HlodavceHlodavce

Morča, guinea pig, morské prasiatko

 Zuzana Richterová   02.02.2021   0

Morča domáce pochádza z Južnej Ameriky, kde sa aj v dnešnej dobe chová na mäso. V Európe si ho ľudia obľúbili ako domáceho maznáčika. Pre chybné označenie jeho pôvodu sa u nás používal názov morské prasiatko (v nemčine Meerschweinchen), anglický názov je guinea pig.

shutterstock

 

Morčatá sú hlodavce

Dospelé morča váži 800 - 1200 g. Dožívajú sa 5 - 8 rokov. Existuje veľa plemien, najčastejšie sú hladkosrsté, potom rozetové, teddy, dlhosrsté, skinny ...

Sú spoločenské

Morčiatka sú milé, zvedavé, komunikatívne zvieratká. Sú to spoločenské tvory a preto chovatelia pre psychickú pohodu zvieratiek odporúčajú chov aspoň dvoch prasiatok.

V Švajčiarsku a Švédsku je dokonca zákonom zakázaný predaj len jedného morčiatka. Dá sa chovať dve samičky, dobrá kombinácia je vykastrovaný samček so samičkou. Je možný aj chov dvoch samčekov, ale s odporúčaním kastrovania oboch, aby nedochádzalo k bitkám. Morčatá sa veľmi rýchlo rozmnožujú, preto nie je vhodné chovať nekastrovaného samčeka spolu so samičkou, pretože aj keď sú mláďatká milučké, treba rátať s tým, že je potrebné im nájsť nový domov.

Morské prasiatko je vhodné až pre deti od 10 rokov,

avšak určite aj v tomto veku potrebujú deti pomoc dospelého so starostlivosťou. Klietka by mala ideálne mať aspoň 120x50x60 cm. Ďalej je potrebná napájačka, senník, miska na granule a zelenú stravu, na podstielku hrubé hobliny alebo ekologickú papierovú podstielku.

V chovateľských potrebách býva široká ponuka domčekov, ale častokrát majú jeden malý vchod. Skôr je lepšia len strieška, kde sa morčiatko môže schovať, ale aj ľahko odísť v prípade, že o miesto má záujem jeho parťák. Prasiatka milujú tunely, preto sa určite minimálne do výbehu hodí.

Základom stravy morčiat je seno

Tým si aj obrusujú zuby. Ďalej potrebujú mať stále vodu v napájačke. Granulky sú najlepšie bezobilné. Na jar a v lete je ideálne kŕmiť prasiatka čistou trávičkou. Treba sa však vyvarovať zaparenej trávy a trávy, ktorá prešla mrazom. Tá už na kŕmenie morčiat vhodná nie je a môže im spôsobiť tráviace ťažkosti.

Okrem toho možno morčatá kŕmiť rímskym šalátom, šalátom little gem, v menšom množstve hlávkovým šalátom, zeleninou - mrkva, petržlen, zeler, cvikla, fenikel, paradajka, paprika, petržlenovou a mrkvovou vňaťou, ovocie len v malých množstvách. Vhodné sú aj niektoré bylinky, napríklad bazalka, kôpor.

Popkornovanie, pískanie a vrčanie

Neskúsených chovateľov zvykne prekvapiť hopkanie morčiat, ktoré vyzerá ako by mali záchvat. Hovorí sa tomu popkornovanie a najčastejšie to robia mladé prasiatka, keď im je dobre a sú spokojné.

Keď chce morčiatko jesť (čo je takmer stále), tak na svojho majiteľa kvíka vysokými pískavými zvukmi. Ak žijú morčatá v dvojici, tak často robia tzv. rumblovanie - hlboké vrčanie a prešlapovanie na zadných labkách. Je to prejav dominancie. Ak dôjde na cvakanie zubami, to už značí hnev a nervozitu. Častý zvukový prejav je krátke zavrčanie. To môže mať rôzne preklady, pretože môže ísť o prejav, že sa zvieratku niečo nepáči (napríklad zvuk), ale môže to byť aj prejav spokojnosti.

Kde sa morča kupuje?

Zadovážiť si morča je možné v zoo obchodoch, kde je však riziko kúpy chorého zvieratka alebo gravidnej samičky. Lepšia je kúpa priamo z chovateľskej stanice, ktorých je na Slovensku niekoľko. Výhodou kúpy z chovateľskej stanice je, že skúsený chovateľ vám podá správne informácie o pohlaví zvieratka, o jeho veku a poradí so starostlivosťou.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised