo aj mimo neho. Často to pramení zo strachu, pretože králik si toho dokáže veľa zapamätať a často mu napríklad neodborná manipulácia spôsobuje stres, ktorému sa bráni svojou agresivitou. Kastrácia a sterilizácia však dokážu zredukovať aj tieto problémy na minimum. Králik sa tak upokojí, že je s ním možná bezproblémová manipulácia aj napriek tomu že doposiaľ to bolo nemysliteľné. Kastrácia a sterilizácia sú ideálnym riešením v prípade, že neuvažujeme nad reprodukčným chovom a náš domáci maznáčik už dosiahol pohlavnú dospelosť.

Riziko rakoviny

Týmto úkonom však okrem iného aj znižujeme riziko vzniku rakoviny semenníkov u samcov a rakoviny maternice u samíc. 

Tento pozitívny jav je potvrdený aj vedecky a nejedná sa iba o domnienky chovateľov. Okrem toho je tu istotne aj menšie riziko rakoviny vaječníkov a rakoviny mliečnych žliaz. Musíte si uvedomiť, že tieto typy rakoviny sa v chove králikov ako domácich maznáčikov vyskytujú v niektorej zo spomínaných foriem veľmi často.

Samozrejme toto riziko sa nedá nikdy vylúčiť, ale dokážeme ho znížiť na úplné minimum. Samozrejme si na druhej strane musíme uvedomiť, že sa jedná o chirurgický zákrok vykonávaný pod celkovou narkózou a tento typ úkonu so sebou vždy prináša riziko pooperačných komplikácií. Toto riziko sa zvyšuje spolu s vekom, takže v určitom bode je tak vysoké, že sa už neoplatí ho podstupovať. 

Foto: Pixabay

Preto nie je vhodné s rozhodnutím čakať, pretože naozaj nie je na čo.

Ak si však vyberieme správneho veterinárneho lekára, ktorý má prax v podobných zákrokoch, jeho úspešnosť je vysoká a riziko komplikácií je nízke, tak by sme o podobnom zákroku určite mali pouvažovať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár