KoneKone

Prvá jazda na koni

 Viera Mikulová   16.06.2017   0

Na koňa vysadáme zľava. Koníka neobchádzame zo zadu aby sa nezľakol a nekopol nás. Do ľavej ruky si chytíme oťaže, ľavú nohu vložíme do strmeňa, pravou rukou sa chytíme sedla a pritiahnutím sa preložíme jemne pravú nohu cez koňa a poriadne sa usadíme. Oťaže si chytíme do oboch rúk.

Koňa dáme do pohybu  miernym kopnutím do slabín lýtkami, nie pätami. Smer meníme pomocou jemného potiahnutia oťaží na stranu, do ktorej chceme zabočiť. Koňa zastavíme potiahnutím za oťaže v oboch rukách naraz.

Keď s jazdením iba začíname, zamerajme sa na krokovanie s koníkom. Ale pre informáciu pri jazdení sa používa:

Krok, Klus, Cval, Trysk

Krok

Krok je najdôležitejší chod. Hoci je najpomalší koníka najmenej namáha a najdlhšie v ňom dokáže pracovať.  Krok by mal byť čistý, istý a priestranný. Koníka jemne pohneme lýtkami do slabín. Pri kroku sa v sedle nenadvihujeme; pri každom kroku musíme byť na koni vyrovnaní. V sedle je dôležité byť vyrovnaný. Nesmieme počas jazdenia robiť prudké pohyby, ani kričať a mykať sa, aby sme koňa nevyľakali.

Klus

Klus sa môžeme učiť keď vieme pekne s koňom krokovať. Je to druhý chod koňa, najspoľahlivejší a najpoužívanejší na veľké vzdialenosti. Trénovaný kôň vydrží asi 15 km, po oddychu v kroku môže pokračovať v kluse. Rýchlosť klusu je asi 15km/h. Pri kluse sa jemne zdvíhame v sedle. Zo začiatku sa zdvíhame podľa rytmu nôh koňa. To znamená, že keď kôň dáva pri kluse pravú prednú nohu dopredu,v tedy sa jemne nadvihneme. V sedle sme vždy vzpriamení. Klus treba trénovať, aby sme si s koníkom na to spolu zvykli. 

Cval

Ďalším chodom je cval. Jedná sa o rýchlejší chod, pri ktorom je rýchlosť približne 30 km/h. 

Najskôr s koňom klusáme, nie príliš rýchlo. Potom sa zľahka dotkneme bokov koňa za remeňom podbrušníka. Zbytočne však koňa netreba obmedzovať v natiahnutí krku s hlavou dopredu. Treba sedieť vzpriamene, ale uvoľnene. Ak chceme spomaliť, treba sa posadiť vzpriamene, pritisnúť stehenné svaly k telu koňa a zároveň mierne zatiahnúť za vôdzky, pozor nemykať s nimi. 

Keď kôň spomalí, treba vôdzky uvoľniť a začať sa pohybovať v rytme klusu.

Cval treba trénovať, pokiaľ to nebude na 100%.

Po cvale nasleduje najrýchlejší chod TRYSK ten je však pre skúsených jazdcov preto sa mu nebudeme venovať. 

V ďalšej časti nášho seriálu o koňoch sa budeme venovať strachu z koní a ako ho odstrániť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised