HlodavceHlodavce

Neobyčajný škrečok

 Andrej Jakubík   01.05.2020   1

Škrečok je vskutku veľmi zaujímavé stvorenie, ktoré nikdy neprestane udivovať. Možno už tušíte, že je to najčastejšie chovaný druh hlodavca na planéte. A podobných tajomstiev v sebe skrýva oveľa viac. Ideme sa mu teda bližšie pozrieť na zúbky. 

Foto: INGIMAGE

Škrečok nemá rád slnko

Je to pravda, pretože zvieratká ako je práve škrečok sa cez deň najradšej skrývajú niekde v chládku a za potravou vyliezajú až za súmraku alebo v noci. Ľudia si o nich vymysleli mýtus, že dlho spia, ale nie to pravda. Jednoducho sú iba aktívny predovšetkým v čase keď naopak spí človek. Ak teda máte doma škrečka, ktorý počas dňa vyspáva, tak mu jeho odpočinok rozhodne neberte a nechajte ho nech si odpočinie. Zrejme má za sebou ťažkú noc. V lete ho teba nesmieme trápiť tým, že ho vyberáme a hráme sa s ním na slniečku. Rozhodne mu to nerobí dobre. A ak máte tú možnosť, tak mu nájdite počas letných horúčav miestečko, kde bude mať okolo 20 stupňov Celzia, prítmie a pokoj na spánok. Určite to ocení.

Ale má rád úkryty

Aj toto je všeobecne známa vlastnosť škrečkov, ktorí radi vyhľadávajú úkryt, kde sa môžu schovať pred slnkom, dravcom alebo iba tak pre radosť s prieskumu niečoho nového. Každý správny škrečok by teda mal mať vo svojom výbehu aj úkryt, kde sa bude cítiť bezpečne a kde bude mať pocit, že naňho nikto nemôže zaútočiť. Ideálna je napríklad drevený domček alebo v prípade núdze postačí aj prázdna rolka od toaletného papiera. 

Foto: INGIMAGE

V prípade škrečka myslite aj na to, že potrebuje silnú vrstvu podstielky, ktorá mu rovnako dovolí prehrabávať dno a skrývať sa napríklad v pilinách, sene alebo iných podstielkach (granule a pod.).

Je to všežravec

Ktovie kde sa zrodil mýtus o tom, že je škrečok vegetarián. Je to zrejme spôsobené tým, že mu jeho majitelia nedoprajú rozmanitú stravu, pretože inak by zistili, že škrečok má k vegetariánovi veľmi ďaleko. Samozrejme základom jeho stravy sú zrniny, ktoré sa dajú zakúpiť v každom dobrom obchode, ale okrem toho si rád pochutí na mnohých potravinách. Tak napríklad mrkva, jablko, kaleráb, hruška, čerešňa, suchý tvrdý chlieb alebo piškóty. Toto všetko a okrem toho aj varené hydinové (alebo inak tepelne upravené mäso) mäso, ktoré by nemalo byť príliš slané a korenené. Potom je to napríklad aj hmyz, ktorý mu ako sa zdá veľmi chutí a niekedy sa ho nemôže nabažiť. Pokojne mu teda môžeme ponúknuť napríklad cvrčka alebo sušeného kriváka (kôrovec rodu gammarus, ktorým sa kŕmia predovšetkým vodné korytnačky).

Okrem toho nikdy neopovrhne napríklad granulami pre mačky a psíkov a sušenými rybičkami, ktoré sa podávajú ako pochutina pre mačky a korytnačky. Nikdy mu však nepodávajte údené rybičky, ktoré sú samozrejme jeho zdraviu škodlivé.

Foto: INGIMAGE

Dobrý hospodár a rodinný poklad

Škrečok je vo svojej domovina na blízkom východe považovaný za dobrého hospodára, pretože sa vždy vie dobre zásobiť pred prichádzajúcim obdobím nedostatku potravy. Miestny obyvatelia vždy vedeli, že sa niečo blíži ak škrečok začal znášať väčšie množstvo potravy do svojich skrýš pod zemou. Ak zbadáte, že má prázdnu misku, tak to nemusí znamenať, že všetku potravu zjedol. Zrejme si ju iba preniesol do svojej skrýše, ktorú má dobre ukrytú pred Vašim zrakom. Najčastejšie je to pod svojím domčekom, kde sa zdržuje najčastejšie. O tom, že je to poklad už nezapochybuje žiadny nadšenec ich chovu. Ale vedeli ste napríklad to, že škrečok sýrsky sa vo svojej domovine volá hamstern? Z toho samozrejme vzniklo anglické pomenovanie hamster, ale v sýrskom jazyku to znamená poklad.

A rada na záver znie nasledovne. Ak sa nemôžete rozhodnúť, či škrečkovi zakúpite do klietky červený alebo modrý kolotoč, tak vedzte, že mu je to jedno. On je totiž farboslepý. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.4 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Martina12 napísané 27.07.2020 19:22

škrečka maju aj moje deti. DOstali k nemu hned aj velke vrece brit granul a klietku. Bola to velka radost

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku
Martina12 napísané 27.07.2020 19:22

škrečka maju aj moje deti. DOstali k nemu hned aj velke vrece brit granul a klietku. Bola to velka radost

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised