Zaobstarali ste si domov králika? Ak ste preň pripravili všetku potrebnú výbavu, aby mu bolo s vami dobre, ďalšou úlohou ostáva zabezpečiť, aby mal nonstop spokojné bruško. Ako na to?
shutterstock Pitný režim na prvom mieste Tak ako pre človeka je voda nenahraditeľnou súčasťou každého dňa, takú istú funkciu plní i pre králika. Nedostatok vody je pre neho horší ako hlad, pretože mu to sťažuje plynulé trávenie. Preto dbajte na to, aby mal vždy v napájačke dostatok vody, ktorej teplota by ideálne nemala klesnúť pod 8 °C, ale nemala by byť ani príliš teplá. Ak ho zvyknete v lete dávať na čerstvý vzduch, prikryte napájačku dekou, aby sa rýchlo neprehriala. Raz do mesiaca môžete králikovi naservírovať vychladený čierny alebo bylinkový čaj, ktorý pôsobí proti rozširovaniu baktérií a nepríjemnému zápachu moču.
Pravidlá stravovania Králiky sú labužníci, a tak pri kŕmení musíte myslieť na to, že im pestrú potravu musíte regulovať a servírovať v pravidelne v rovnaký čas dva až trikrát denne. Ak máte doma mláďatko, dávajte mu menšie porcie a v častejších intervaloch.
Foto: shutterstock Nikdy nepristupujte ku králikom ako k zverom požierajúcim zvyšky! Ak sa im do žalúdka dostane plesnivé, nahnité alebo zmrznuté jedlo, automaticky to u nich vyvolá problémy trávenia. A nakoniec si to odnesiete vy, pretože budete musieť čistiť nepríjemne zapáchajúcu toaletu. A aby mal váš králik vždy spokojné bruško, vyvarujte sa stereotypom a dožičte mu pestrý jedálniček, ktorý ho nielen posilní, ale i poteší.
Seno a iné pochutiny Hlavnou zložkou stravy domácich králikov je seno, ktoré tvorí až sedemdesiat percent jeho potravy.Seno nie je pre ne jednotvárnou obživou, pretože každý hlt môže chutiť trochu inak. Obsahuje totiž rôzne druhy tráv – porasty lúk, kvitnúce rastliny, byliny a nejedovaté buriny. Seno však nesmie byť zaprášené, staré, navlhnuté a plesnivé. Dôležité tiež je, že nesmie pochádzať z oblastí zasiahnutými výfukovými splodinami automobilov alebo kontaminované močom a výkalmi psov a iných zvierat.
Foto: shutterstock Králiky možno prikrmovať i inými pochutinami, ako sú napríklad rôzne druhy zeleninovej vňate, strukoviny, listy kalerábu, kelu, karfiolu a kapusty. Majte ale na pamäti, že ako sa človek po väčšej porcii tejto zeleniny cíti nafúknutý, tak isto sa bude cítiť i váš ušatý maznáčik. Na obrusovanie zúbkov sú vhodné odrezané výhonky stromov, mladé konáriky aj s listami. Treba sa však vyvarovať tých jedovatých – tuja, tis a borievka, rovnako aj konárov z chemicky ošetrených stromov. A čo králikov nanajvýš baví, je okusovanie suchého pečiva. Ak by ste si však chceli zdriemnuť a máte králika v blízkej vzdialenosti, radšej im slastné pochrumkávanie dožičte až neskôr.
Zúbky v poriadku Pri nedostatku príležitostí na hlodanie môžu u králikov vzniknúť vážne problémy s chrupom. Je preto na vás, aby ste tejto oblasti venovali správnu pozornosť a pri spozorovaní anomálií vyhľadali pomoc veterinára.
Správny zhryz králika vyzerá tak, že horné rezáky z časti prekrývajú dolné zuby. Môže sa stať, že králik má problémy s chrupom už vrodené, ale ak mu odopierate možnosti hlodania, jeho vadu ešte viac prehĺbite.
Loading...