V nesprávnej klietke sa môže škrečok zraniť

Veve/redakcia 5

Škrečky, morčatá, myši, potkany, zajace či andulky potrebujú klietku v ktorej budú bývať. Na prvý pohľad nie je problém, veď skočím do chovproduktu a tam mi poradia. Treba však dať pozor na to aké zvieratko do nej chceme dať, respektíve aký druh a koľko, či rado behá, šplhá alebo si radšej robí pelech a podobne.

Napríklad u škrečkov džungárskych zväčša platí, že ak ich máme dvoch nepotrebujú až taký priestor ako keď je iba jeden. Oni sa k sebe túlia a zabavia sa spokojne v klietke o rozmeroch 50cm x 60cm. (Z väčším počtom to však neplatí! Samozrejme keď je klietka väčšia je to len dobré.) Pozrime sa na to aká by mala teda byť správna klietka/nádoba pre 1 – 2 škrečkov:

Drôtovaná klietka

shutterstock

Je najčastejšie predávaná klietka. Pri nej treba dať pozor na medzery medzi mriežkami. U škrečkov zlatých by mali byť maximálne 10mm a u škrečkov(malých) 5-6mm. Podlaha i poschodie by mali byť plastové alebo najlepšie z dreva, nikdy nie z mriežok – aby si neporanili nožičky.

Klietky pre škrečkov, ktoré radi šplhajú, musia mať drôty aj vodorovne,  jedná sa hlavne o škrečky zlaté!

Náš tip: ak máte dve malé klietky vyskúšajte ich spojiť a uvidíte akú radosť svojmu škrečkovi spravíte.

Sklenená nádoba

Okrem mrežovaných klietok existujú pre škrečky aj tzv. terária, alebo nádoby zo skla.

Pre roborovské škrečky sú sklenené nádoby napríklad lepšie ako drôtené. Sú to škrečky veľmi vrtké a rýchle, ale stačí im menší priestor – minimálne však 30x25x35cm. Pre škrečky džungárske sú sklenené nádoby opäť vhodnešie ako klietky. Menšie škrečky veľmi nešplhajú a mreže by aj tak nevyužili.

Aká veľká by mala byť nádoba?

V princípe výška nádob otvorených len z hora nesmie byť väčšia ako širšia. Vo veľmi vysokých a úzkych akváriách sa zráža voda, v ktorej sa rozmnožujú baktérie, pretože v nich vzduch nemôže cirkulovať.

Avšak správna veľkosť nádoby pre Roborovského a Džungarské škrečky je 50 x 30 x 25. Pre zlaté škrečky by nádoba mala byť o niečo väčšia: 80 x 40 x 30 cm.

Terária, určené pôvodne pre plazy, nesmú mať mreže na vetranie (zboku alebo zhora) a koľajničky, po ktorých sa posúvajú sklené tabule z materiálov, ktoré môže škrečok rozhrýzť.

Žiadna klietka však nie je veľmi veľká – maximálne rozmery sú obmedzené vašimi priestorovými možnosťami.   

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ahojte vsetky klietky sa daju spojit?mame skrecka zlateho,chcela by som 2 klietky,aby mala viac miesta, dala by som prec 1dny dvierka a tak nejak to spojila ale asi by bolo treba 2 identicke klietky,aby otvory sedeli či?zrezavat z plastovej nadoby nechcem,je to zdlhave.vie niekto poradiť ako by to bolo najľahšie? ďakujem

  2. Nás hneď pri kúpe upozorňovali, že škrečok je skor samotár a že sa často stáva, že sa bijú napr o potravu, keď sú v jednej klietke dvaja. Kamoška mala dvoch škrečkov ale každý mal svojhu klietku so svojimi hračkami

  3. ked sme kupovali skrecky pre dcerku, kupovali sme s nimi aj klietku a prislusenstvo. kupili sme im dreveny domcek, ktory po nociach okusovali a kolotoc, ktory nam zacal krasne piskat 🙂 kupovali sme dvoch skreckov dzunkarskych, aby im nebolo smutno a oni sa stále mlatili Rolleyes takze fakt je lepsie nechat si poradit

Pridaj komentár