Morčatá sa kedy si chovali na kožušinu a mäso už pred niekoľko tisíc rokmi. No už vtedy mali často aj úlohu domáceho miláčika.
Morča sa vraj využívalo predovšetkým na liečebné účely, a to na diagnostikovanie chorôb ako žltačka, týfus, reumatizmus a artritída. Považovalo sa to za nadprirodzený spôsob. Morčatá boli dovezené do Európy okolo 16.storočia a ako domáci maznáčikovia sa začali chovať na začiatku 18. storočia, a to hlavne v Anglicku.
Morčatá patria medzi hlodavcov avšak majú hmotnosť od 0,7 kg – 2,5kg. Dožívajú sa od 2 do 10 rokov, alebo v priemere 5 až 7 rokov, všetko závisí od starostlivosti. Zaujímavosťou je najdlhšie žijúce morča, ktoré sa dožilo 14 rokov a 10 a pol mesiaca. Existuje mnoho plemien, líšiacich sa farbou, dĺžkou či štruktúrou srsti i farbou očí.
Je to milé, zvieratko, ktoré sa nechá rado hladkať. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá. Vlastne je to ideálne zviera na chov v byte, hoci si vyžaduje prechádzky vonku, nie sú až take časté ako napríklad u psov.
Základom stravy morčaťa je seno, ktoré musí byť čisté. Kŕmiť by sa malo každý deň v rovnakom čase, ráno a večer. Ďalšou základnou zložkou potravy je zelenina, no najmä voda, ku ktorej by malo mať prístup neustále. Pri výbehu vonku treba mať vždy na pamäti, že sa morča nesmie prehriať a výbeh musí byť oplotený. Kedže morčatám rastú zuby a pazúriky neustále, preto kontrolujte, či ich netreba zastrihávať.
Správanie sa morčiat Morčatá ovládajú množstvo zvukov a iných prostriedkov k vyjadreniu svojich pocitov:
Kvíkanie – morča vyžaduje pozornosť, alebo sa dožaduje jedla. Bublanie – vyjadruje spokojnosť, kľud; “bublajú” aj samice v ruji Škrípanie alebo cvakanie zubami – znamená hrozbu, strach, hnev Stuhnutie: Znamená strach, alebo preľaknutie. Zívanie: Výhražné gesto. Oňuchávanie partnera: v oblasti ňufáka a genitálii. Týmto rozpoznávajú členov svojho druhu a s cudzími sa takto dôverne zoznámia. Pohopkávanie: vyjadrujú štastie. Ako sa na príchod morčaťa pripraviť? Vhodné miesto vzdialené od prievanu a priameho slnečného svetla. Môže to byť klietka, prípadne akvárium minimálne 80×60 cm do výšky 50 cm. Nesmiete zabudnúť na kŕmidlo a napájačku. Domček na spanie zvyšuje pocit bezpečia. Mal by mať rovnú strechu nakoľko ju používajú ako pozorovateľňu.
Ako základnú výbavu pre morča odporúčame: • Klietka – odporúčame minimálne 80x40x40cm • Podstielka – hobliny / papierová podstielka • Seno • Krmivo – zmes pre morčatá s obsahom vitamínu C • Snack – tyčinky pre morčatá / keksíky / dropsy • Minerálny kameň • Miska na krmivo • Miska na vodu / napájačka • Domček
Morčatá a deti Morčatá sú vhodných miláčikom pre deti staršie ako 6 rokov pod dohľadom rodičov. Prečo až trošku staršie deti? Malé deti radi zvieratká chytajú a nosia avšak ak morča malému dieťaťu padne na zem zväčša to má veľmi vážne dôsledky. A na záver… Nie je nezvyčajné mať viacero domáci miláčikov avšak ak máme morča a k nemu ďalšie zviera, treba dbať aby sme mali vždy dozor nad nimi pokiaľ sú spolu. Nikdy sa neodporúča nechať morča a psa/mačku spolu nakoľko sú to predátory a morča sa môže cítiť veľmi ohrozené.
Loading...
Recyklovaný článok, čo by nevadilo, ale sú tam príliš strohé informácie. Skúsený chovateľ povie, že morčatá sú spoločenské zvieratá a mali by sa chovať minimálne dva. Ďalšia vec, keď už sú dve, tak je dobré mať väčšiu klietku. Na stravu sa správne píše seno a voda. A potom kvalitné granule a žiadne snacky (tyčinky). Potom tráva, šalát (rímsky alebo little gem, nie ľadový) a koreňová zelenina.
Píšete tu samé kraviny. Nechápem ako môže byť niekto taký kkt že bez toho aby o morčatách čokolvek zistil napíše takýto zkurený článok. javascript:dosmilie(‘‘)
pravda, len tie nadávky … (”)
Tieto informácie sú akože na hovno a chovateľom poskytujú zlé , nepravdivé a nevhodné informácie
Presne
Súhlas
Áno!!!! Zrušte tento katastrofálny článok
Žial, vystihla si to
Dakujem,
chystame sa akurat kupovat morca a vase informacie sa nam zídu
moje morča hrize
Váš komentár moje morča ma farby bielu čiernu a oranžovu