ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 24.11.2017 | meniny má Emília  
KoneKone

Ako sa rozprávať s koňom

 Dagmar Jánošíková   14.08.2017   0

Koničkári určite poznajú film Zaklínač koní. Veľa ľudí si láme hlavu nad tým, ako to ten Redford len dokázal? Tragická nehoda z Pilgrima urobila nezvládnuteľného koňa.

Je nutné si však uvedomiť, že kôň je odrazom jazdcovej duše a nie je od prirodzenia zlý. Zlým a nezvládnuteľným ho robia len ľudia – ich správanie ku koňovi. 

 

Konská reč

Kone majú svoju špecifickú reč. Našim slovám nerozumejú. Keď vystrašenému koňovi začnete vysvetľovať, aby sa tej lietajúcej šuštiacej tašky nebál, nepochopí to. Musíte mu ukázať, že taška ho nezožerie a teda sa jej nemusí báť.

Strach je pre nich prirodzený pud. Nebyť strachu, divo žijúce kone by dávno vymreli a my by sme sa dnes netešili z krásne jazdeckého športu.

Jedinému jazyku, ktorému kôň rozumie, je ten ich, konský. Sú to špeciálne gestá a pohyby, ktoré kone ku komunikácií využívajú. Postavenie tela, uší, výška zdvihnutia hlavy, chvostu a intenzita erdžania – podľa tohto viete z koňa vyčítať, v akom citovom rozpoložení sa nachádza. 

 

 

Komunikácia s koňom

Pre každého koničkára je potrebné, aby sa konskú reč naučil, pretože od toho sa potom vyvíja celá komunikácia s koňom.

Umením nie je koňa donútiť, aby urobil to, čo po ňom chceme my a násilím.

Umením je, ak to kôň urobí sám, pretože to tak chce a rozumie tomu, čo po ňom požadujeme.

Je veľmi ľahké povedať, že je kôň zlý, nezvládnuteľný. Koničkári si však neuvedomujú, že dôvodom takejto nezvládnuteľnosti nie je kôň sám, ale správanie jeho majiteľa, ktorý s ním nemá vybudovaný žiaden vzťah.

Jazdenie na koni je krásny šport, pre ľudí, ktorí to považujú len za „vozenie sa“ si neuvedomujú, že sedíte na 500 kg zvierati, ktorý vás dokáže jedným pohybom zabiť. Nie je to len o vás, ale aj o koni. Harmónia jazda a koňa je veľmi dôležitá. Pred tým, ako vysadnete do sedla, uvedomte si, že kôň je veľmi citlivé zviera. Nesústreďte sa len sa seba a na vaše držanie tela, ale vnímajte aj jeho signály, ktoré vám dáva. Vie vám presne povedať, čo mu vadí a čo sa mu nepáči. 

Naučte sa komunikovať s koňom jeho jazykom. Jazdenie na koni nie je len hobby, je to životný štýl a pochopiť konskú dušu je náročné, no nie nemožné. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised