ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 24.11.2017 | meniny má Emília  
MačkaMačka

Ako zaručene potešiť svoju mačku 1

 Sally Bojsová   10.01.2017   0

Čo mačky milujú? Čo ich priťahuje a čo ich náramne pobaví? Škrabkanie a všeličo iné. Vymenujme si TOP príjemné veci, ktoré urobia vašu mačku šťastnou a spokojnou.

Foto: Pixabay

Hra

Väčšina mačiek sa rada hrá, a to dlho, až do staroby. Hra v nich udržiava a povzbudzuje ich lovecký inštinkt, poskytuje radosť z pohybu a zábavu. Mačky môžu mať však odlišné preferencie pre hru. Niektoré baví naháňať laserový lúč, iné si užívajú plyšové hračky, ďalšie milujú hru s vtáčimi pierkami atď. Vyskúšajte si s vašou mačkou čo ju bude najviac tešiť.

Sáčky a krabice

Tie by sme mohli započítať medzi hru a zábavu, ale keďže patria k mimoriadne obľúbeným mačacím predmetom – treba na ne upozorniť. Je to až neuveriteľné ako sa mačky radi ukrývajú v papierových sáčkoch a krabiciach a ako milujú ich šuchot, keď po nich poskakujú. 

Foto: Pixabay

Je to naozaj lacné a jednoduché riešenie ako zabaviť svoju mačičku počas celého popoludnia. Takže už žiadne vyhadzovanie papierových krabíc a sáčkov!

Pozornosť

Väčšina mačiek si užíva ľudskú pozornosť a spoločnosť. Niektoré sú trochu viac nezávislé ako iné, ale máloktorá od vás odbehne ak sa jej prihovárate a hladkáte ju. Nielenže to prospieva vašej mačke, ale u ľudí to preukazateľne znižuje krvný tlak a zlepšuje náladu. Takže nájdite si denne pár minút na krátky rozhovor a hladenie vašej mačky.

Catnip

Catnip je bylinka, ktorá vôňou pripomína pepermint alebo mätu. Štatisticky 50% mačiek veľmi obľubuje jej vôňu. Je pre mačky úplne neškodná. 

Foto: Pixabay

Vraj sa dá pestovať aj doma v kvetináči alebo na záhone. Ale môžete ju kúpiť sušenú v zoo obchodoch. Mnoho hračiek pre mačky obsahuje catnip ako náplň – napríklad malé myši, ježkovia a pod.

Škrabanie

Škrabadlo alebo „mačací stromček“, pomáha mačkám natiahnuť si celé svalstvo a oškrabať vrchnú vrstvu mačacích pazúrov. Ak ho mačke neponúknete vy, nájde si sama vhodné miesto – napríklad okraj gauča alebo stoličky. Skôr než vyberiete mačací stromček, zistite si ako vaša mačka škriabe. Mačky totiž mávajú rozličné spôsoby. Napríklad môže ťahať pazúriky zhora nadol vertikálne alebo zboka nabok - horizontálne.

Tráva

Mnoho mačiek miluje prežúvanie trávy. Príčina tejto záľuby nie je dodnes celkom jasná, ale predpokladá sa, že buď z nej získavajú niektoré chýbajúce vitamíny alebo minerály. Ďalšia teória predpokladá, že tráva pôsobí ako vláknina a dráždidlo na prečistenie žalúdka.

Foto: Pixabay

Bohužiaľ mačky nie vždy poznajú rozdiel medzi dobrými a zlými rastlinami, preto majiteľ musí toxické rastliny vylúčiť z domácnosti. Ak máte mačku, ktorá je len vo vnútri bytu a nemá prístup von – ponúknite jej občas pár stebiel čerstvej trávy – uvidíte aká bude šťastná. Medzi obľúbené trávy mačiek patrí aj pýr alebo mladý jačmeň.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised