Kôň je živé zviera, ktoré potrebuje každodennú starostlivosť bez ohľadu nato či je vonku 30 °C, alebo -15 °C. Nemôžete ho jednoducho zatvoriť do boxu so senom a s vodou a raz za čas ho skontrolovať. Ako by mala vyzerať denná starostlivosť o koňa?
Foto: Isifa
Je rozdiel či máte koňa za poplatok ustajneného na ranči alebo v jazdeckom klube, alebo ho máte doma. Ak ho máte niekde ustajneného, denná starostlivosť ostáva na ľudí, ktorých si za to platíte. Ale ak je všetka starostlivosť len na vás, mali by ste vedieť, čo všetko koník počas 24 hodín potrebuje.
Strava
Kone sa zvyčajne zakrmujú 2 až 3-krát za deň. Záleží to od toho či máte koňa voľne pusteného väčšinu dňa vo výbehu, kde sa celý deň prepasie, alebo je zatvorený v boxe. Pri koni, ktorý sa voľne pasie, stačí ak ho nakŕmite 2-krát za deň, ráno a večer. Podávame mu jadro a seno. K senu by mal mať prístup stále a celoročne, aby si mohol z neho uždibovať kedy len chce. Mal by mať aj prístup k minerálnej líznej soli, ktorá je pre jeho život veľmi dôležitá. Pravidelne mu vymieňajte vodu. Kôň je schopný za deň vypiť až 40 litrov vody. Jeho pitný režim závisí od jeho veku, zdravotného stavu, počasia a u kobýl od laktácie. Stav vody kontrolujte najmä v letných horúčavách, kedy jej musí mať dostatok, inak môžu nastať vážne komplikácie s jeho zdravím.,
Čistenie
Koňom treba ich životný priestor pravidelne čistiť. Čistenie boxu a zbieranie trusu po výbehu by mali byť na dennom poriadku každého koníčkára. Konský trus je doslova domovom niektorých múch, ktoré otravujú život nielen koňom, ale aj nám. Pre muchu kôň predstavuje bohatý príjem potravín. Sajú mu krv, sosajú mu sekrét z oka a podaktoré dokonca využívajú na rozmnožovanie konský tráviaci systém. Kladú svoje vajíčka na miesta, kde sa kôň dokáže poškrabať zubami a dostať sa im tak do úst. Akonáhle sa tam dostanú, zavŕtajú sa do ďasien alebo do tváre, strávia tam nejakú dobu a potom sa nechajú stráviť, aby sa dostali do žalúdka a použili jeho výstelku ako výživu. Prejdú štádiom podobným kukle a vyliahnu sa z nich muchy.
Veterinár a kováč
Pravidelná musí byť aj veterinára starostlivosť a úprava kopyta. Kopyto sa upravuje zhruba každých 6 týždňov. Závisí to od stavu a rýchlosti rastu kopyta. Veterinárna starostlivosť zas závisí od toho či je kôň určený na športové využitie alebo len na rekreačné. Pri rekreačnom využití je to vakcinácia 1-krát do roka, pri športovom je to pravidelnejšie ošetrenie. Samozrejmosťou je i vaše neustále striehnutie na zdravie koníka. Sami najlepšie spozorujete, kedy nie je vporiadku a potrebuje ošetrenie veterinára. Nikdy sa o to nepokúšajte sami! Neordinujete mu lieky sami, môžete mu vašim dobrým úmyslom len uškodiť. Každý koníčkár zistí najlepšie sám, čo najviac jeho koňovi vyhovuje. Niektoré kone sú veľmi náchylné na výkyvy počasia, iné majú problémy s kolikami. Jazdenie na koni nie je len hobby, je to životný štýl, ktorým sa riadite, ak máte to šťastie, celý život.
Loading...
JE TO SUPER KAMARATKA
JE TO SUPER KAMARATKA
JE TO SUPER KAMARATKA
JE TO SUPER KAMARATKA
JE TO SUPER KAMARATKA
JE TO SUPER KAMARATKA
JE TO SUPER KAMARATKA