Zajac ako domáci miláčik…

Viera 7

Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým ako zájdete do chovproduktu alebo chovnej stanice aby ste si nejakého vybrali a kúpili, mali by ste sa uistiť či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.

shutterstock

Domáci zajačik

Hoci pôvodne boli doma chované na kožušinu a mäso, od 18-teho storočia ich chováme aj ako domácich miláčikov. Britský básnik William Cowper choval králiky pretože mu pomáhali zmierňovať depresie, ktorými trpel.

Zajace sú úžasné zvieratá – domáci miláčikovia, ale pre zajace správnych ľudí.  Zajace majú rôznorodú osobnosť, môžu byť hravé a hlupučké ako mačiatka, alebo vnímavé a lojálne ako psy. Dlhodobí chovatelia zajacov tvrdia, že zajace sú svojim spôsobom múdre ako mačky alebo psy. Zajac potrebuje voľnosť, pobehať si bez toho aby bol často naťahovaný na ruky.

Dana Krempels, Ph.D., biologička na Univerzite v Miami, denne vidí správanie svojich 16 zajacov. “Ich inteligencia je veľmi odlišná od ostatných druhov” hovorí. Zajace treba spoznať, hoci sa ľahko naučia reagovať na svoje meno ako aj na krátke, resp. jednoduché povely. Sú úžasné v prekonávaní prekážok, ale treba ich prijať nie s nimi chcieť manipulovať. Nie sú to plyšové hračky.

Deti a zajace

Z  údajov APPMA (American Pet Products Manufacturers’ Association), od roku 1992 do súčasnosti sa vlastníctvo zajacov a králikov v Amerike zdvonásobilo. Dnes majú približne 6 miliónov zajacov v 2.2 miliónov domácnostiach. Avšak väčšia časť z nich je kúpená ako darček deťom respektívne ako ich domáci maznáčik a iba menšia časť cca 39% sa pripisuje domácnostiam, kde sú len dospelí.Život zajaca v rodine s malými deťmi najmä s batoľatami si vyžaduje špeciálnu starostlivosť a dozor. Podľa Joanne Hamoy, koordinátorke pre starostlivosť o zajace v New Yorku,  malé deti a zajace nepatria k sebe.

Kedy zajac hryzie a škriabe

Deti sa chcú prirodzene maznať so zvieratkom a túliť sa k nemu. Avšak pre ne to v skutočnosti vyjadruje ich túžbu stískať, dvíhať i nosiť ho kade-tade. A tu je presne problém, kedže väčšina  zajacov (česť výnimkám) sa pri takomto správaní cíti neisto a v ohrození; cítia sa akoby boli uchopení svojim predátorom.  Na takéto podnety reagujú inštinktívne a to hryzením alebo škrábaním, len aby sa ochránili. Deti sa potom zajacov začnú báť a tým sa stávajú nechcenými zvieratkami a končia v útulkoch, vrátia sa späť do chovnej stanice alebo v najhoršom prípade sú vypustení do prírody, kde sa stanú veľmi rýchlo obeťami skutočných predátorov.

Učiť deti zodpovednosti 

Deti musia vedieť prijať zodpovednosť a rešpektovať zajaca ako zviera s vlastnou osobnosťou. Určite nie je vhodné zaobstarať si zajaca aby sa naše deti naučili zodpovednosti. Také zvieratká nakoniec bývajú zanedbávané i sporadicky kŕmené. Nie je výslovne nevhodné kupovať zajace deťom ako domácich maznáčikov avšak je tu nevyhnutný dohľad rodiča nad starostlivosťou dieťaťa o zviera ako aj nad chovaním sa dieťaťa k zvieratku. V takom prípade je to dobrý spôsob ako dieťa zodpovednosti naučiť.

Deti musia „dorásť“ do veku kedy budú schopné a ochotné akceptovať zvieratko a adekvátne reagovať na jeho potreby. Preto vyjadrenie Joanne Hamoy sa týka primárne batoliat, keďže im veľmi ťažko vysvetlíme čo môžu a čo nie.

Nuž, krásna a hebká srsť, príjemná na dotyk, milené očka, ale i prehryzené káble domácej techniky, či škrabance na rukách. To všetko prinášajú zajace ako domáci  miláčikovia.  Naučia rešpektu voči zvieratám i láske k nim, preto pokiaľ máte túžbu mať v dome či byte tvora s vlastnou osobnosťou, práve zajac je jednou z alternatív.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (21 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Jasom mala zajačika,

    Keby ste vypustili terajšieho zajačika-toho pre domace použitie do prírody,neviem či by prežil,ma ale také schopnosti ,že som

    zirala.

    Zajačik je lepší ako mačička, Zeleninu ktorú človek bežne použiva

    može dať jemu, ak si preštuduje čo mu robí dobre, alebo odpozoruje.

    Takeho milého kamarata mať je super.

    A iné zvierata škrabu viac-mna nikdy nepoškrabal.

    Navyše sa vie o seba postarat, a očistit sa.Len mu treba pravidelne väčšiu klietku čistit,vypušťať na výbeh-nemusíte tam kde sú kable,alebo su také chraniče na káble.Starat sa onho.

    Ma rad hladkanie, to ho povzbudí, vie neskutočne milovat.

    Malý kralik sa dá prenášať.Určite je menej náročný ako pes.

    Aj na rukách sa dá prenášať. Rozumie tak ako nikto.

    Zakrslý sa dožíva 5-10 rokov.

    Musíte mať naň čas. Proste je to užasné stvorenie.

  2. Váš komentár

    Ľudia, uvedomte si, že králik nie je zajac, tak ako hus nie je kačica, ani krava nie je kôň. Domáci zajac neexistuje – zajac poľný sa totiž nedá domestikovať. Dá sa síce chovať v zajatí, ale nie je to domáce zviera. Avšak králik domáci je domestikovaná forma králika divého. Sú to dve úplne odlišné zviertá, ktoré medzi sebou nepária. Dobré vysvetlenie nájdete na https://sites.google.com/site/pzvrchhoravelkykliz/osveta/zver/srstnata-zver/1-2-zajacovite. Prajem Vám veľa úžitku zo skúmania pravdy o králikoch a zajacoch. Imino

  3. POZOR !!!! ZAJACA si nikdy NEKUPUJTE !!!!! TRPKO ULUTUJETE !!!!!!

    – sprvu vyzerá krásne,čím vás iba klame, narastie totiž cca.5 násobne !! a už nebude viac chutnučký.

    – Klietka musí byť veľká, a teda zaberie veľa priestoru !

    A aj v klietke ktorá vyzerá veľká, keď vyrastie bude môcť už len ležať a nie behať.Teda bude trpeť.

    – deti vám budú sľúbiť, že keď im ho kúpite, budú už poslúchať.

    Moja skúsenosť : budú ešte horšie ! Zajac bude na prvom mieste a nič iné ich nebude zaujímať. ( toto platí asi aj na iné zvieratá )

    – pozor, všade a všetci vás budú klamať že zajac nie je nočný živočích ale denný, a teda že sa vyspíte. Toto je klamstvo !!!!!! Zajac vstáva skoro ráno, v rôznych časoch, už od cca. 4:30. !! A je ho potom počuť !! To isté večer, vyžaduje si pozornosť vás alebo deti. V detskej izbe nemôže byť lebo deti kvôli jeho zvukom nezaspia. A nemyslite si že ho s klietkou niekam odložíte aby ste ho nepočuli, to vám deti nedovolia a aj keby : moja skúsenosť : zajac začne hrať na klietke !!! – do zubov chytí drôt klietky , potiahne a pustí. Ako na gitare(pokazenej a rozladenej). Je to strašný a silný zvuk ktorý je počuť všade a zobudí každého, garantujem !!!!!!

    – Čo urobíte s jeho veľkou klietkou keď pôjdete na dovolenku ?

    Musíte ju prenášať po rodine. Zakrátko ho však už rodina nebude chcieť !!!!!-na toto pozor !! ( lebo je sním dosť starosti, treba ho vypúšťať von, a narobí im bordel)

    A keď ho niekam s klietkou budete brať so sebou, máte plný kufor len veľkej klietky !!!

    – budete mať bordel – seno, chlpy atď – po celom dome/byte !!!!

    Nedá sa tomu zabrániť, seno z klietky vypadáva, a roznáša sa na vašich a detských nohách. Roznáša sa tiež prenášaním zajaca a hraním sa s ním. Seno máte všade !

    – Zajaca musíte na pár hodín vypustiť z klietky. Prečo? – okrem iného lebo je mu predsa malá a by trpel. A tým sa opäť aj roznáša seno všade. A zabudnite že deti to upracú. Resp.kým to urobia, urobíte to vy. A myslite na jedno – kto ho bude strážiť ??? (aby napr.neobhryzol nábytok a koberce, alebo neprehryzol elektrický kábel, atď…)

    – Zaujimavosť – zajac vám zvýši spotrebu energie, lebo ho deti večer nebudú chcieť nechávať v izbičke v tme. Takže v nej svietite celé zimné večery.

    Alebo si ho zoberiete k sebe ? – napr. do obývačky – a budete mať v nej všade seno !! a takto ho budete stále s klietkou prenášať hore dolu, až vás to prestane baviť.

    – a niekoho z rodiny bude stáť zajac veĺa peńazí : klietka, stále žrádlo, návštevy veterinára …….

    – ZAJACA si nikdy NEKUPUJTE !!!!! TRPKO ULUTUJETE !!!!!!

  4. Jéj, pekný a pravdivý článok – veľa ľudí si králička kúpi len kvôli jeho milému vzhľadu, ale mnohokrát je zanedbaná starostlivosť – najmä návštevy u veterinára, a podobne. smile

Pridaj komentár