KoneKone

Kone divoké, divé, zdivočené...

 Jana Gáťová   15.04.2017   0

Zdivočené kone sú vlastne utečencami už predtým domestikovaných koní, ktorí žijú vo voľnej prírode. Boli kedysi dávno skrotené a zdomácnené, no potom buď unikli zo zajatia alebo boli vypustené na slobodu. V divočine sa znovu dobre udomácnili. 

Foto: BING

Príkladom zdivočených koní sú americké mustangy, poníky na ostrove Salbe v Kanade, brumby v Austrálii, britské poníky New Forest, kone camarguea vo Francúzsku a Sorraia v Portugalsku. Niektoré sa dajú úspečne vycvičiť na jazdenie alebo nosenie nákladu. V súčasnosti je životné prostredie divokých koní čoraz viac ohrozené.

Ubúdanie divokých koní

Ubúdanie divokých koní možno sledovať v priebehu tisícročí. So vzrastom ľudskej populácie sa divoký kôň lovil vo veľkej miere na mäso a kožu, čo v spojení s klimatickými zmenami veľmi ovplyvnilo počet divých koní na severnej pologuli. Otepľovaním podnebia sa na trávnaté oblasti, na ktorých sa pásli divé kone, rozšírili lesy a pred 10 000 rokmi divý kôň vyhynul v Severnej i Južnej Amerike. Kultivácia pôdy v Európe zatlačila divé kone do stepí strednej Ázie a na západe ich bolo už pred 7000 rokmi vidieť len veľmi zriedkavo. Až do konca 19.storočia prežili dva poddruhy divých koní, Tarpan (Equus przewalski gmelini) vo východnej Európe (dnes najmä Litva a Poľsko) )a na ruských stepiach, a mongolský divý kôň či kôň Przewalského (Equus przewalski przewalski poliakov) v Mongolsku.

Zdivočené kone žijú a migrujú v stádach. Je to preto, aby sa znižovalo riziko, že sa stanú potravou predátorov.

Foto: BING

My si teraz bližšie predstavíme dva druhy a to Amerického mustanga a Tarpana.

Americký Mustang

Tieto zdivočené kone sa vyvinuli z koní, ktoré doviezli do Ameriky španielski dobyvatelia v 16.storočí. Niektoré z nich následne niekam utiekli a v divočine si vytvorili stáda. Na začiatku 20.storočia žilo v západných štátoch USA nadivoko jeden až dva milióny mustangov, no v 70.rokoch z nich zostalo už len niekoľko tisíc, ktoré ľudia odháňali, aby uvoľnili pastviny pre dobytok. Mustangy sú teraz pod federálnou ochranou a o ich bezpečnosť sa stará Pozemkový úrad(BLM). BLM začal uskutočňovať adopčný program, ktorý vyvolal isté spory. Kone sa pravidelné zháňajú do čried a predávajú na jeden rok za nízku cenu. Po roku musí majiteľ získať osvedčenie , že sa o zvieratá dobre staral. Ak to schváli BLM kone sú oficiálne vyhlásené za vlastníctvo majiteľa. 

Foto: BING

Niektorí sa domnievajú, že tí čo si berú na starosť mustangy, nie sú dostatočne pripravení na takúto činnosť, čo vedie k zraneniam koní aj ľudí a k nehodám.

Tarpan

Tarpan žil na slobode až do konca 19.storočia, trocha polemiky však vládne skutočnosti, či bol tarpan vždy divo žijúci alebo bol zdivočený. Tarpan je v podstate zastrešujúci názov a je veľmi pravdepodobné, že všetky zdivočené a divoké poníky stepných oblastí sa v tom období nazývali tarpanom. O pôvodných tarpanoch zostalo málo svedectiev-zachovali sa len dve kostry tarpana zahynutého v zajatí. V stredoveku sa na poníky poľovalo zo záľuby a ich mäso sa v aristokratických kruhoch považovalo za lahôdku. Tarpan prežil v lesoch Poľska až do 20. rokov 19. storočia, keď sa odchytli posledné kusy, ktoré dostali miestni poľnohospodári. Historický opis tarpana dnes výrazne pripomína poľský poník konik. Posledný skutočný tarpan zahynul v zajatí v Mníchove v roku 1887.

Vyvinulo sa úsilie  o jeho opätovné rozmnoženie a apätné kríženie a skutočne sa podarilo pomocou výberového šľachtenia vytvoriť novodobého tarpana, ktorý je veľmi podobný svojmu historickému predchodcovi.

Foto: BING

Jediný rozdiel spočíva v tom, že hriva súčasného tarpana už nie je stojatá.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised