Jedinečné žriebätá

Dagmar Jánošíková 5

Zvieratá sú rôzne a nie všetky nám svojim zovňajškom prídu atraktívne. Niet však nad krásu mladosti a radosti z mláďaťa. Závislosť od matky je pre ňu ten najkrajší pocit a rodičovské pudy rovnako ako my ľudia pociťujú aj zvieratá. U koní je to tiež tak.  No predsa len je na  týchto  krásnych tvoroch niečo iné…

Kobyla rodí v noci

Gravidita u kobýl trvá 333 dní. 80% rodí v noci, kedy je v stajni pokoj  a kľud. Kôň je pôvodom divo žijúci tvor, ktorý žije v stáde. Len tam je v bezpečí a má väčšiu šancu sa ubrániť pred predátorom a teda prežiť.

Počas dňa stádo putuje a v noci oddychuje, preto je pre kobylu bezpečnejšie, ako rodí v noci. Kvôli prežitiu rodia rýchlo. Prvá fáza trvá asi tak 2 – 4 hodiny a samotný pôrod skončí do hodiny. Žriebä dokáže už behom niekoľkých minút chodiť, aby sa mohlo spolu s matkou pripojiť k stádu a pokračovať v ceste. 

Konské dvojčatá

Novorodenec žriebä váži zhruba 45 – 60 kg. Denne vypije 1 – 5 L mlieka a priberie asi 1 – 2 kg. Kobyla tesne po pôrode svoje mláďa líže, čím mu premasíruje celé telo a prekrvuje mu tak organizmus. Mláďa sa od matky odstavuje v 5 – 7 mesiaci, v divokej prírode až v 2 rokoch. Predčasný odstav je pre žriebä a kobylu veľmi frustrujúci, čo môže mať negatívny zdravotný dopad na zdravie žriebäťa.

 

U niektorých živočíchoch je bežné, že vrhnú viac ako jedného potomka. Konské telo nie je na viacpočetnú graviditu prispôsobené. Vo výnimočných prípadoch sa stane, že sa kobyle narodia dvojčatá, no málokedy prežijú obe. Väčšinou jedno z dvojčiat umrú ešte pred pôrodom a pokiaľ aj pôrod prežijú obe, jedno z nich býva malé a slabé. Navyše je ohrozená schopnosť kobyly ďalšieho rozmnožovania sa.

Pomocou ultrazvuku veterinár dokáže zistiť, koľko zárodkov sa v kobyle nachádza a teda manuálne slabšie embryo odobrať.     

Kumys – kobylie mlieko

Kobylie mlieko nie je pochúťkou a zdrojom vitamínov len pre žriebätá. Tradičný nápoj pastierov v ázijskej stepi je kvasené kobylie mlieko – kumys. Považujú ho za účinný liek proti množstvu ochorení. Má vysoký obsah cukru a je mierne alkoholický. Nazývajú ho tiež ako „mliečne šampanské“ – výborný ruský liek proti slabosti a nervovým chorobám.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár