Zviera a dieťaZviera a dieťa

Úžasná dovolenka v duchu besnoty a salmonely

 Nika   26.09.2018   0

Celý rok naháňačiek v práci, človek sa teší na letnú dovolenku ako na spasenie. Naplánovali sme si preto poriadnu dovolenku tak aby sme zrelaxovali - týždeň na horách a týždeň pri mori – hlavne kvôli synovi, ktorý mal výrazne alergie a more mu odporúčali lekári.

S rodinkou sme sa teda vybrali na dovolenku najskôr do Makova. S kamarátmi sme mali spolu 2 živé ratolesti a horské prostredie nám pomáhalo ich trochu unaviť. Ubytovaní v nedávno zrekonštruovanom horskom hoteli, užívali sme si pohodičku. 

 

Horské prostredie a jeho zvieratá

Ako to často na horách býva, správca hotela bol milý pánko s nesmierne láskyplným prístupom k zvieratám, domácim i voľne žijúcim. Pre hotelových hostí  inšpirujúci a pre deti fascinujúci  prístup.

A tak to bolo aj v našom prípade. Deti žasli nad všetkým čo sa mihlo okolo tak i nad divou mačkou, ktorá sa objavila vždy keď prišiel čas obeda, z ničoho nič vyskočila na terasu, dostala zbytky po hosťoch a bežala opäť dakam cez les. Naše deti každodenne s úžasom pozerali na toto divadlo a brali to ako odmenu za dobré správanie. 

Vlastne až do momentu, kým som ja – matka vymyslela spôsob ako do dieťaťa dostať aspoň trošku teplého jedla, ale nedomyslela som to ...

Uhryznutie mačkou

Synovi zrovna nechutila miestna slížiková polievka, tak sme sa presunuli na vzduch, kde som ho chcela motivovať okolitými krásami. Keď tu zrazu vyskočil na lavicu spomínaný kocúr a sledoval čo moje dieťa obeduje. 

Ani vo sne ma však nenapadlo, ako to môže také zviera chápať. Malého som kŕmila lyžicou a pri jednej nám zostal slížik na líčku, tak malý polievku prehltol a jazykom si chcel slížik zlízať. Avšak vtedy skočil kocúr na drobca a v domnení, že je to pre neho mu chcel slíž nalepený na líci zjesť. Nakoniec však, zrejme nechtiac  (ale čo na tom záleží), kusol syna do jazyka, ktorým dočahoval slížik.

Hoci som bola blízko, všetko sa to zbehlo tak rýchlo, že som nestihla nijako zareagovať a malému síce len trošíčku, ale tiekla krv z jazyka. Tým momentom sa začal celý cirkus s pohotovosťou, besnotou, odchytom i sledovaním a bol koniec bezstarostnej dovolenke.

Besnota

Hneď sme utekali na pohotovosť, kde nám prikázali mačku odchytiť, v spolupráci s miestnym správcom sa to dáko podarilo. Ale až na druhý deň  išiel s ním k veterinárovi do Vsetína (vraj to bolo bližšie) a prišiel s dobrou správou, že kocúr nejaví žiadne momentálne známky besnoty. Správca ho teda pustil (čo ale nemal- zviera má byť v karanténe!!!) a o 2 týždne išiel s ním opäť na kontrolu – znova s dobrým výsledkom pre naše upokojenie – to sme už boli dávno doma a posielali si podklady od veterinára faxom.

Medzitým mal však syn nadmerné slinenie, bol unavený, veľmi ho bolela hlava a nakoniec dostal i hnačky. Mne to všetko spĺňalo symptómy besnoty a plná strachu, že prídem o dieťa som  bdela nad ním s plačom. (Úplná hysterka ale vtedy mi to prišlo ako veľmi reálna hrozba keďže zviera bolo viac menej divé.) Po pár dňoch to prešlo a my sme dúfali, že aspoň druhá časť dovolenky bude v pohode.  

Dovolenka pri mori s hnačkami

3 dni kľudu a relatívneho zdravia nám dodali odvahy a vyrazili sme našťastie autom do Chorvátska.  Možno zmena prostredia, možno len oslabená imunita, ale malému začali hnačky po pár dňoch opäť, nechcel papať ani piť. Netušila som však ako matka jedináčika, že na dovolenku do zahraničia sa bez Smekty nechodí. Našťastie sme tam boli aj s kamarátmi a tak mi kamarátka dala pol sáčka a trochu probiotík.

Spolu s banánom to bolo fajn, ale prišli horúčky a na tie zaberal len Brufen, ktorý syna vždy prehnal, čiže sme boli v situácii ani z voza ani na voz.  Potrebovali sme ďalšiu Smektu, keďže malého trochu ustálila a bol viac v pohode. Žiaľ nemala som a teda sme boli odkázaný na Colu a soletky, banán a ryžu.

Keď sa stav malého v priebehu dvoch dní zlepšil do takej miery aby sme zvládli cestu bez stáleho grcania a prudkých hnačiek, po 4 dňoch pri mori sme sa „šťastní“ vrátili domov. Od momentu návratu bol malý úplne v poriadku bez horúčok, hnačiek i s chuťou do jedla. Ale preventívne sme šli k lekárovi na výtery, ktoré po 3 týždňoch potvrdili, že malý mal Salmonelu.

Aké z toho plynulo pre mňa ponaučenie? 

  • nikdy nekŕmiť dieťa v blízkosti cudzieho zvieraťa;
  • keď máme podozrenie na besnotu, odchyt, kontrolu a karanténu zvieraťa si zabezpečovať sám;
  • nikdy bez liekov na "gastráče" a probiotík do zahraničia
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised