Ak zvažujete, akého domáceho miláčika si zaobstarať, poobzerajte sa po králikovi. Okrem toho, že je rozkošný a babyfriendly, nevyžaduje si prehnanú starostlivosť.
Na jeho zvedavom skúmaní domácnosti a veselom poskakovaní zabaví celá rodina. Aby ste starosti maximálne minimalizovali, venujte trochu času aj jeho vycvičeniu.Aportovať síce nebude, ale budete prekvapení, ako sa môže naučiť poslúchať.
Toaleta je základ
Králiky sú od prírody veľmi čistotné a inteligentné zvery. Podobne ako mačka sa dokážu pomerne rýchlo naučiť chodiť na toaletu.
Je preto dobré zaobstarať im rohový, prípadne mačací záchod. Rohový záchod je spratnejší a zaberá menšiu plochu, avšak vďaka menšiemu rozmeru v porovnaní s toaletou pre mačky sa skôr zaplní bobkami.
Na druhej strane, výhodou je jeho jednoduchšie vyprázdňovanie. Mačací záchod je väčší a zaberie viac miesta. Je vhodnejší, ak chováte králika na voľno. Veľkosť je dobré prispôsobiť veľkosti vášho králika, pretože ak bude mať záchod priveľký, môže ho zneužívať na leňošenie.
Vzhľadom k tomu, že je králik ešte malý a v novom prostredí si ešte len zvyká, zvykne močiť a bobkovať, kde sa mu len zachce. Prv než sa naučí dôležité návyky a nájde si správny kút, záchod by bol zbytočný.
Preto treba dať na začiatku po celej ploche klietky podstielku. Keď si králik na nové prostredie trochu zvykne, osmelí sa a na vykonávanie potreby si zvolí nejaký roh. Po určitej dobe, keď bude už nejaký ten čas chodiť králik do rovnakého rohu, umiestnite mu tam záchodík.
Ako stelivo do záchodu môžete dať podstielku, ktorú ste mali predtým po celej klietke. Podstielku teda zo zvyšnej plochy odstráňte a nechajte ju len v záchodíku. Ak ste po celú tú dobu používali hobliny a králik tento princíp pochopil, zmeňte podstielku v záchode. Ako podstielku môžete použiť napríklad koberček.
Zvyk je železná košeľa
aj pre ušatých miláčikov Králiky myslia vo vzorcoch chovania, čo znamená, že sa naučia reagovať na signály, ktoré sa často s rovnakým výsledkom opakujú. Ideálne je začať s vytváraním asociácií už od mala. Naučte králika zvykaniu na určitý systém podávania potravy alebo čistenia záchodu.
Ako aj pri iných zvieratách sa pri zdomácňovaní osvedčuje výchova pomocou motivácie – pochvala pohladkaním, milým slovom či nejakou maškrtou. Ak chcete králika naučiť, aby registroval podávanie potravy alebo nejakej maškrty, zamľaskajte predtým alebo zašuštite igelitovým vreckom, či papierom.
Králik si veľmi rýchlo tento zvyk osvojí a bude tak preňho signálom, že sa podáva dobrota. Behom dvoch mesiacov sa môže stať, že králiček pribehne na zamľaskanie v 60 % prípadoch, po pol roku už v 99 % prípadoch.
Niektoré asociácie nemusíte králikovi vytvoriť vy, ale vzniknú samovoľne tým, že odpozoruje nejaký váš rituál. Trebárs vrznutie dverí na chladničke, z ktorej vyberáte zeleninu, si spojí s tým, že preňho niečo chystáte. Vtedy môže králik pribehnúť a behať dookola, čo vyjadruje jeho prosenie. Ak používate jednu konkrétnu škatuľu alebo nádobu na granule, pri ich zahrkaní niekedy králiky okamžite zbystria alebo dokonca priskočia k miske, kam zmes pravidelne dostávajú a už len čakajú na dodržanie rituálu.
Králik, k nohe!
Učiť králika náročnejším povelom môžete až vo chvíli, kedy máte medzi sebou vybudovaný vzťah, nebojí sa vášho pohladenia, berie si od vás z ruky maškrty a neuteká pred vami.
Králiky počujú na rôzne povely. Môže to byť zapískanie alebo zavolanie jeho mena. Aby svoje meno registroval, treba mu ho čo najčastejšie opakovať. Keď chcete králika privolať, čupnite si, vezmite si do ruky jeho obľúbenú sladkosť a skúste naň zavolať. Možno králik pribehne hneď, ale ak nie, nezúfajte, nič sa nedeje. Môžete skúsiť zapískať nejakú melódiu.
Keď k vám králik ani tak nepribehne, skontrolujte, či nie sú v miestnosti nejaké rušivé podnety, ako trebárs zapnuté rádio, televízia či hlasité osoby. S králikom tiež toho veľa nezmôžete, ak sa práve rozhodol oddychovať, nevidí na vás alebo ste od neho moc ďaleko.
Pri výcviku povelu buďte iba kúsok od neho.
Keď sa k vám naučí pribehnúť, môžete vzdialenosť od neho zväčšovať. Vždy, keď k vám pribehne, dajte mu niečo dobré, postačí i list púpavy alebo niečo malé. Po nejakom čase sa k vám naučí králik pribehnúť hneď, ako zbystrí, že čupíte. Samozrejmosťou je, že keď váš povel poslúchne a pribehne, pochválite ho a pohladkáte. Lebo len šťastný zajac môže byť poslušný zajac.
TIP na ďalšiu tému:
Jedálniček pre vášho zajka
Loading...
Môj králik sa naučil aportovať. Ale chcela by som sa spýtať či sa to môže naučiť aj keď má 4 roky?
Môj králik sa naučil aportovať. Ale chcela by som sa spýtať či sa to môže naučiť aj keď má 4 roky?
Ľudia majú rôzne blbé výrazy ktoré používajú na milacikov
Napr buta toth to je hlupácik mili zajo
Butanko buranko smykalko hoviatko kakatko bubulu kukulu
Debo Debo Spiaača kráľovná smachtadlo smradadlo cikadlo
Buchadlo skakadlo