Kôň bol vždy symbolom majestátnosti a vznešenosti. Už od dávnych čias bol považovaný za viac ako za zviera. Boli preň vedené vojny, položil základ železnice a pomohol človeku prejsť do nového veku. Máme na to veľa dôkazov.
Foto: Pixabay Koľko by ste napríklad tipovali, že dokáže kôň dosiahnuť rýchlosť? Pre niekoho je to možno prekvapenie, ale bolo to zaznamenaná v prípade dostihového koňa, ktorému bola zmeraná rýchlosť takmer 71 kilometrov za hodinu. V porovnaní s dnešnými modelmi áut to skutočne nie je veľa, ale predstavte si, že v dobe prvých automobilov to bola nepredstaviteľná rýchlosť. Bola to doba, kedy ste mohli auto pokojne dobehnúť na koni. A paradoxne práve autá ich mali po čase nahradiť. V minulosti totiž kone robili svojimi výkalmi taký neporiadok, že autá boli považované za „zelenšiu“ cestu pre ľudstvo.
Spať po stojačky? Vedeli ste napríklad že kôň dokáže spať po stojačky? Vedzte, že v ríši zvierat to nie je nič neobvyklé a podobným „darom“ disponuje mnoho zvieracích bytostí. Okrem toho sa často stávalo, že sa kôň dostal aj na miesta, ktoré boli do tej doby iba pre ľudí. Tak napríklad rímsky cisár Caligula, nevedno či z recesie alebo vlastného presvedčenia vymenoval za jedného zo svojich senátorov, práve koňa
Foto: Pixabay 8 krvných skupín Kôň patrí medzi veľmi zaujímavé druhy zvierat aj z vedeckého hľadiska. Je to neodmysliteľná súčasť výroby mnohých protijedov a vedcom rovnako nedávajú spať ani jeho zaujímavé vlastnosti, a to napríklad skutočnosť, že kôň má 8 krvných skupín. Človek je so svojimi štyrmi skupinami iba chudobný príbuzný.
Plemeno Falabella Myslíte si, že kôň potrebuje priestor? Nie je to tak celkom pravda, pretože napríklad zástupcovia plemena Falabella dorastajú do veľmi malých veľkostí. Extrémom, ktorý bol dosiahnutý bol v podobe koníka menom Napoleon. Ten vážil iba 35 kilogramov. Ale v chove sa vyskytli aj prípady, kedy dosiahli koníky v dospelosti hmotnosť iba 12 kilogramov.
Foto: INGIMAGE Kráľovská pozornosť Krajina, kde sa kone tešili veľkému záujmu zo strany chovateľov je rozhodne Veľká Británia. Napríkla táto veľmoc má vo svojom vojenskom arzenáli dokonca viac koňov ako tankov, čo svedčí o dôvere, ktorú má britská koruna v toto krásne zviera. A to nie je všetko. V celom spojenom kráľovstve musí mať každú kôň svoj vlastný pas, ktorý prezrádza jeho identitu. A samozrejme to isté platí aj pre poníky a z tejto povinnosti nemajú výnimku ako somáriky.
Sú však miesta, kde sa rozhodne neoplatí chodiť na koni. Jedným z týchto miest je napríklad sieť reštaurácií McDrive. Interné pravidlá tejto spoločnosti hovoria jasne, že zákazník, ktorý príde na koni, nesmie byť obslúžený!
A to najlepšie na koniec. V nie príliš dávnej minulosti sa kôň po právnej stránke dokonca bral sudcovia spolu s človekom za rovnocenného. Mohol byť teda napríklad odsúdený za trestný čin. Rovnako na tom bola aj krava, ošípaná a dokonca aj hmyz.
Foto: INGIMAGE V dnešnej dobe je to nepredstaviteľná prax. Pri priemernej dĺžke súdnych sporov by sa napríklad komár za svoje uštipnutie spravodlivého rozsudku celkom určite nedožil.
Loading...