Kone sú veľmi citlivé zvieratá a vzhľadom na ich váhu s nimi často nevieme manipulovať tak, ako by sme chceli a to sa týka najmä vtedy, keď trpia nejakým ochorením. Majiteľom koní sa veľa krát stalo, že prišli za koňom, ktorý vyzeral, ako by mal nohu zlomenú, alebo ležal a nevedel sa postaviť na jednu nohu. Vo väčšina prípadov však ide o absces kopyta.
Foto: Pixabay Kopytá sú pre koňa stavebným základom Kopytá sú pre koňa veľmi dôležité. Až 90 % krívania u koňa je spôsobené poškodením či chorobou kopyta. Na vine môže byť majiteľ, ktorý sa o kopytá koňa zle stará a to buď nepravidelným čistením a úpravou kopýt alebo neprimeraná výživa. Sú však aj prípady, kedy si kôň kopyto jednoducho zraní sám.
Absces kopyta je nahromadenie hnisu vo vytvorenej dutie, teda hnisavý zápal, kedy sa hnis hromadí medzi kopytnou škárou a rohovinou a nemá sa kam stratiť. Vytára tak veľký tlak , čo spôsobuje koni bolesť a kríva. Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že má nohu zlomenú. Pretože ho noha bolí a nemôže na ňu stáť, má ju vystretú alebo pokrčenú, poprípade leží a nechce sa postaviť.
Foto: INGIMAGE Boľavý zápal Príčiny takého zápalu je hneď niekoľko. Jednak to môže byť v prípade, keď kôň stúpi na ostrí predmet a cez kopytnú káru sa mu do kopyta dostane infekcia. Vzniká tzv. nášľap. Infekcia môže do kopyta preniknúť aj prasklinou v kopytnom puzdre . V tomto prípade je to kvôli poškodenej bielej čiare, oslabenej rohovine alebo nesprávnou úpravou kopyta a pod. Absces môže vzniknúť aj v tom prípade, keď sa po dlhej dobe dajú koňovi podkovy dole . Pri zlom obutí koňa môže dôjsť k zníženiu prekrvenia určitej časti kopyta a dochádza tak k odumretí tkaniva, čím vzniká zápal.
Ako ho liečiť? Kopytný absces sa môže vyriešiť aj sám, pokiaľ sa hnis prevalí a vytečie. V každom prípade pri zistení abscesu alebo akéhokoľvek krívania vyhľadajte veterinára, aby stanovili diagnózu.
Foto: Dagmar Jánošíková Pri abscese vám vie pomôcť aj skúsený kováč, ktorý mu správnou úpravou kopyta bude vedieť tlak uvoľniť. Pre koňa je absces veľmi bolestivý, nenechajte ho trápiť sa. Ako majiteľ mu viete pomôcť teplými suchými zábalmi, ktoré zápal zmierňujú a napomáhajú k rýchlejšiemu hojeniu. Na kopyto môžete prikladať nahriaty uterák. Mne osobne sa osvedčili hrejivé náplaste, ktoré lepila na kopyto. V každom prípade však vyhľadajte pomoc veterinára, ktorý koňovi podá antibiotiká, aby zápal neprepukol do horšieho stavu. Ak si hnis našiel cestu alebo mu ho kováč či veterinár uvoľnil, dôležité je ranu pravidelne čistiť a denzifikovať, aby sa mu do rany nedostala nečistota.
Predchádzajte zraneniam Nie vždy môžete zraneniu kopyta predchádzať, no snažte sa robiť všetko preto, aby ste sa vyhli zdravotným komplikáciám. Pravidelne kontrolujte jazdiareň, box a výbeh, aby ste ich zbavili ostrých predmetov. Snažte sa kopyto pravidelne udržiavať čistením a správnou korektúrou.
Foto: INGIMAGE Dbajte na právne kŕmenie a dostatok vitamínov.
Loading...