Možno sa to už stalo aj vám. Kúpili ste si škrečka, no on je akosi stále negatívne naladený voči vám a celkovo voči ľudskému okoliu. Nedaj bože mu tam dáte kamaráta, ktorého nonstop mláti a nedovolí mu priblížiť sa k strave a ani k vode.
Škrečkovi ťažko dohovoríte, aby sa správal kultivovane a tolerantne voči ostatným spolubývajúcim. Rovnako, ako ľudia, aj oni majú odlišné povahy.
foto: iStock Pozorujte ho Už pri samotnom výbere pozorujte škrečka, ktorého si chcete kúpiť. Jeho správanie v teráriu vám o jeho povahe napovie veľa. Sledujte, ako sa správa k ostatným škrečkom, či pokojne spolu s ostatnými papá, alebo naopak po nich útočí, či si vás všíma, keď stojíte pri klietke alebo ste mu ľahostajný.
Vyberajte si škrečka podľa povahy, nie podľa vzhľadu. Aj keď je pre vás vzhľad možno prioritný, budete to neskôr pri dohryzených rúk a jeho útočnosti ľutovať a chcieť sa ho zbaviť.
Samice bývajú agresívnejšie Samice musia vo voľnej prírode svoje mláďatá ochraňovať. Bránia ich svojim vlastným telom. Je známe, že samice bývajú agresívnejšie než samce. To však neznamená, že sa tak všetky správajú. Záleží od konkrétneho jedinca a jeho povahe. Ku každému jednému si dokážete vytvoriť vzťah. Chce to len trpezlivé zaobchádzanie.
Nikdy ich nevypúšťajte do prírody Ak si neviete so svojím škrečkom rady a chcete sa ho zbaviť, určite ho nevracajte do lona prírody. Neprežije tam. Domestifikované škrečky sú naučené na pravidelný prísun potravy a vody bez toho, aby čo i len packou pohli. V prírode prežijú len veľmi krátko. Skúste si radšej so svojim škrečkom vybudovať dôveryhodný vzťah.
Ak sa mu na vašich rukách nepáči a hryzie vás, nechytajte ho. Postupne sa snažte, aby si na vás navykol a to napríklad tak, že pri kŕmení a menení vody ho necháte, aby vám oňuchal ruky. Skúste mi podávať mlsoty z ruky. Ak ho potrebujete pri čistení klietky premiestniť, použite papierovú roličku od toaletného papiera. Jednoducho ho tam nechajte vliezť a potom ho v nej preneste. Ak tam poprípade nechce vliezť, dajte mu tam nejakú maškrtu.
foto: iStock Ak sa dvaja bijú Ak sa vám škrečky neustále bijú, jednoducho ich oddeľte. Ak sa bijú len občas, môže to byť preto, že máte pár a samica nemá náladu na párenie sa a preto samca odháňa. No ak máte dve samičky alebo dvoch samcov, ktorí sa neustále tlčú, dajte ich do dvoch klietok. Budú si tak nažívať spokojnejší a šťastnejší život. Niektoré škrečky sa jednoducho netolerujú. Nečakajte nato, kým jeden druhého zabije. Zaistite im radšej síce krátky, ale zato pokojný život.
Loading...