Osmák – hlodavec, ktorý nepáchne?!

Viera Mikulová 12

Dnes sme boli s deťmi opäť v chovprodukte a okrem kupovania rybičiek sme si obzerali aj ostatné zvieratká. Priznávam sa, že osobne sa rada poteším pohľadom na králika, ale malé hlodavce nie sú, ako sa povie „ moja šálka kávy“. 

Je to hlavne preto, že mne osobne veľmi páchnu, stačí keď nemajú vyčistenú podstielku čo i len pár hodín, proste to cítim. Deti to už vedia a tak ma netýrajú požiadavkami aby som sa s nimi kochala pohľadom na spiace myšky, potkany, či škrečky.

Avšak už viac krát spozorovali, že pri klietke s osmákmi je to iné a preto im pri nej môžem aj niečo viac prečítať o malých, ale za to krásnych Degu…

Osmák degu je príbuzný morčiat a činčíl.

Aj on pochádza z južnej Ameriky, konkrétnejšie z Čile, kde žije v skupinách niekedy až po 100 kusoch a vo voľnej prírode zvykne nabehať aj 100 km denne. V prírode sa dožíva okolo 2 rokov, pretože má veľa nepriateľov, avšak v zajatí sa dožíva približne 5 až  8 rokov. Dorastá do dĺžky až 15 cm. Pre jeho chov je mu nevyhnutné zabezpečiť dostatočný pohyb i spoločnosť. Ak to má, tak je to veľmi milé a spoločenské zviera.

Správanie

Osmák degu nehryzie preto je vhodný aj pre deti, v noci neruší a tak sa stáva veľmi príjemným miláčikom. Je aktívny prevažne  ráno a v podvečer. Je to tiché a veľmi čistotné zviera bez typického zápachu hlodavcov.

Samozrejme tiež si značkuje svoje teritórium močom a hoci nie je jeho zápach až taký prenikavý, je ho cítiť. Klietku čistíme maximálne raz za týždeň, pritom však nečistíme podstielku a poschodia naraz aby sme mu nespôsobovali stres keď po výmene necíti svoj pach.

Chovajte ho aspoň v páre

Ako som však spomínala, je to spoločenské zviera, preto je vhodné ho chovať aspoň v páre, pokiaľ sa cíti samo môže sa stať agresívny alebo neurotický. S ostatnými sa dohovára typickým pískaním a štebotaním.

Keď si osmáka degu prinesieme domov, potrebuje určitý čas na adaptáciu. Zaujimavé je, že ako na neho zapôsobíme na začiatku tak sa bude ku nám správať po celý čas (aj tu existujú výnimky ale sú skôr raritou). Pokiaľ si nevezme od nás z ruky žrádlo nesmieme ho na ruky brať, sám si reguluje kedy nám začne dôverovať. 

Veľmi dôležité je aby sme vedeli, že NIKDY nesmieme osmákov chytať ani dvíhať za chvost. Mohol by im odpadnúť a tak mu spôsobíme vážne problémy pri koordinácii s rovnováhou.

Klietka a jej vybavenie

Degu potrebuje veľkú klietku, jej minimálna veľkosť by mala byť 60cm x 45cm x 60 cm, avšak čím väčšia tým lepšia. Osmáky radi behajú čiže nevyhnutne potrebujú viacero úrovní resp. poschodí  vo svojej klietke. Koleso, aspoň 24cm, hniezdo / domček, miska na jedlo a napájačka sú základ.

Klietka by nemala byť z plastu nakoľko osmák je dosť aktívny hlodavec, može ju prehrýzť. Vhodným materiálom je kov alebo sklo. Poličky a spodok nesmie byť mriežkový aby si neublížili pretože si môžu zachytiť nožičku, majú potom s nimi dlhodobým problémom.

Hniezdo potrebujú pre pocit bezpečia, najlepšia je drevenná krabica 15cm x 20cm x 15cm s rovnou strechou, ktorá im bude slúžiť i ako rozhľadňa. Dovnútra stačí dať neparfemovanú servítku či papierovú kuchynskú utierku, no vrámci recyklácie poslúži aj zoskartovaný papier.

Koleso, rôzne preliezky i lano sú vďačným vybavením.

Piesok na kúpanie

Osmákov nekúpeme vo vode, ale aspoň raz, dva krát za týždeň im dáme na polhodinku nádobu s pieskom na kúpanie. Je ho dostať  vo väčšine chovproduktov ako piesok pre činčily alebo piesok na kúpanie.

 

Kŕmenie

Základom jedálnička osmákov je voda a seno, k tomu by mali mať prístup stále. Dene im dávame za hrsť granúl pre činčily alebo zajacov. 

Osmáci majú skony ku cukrovke takže treba dávať pozor aby sme ich stravu prispôsobili tzv dia diéte, dávame pozor na karbohydráty. Milujú surovú zeleninu, hoci si ju niekedy nechajú deň obschnúť. Chutia im aj oriešky, tu ale pozor na zbytočné tuky, preto by to malo byť skôr výnimka ako pravidelná zložka stravy.
Degu potrebuje hrýzť aby si obrusoval neustále rastúce zuby. Veľmi obľubuje drievka, konáriky a dokonca kôra stromov je pre neho zdrojom potrebných látok.

Degu sa dorozumieva pískaním.

Zaujimavé je, že Degu sa rýchlo naučí na človeka, ktorý sa o neho stará a rozpozná jeho hlas, niekedy dokáže reagovať na svoje meno. Pri častom počutí nejakej melódie sa ju niektorý Degu naučí pískať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (26 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Kupovali sme 2 samcov, kedze vsade kde sa pise o Degu, sa pise ze v zajati sa im dari lepsie ak su v pare. Super, teraz po pol roku co to, pribudli mi do klietky dalsie 3 kusky. Pani predavacka asi mala problem rozoznat pohlavne organy zivocichov, co uz, stane sa, len ostanete prekvapeni ak im date muzske mena a zrazu po pol roku sa mnozia. Preto moja rada znie takto: Ak sa chcete v noci vyspat, kupte si 5 litrov oleja do zasoby aby ste mali na kazdy den na namazanie kolesa na behanie, drevene vam zjedia a po druhe neverte predavackam v ZOOdome.

  2. Ja už skoro 30 rokov chovám rôzne hlodavce.Mal som už desiatky škrečkov džungarákov aj sýrskych, nespočet myšiek laboratornych aj japonských (tie sa mi skrížiť podarilo medzi sebou…), mal som potkanov klasických (sa mi raz rozmnožili tak, že som mal asi 15 dospelých doma v byte smile ) aj morčiat zopár, dokonca aj pieskomila a činčilu jednu.A u babky na chalupe mačku a psa smile

    A teraz som začal uvažovať nad pidikráličkom a natrafil som na bazoši aj toto zaujímavé zvieratko.(ak by mal dakto záujem, tak v Trenčíne dakto daruje osmákov!!!)

    Ale asi sa zase vrátim buď k potkankom, alebo si zoženiem párik sýrskych škrečkov, to sú tý pravý maznoši pre mňa !!! Teraz mám ešte jendého džungaráka a jedného sýrčana,ale už majú okolo 18 mesiacov, tretí mi už zomrel na vek, takže do konca roka rátam že budem zháňať dačo nové…

  3. Neviem na túto diskusiu odpovedať a nebudem sa ani do nej miešať je to úplne niečo iné od vašej hádky .Píšem sem preto lebo si chcem kúpiť zvieratko buď osmak degu alebo pieskomila.

    Neviete poradiť čo je lepšie . Ešte pár otazociek.Smrdí to? Čo to zerie ? Potrebuje to veľkú klietku . A to najdôležitejšie ,budí vás v noci ?

    Zatiaľ ďakujem Razz Big Grins

  4. Neviem na túto diskusiu odpovedať a nebudem sa ani do nej miešať je to úplne niečo iné od vašej hádky .Píšem sem preto lebo si chcem kúpiť zvieratko buď osmak degu alebo pieskomila.

    Neviete poradiť čo je lepšie . Ešte pár otazociek.Smrdí to? Čo to zerie ? Potrebuje to veľkú klietku . A to najdôležitejšie ,budí vás v noci ?

    Zatiaľ ďakujem Razz Big Grins

    1. Taminka,my mame pieskomily. Dvoch samcov a ochotne ich darujem. BA okolie. Nesmrdia, su to pustne tvory,pretp vela nepiju a tym padom ani necuraju vela.no je fakt,ze su to nocne tvory. Podla mna su nevhodne k detom. Hryzu,ak sa boja a oni sa boja vsetkeho. Chce to trpezlivy pristup a ten detom chyba. Zistili sme,ze to nebol dobre zvoleny maznacik k detom.

  5. tento článok stojí za kokot písal to asi niekto kto tieto nehryzúce a spiace hlodavce nikdy nevidel nechoval pretože máločo z tohto článku je pravda napríklad že v noci spia ? v noci chcem spat ja a tieto … mi to nedovolia SPIA CEZ DEŇ v noci neskutočne lezú na nervy dalšia vec nehryzú vhodné k deťom další blud jak hovado hryzú pravdaže hryzú dajte deťom a uvidíte … na základe vášho článku som dvoch domov dopratal a teraz neviem ako sa toho zbaviť takže ďakujem pekne a píšte kokotiny aj naďalej bohužiaľ minimálne jedna rodina osmakov vďaka vášmu článku zomre. poprípade kto by chcel darujem mladé

  6. My sme deťom tiež kúpili dvoch – pre každého jedného a je úžasné, ako sa s nimi naozaj dorozumievajú pískaním. Neverila som, že je to možné. Zo začiatku som bola proti nim, priznám sa, neboli mi veľmi sympatickí ale teraz sú to aj moji miláčikovia 

  7. povodne sme isli kupit skrecka ale v obchode nas presvedcili, ze k detom bude lepsi osmak a mali pravdu. skrecok, ktoreho sme mali predtym, cely den spal a celu noc buntosil, takze deti by si s nim moc neuzili. Osmak je ich partak a v noci mozu pri nom kludne spat. takze predavacovi moc dakujeme 

Pridaj komentár