ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
HlodavceHlodavce

Správne krmivo pre škrečka

 Andrej Jakubík   31.10.2016   0

Škrečok je vcelku nenáročný tvor, ktorý sa bežne vyskytuje ako domáci maznáčik v domácnostiach po celej planéte. Je to rozhodne jeden z najčastejšie chovaných domácich zvierat. Nie každý škrečok však vedie šťastný život. Ľudia sa totiž doteraz nenaučili tohto hlodavca správne kŕmiť. 

Foto: INGIMAGE

Potraviny, ktoré niekedy škrečok dostane by sa dali považovať dokonca za jed a preto vám prinášame prehľad toho čo je vhodné podávať tomuto vďačnému hlodavcovi.

Ovocie a zelenina

Tieto dve skupiny potravín tvora hlavnú časť potravy škrečka. Samozrejme ako základ poslúži zmes semien, ktorá je špeciálne namiešaná pre potreby hlodavca. Aj v prémiových zmesiach sa stretávame s náznakom sušenej zeleniny, či ovocia, čo nám jasne dáva najavo, že táto skupinka potravín je pre škrečka veľmi dôležitá. Ako prvé spomenieme jablko, ktoré je dostupné po celý rok a pre škrečka veľmi výživný zdroj vitamínov a vlákniny. Potom je tu samozrejme hruška, banán, hrozno, jahody, brokolica. Zvlášť spomenieme čučoriedky, ktoré okrem iného pôsobia aj ako antioxidant a bojujú proti rakovine. Hlavne v jarných mesiacoch je vhodné podávať jahody, ktoré majú čistiaci účinok po zime. 

Foto: INGIMAGE

Samozrejme svoje miesto na jedálnom lístku má aj hrozno, uhorka, špenát, mrkva a nesmieme zabúdať ani na sladké zemiaky, ktoré sú na zozname potravín pre ktoré by niektoré hlodavce išli aj na koniec sveta. A nakoniec je tu ešte karfiol, hrášok či cuketa a tekvica. V podstate sa dá povedať, že takmer všetko.

Vyvarujte sa paradajke v akejkoľvek podobe, pretože je pre škrečka toxická. A nielen plody, ale aj listy, či stonka.

Orechy, semená a to ostatné

Veľmi vhodné sú nesolené a nepražené druhy semien a orechov, ktoré sú pre škrečka vítaním zdrojom tukov a bielkovín. Vlašský orech, lieskovec či arašid škrečok určite ocení. Nezabúdajte ani na tekvicové semiačka, ktoré si môžete nasušiť aj sami doma a pre škrečka sú zdrojom celého komplexu vitamínov, stopových prvkov a minerálov. Dokonca obsahujú aj omega 3 mastné kysliny, ktorých prospešný vplyv na všetko živé je známy už dlhú dobu.

Foto: INGIMAGE

Škrečok ocení napríklad aj vajíčko uvarené na tvrdo a samozrejme nesolené. Tmavý suchý chlieb je pre neho skvelým spôsobom ako si obrusovať zuby, ale aj tu platí, že nesmie byť posypaný soľou, či korením. Ideálne je celozrnné pečivo, ktoré navyše môžeme pre potreby škrečka aj opiecť na panvici bez oleja.

Cestoviny

To isté platí aj o cestovinách celozrnných a varených bez soli. A podobne sú na tom aj cereálie bez pridania cukru. A nesmieme zabúdať ani na praženú kukuricu pop-corn pre ktorú sú škrečky ochotné urobiť čokoľvek.

Samozrejme fantázií sa medze nekladú a preto je možné pri kŕmení škrečka použiť ešte ďalšie množstvo potravín, ktoré sme nespomenuli. Nikdy však nedávajte potravu o ktorej nie ste presvedčený o jej neškodnosti pre organizmus škrečkkáva, alkohol, paradajky, čokoláda, klasické zemiaky, cibuľa, cesnak, mandle, či citrusové ovocia - káva, alkohol, paradajky, čokoláda, klasické zemiaky, cibuľa, cesnak, mandle, či citrusové ovocie.

Foto: Pixabay

Posledné zmienené ovocie je možné podávať v malom množstve, ale rozhodne nie častejšie ako raz do týždňa po dlhšiu dobu. Škrečkove kosti by potom následkom toho veľmi trpeli na stratu vápnika.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised