KoneKone

Kone pomáhajú formovať naše osobnosti

 Viera Mikulová   11.02.2018   0

Kôň v živote človeka je darom. Fascinujúci až ohromujúci pocit jazdca v sedle, ale neopísateľný bez sedla splývajúc s chrbtom koňa pridŕžajúc sa jeho hrivy ako z čias nezávislosti ... 

Kone ľudí oslovujú svojou grandióznosťou už od nepamäti, ale i strašia svojou veľkosťou a silou. Ako každý z nás aj kone majú svoje nálady. Každý jazdec snáď zažil pád z koňa a následný strach z ďalšieho jazdenia, no zväčša to prekoná, pretože kone majú v sebe niečo, čo žiadne iné zviera dať človeku nemôže.

 

Kôň vycíti vašu náladu 

Kôň reaguje na momentálnu situáciu a náladu jazdca. Vycíti citovú nerovnováhu a podľa svojej povahy na ňu zareaguje. Možno to znie odstrašujúco pre tých, ktorí kone využívajú ako liečebný prostriedok. No nebojte sa!

Reakcia koňa určeného na hipoterapiu by nemala byť nijako ohrozujúca pre pacienta. Vždy musí byť pri terapii prítomný aj človek zodpovedný za koňa, aby vedel predvídať nežiaduce správanie zvieraťa (každé zviera pred nevhodným správaním vysiela upozornenia, je na odborníkoch aby ich zaregistrovali a okamžite skorigovali situáciu alebo ochránili jazdca).

shutterstock

 

Kôň cíti, čo cítime, ale žije v prítomnosti

Mnoho ľudí  sa začína venovať jazdeniu alebo aspoň pár krát v živote vyskúša aký je  pohľad z chrbta koňa.  Veď sa vraví, že ten najkrajší. Faktom je, ak sa pozeráte na svet z výšky, ovládate veľké zviera, ktoré stelesňuje silu, divokosť ako aj pokoj, môžeme hovoriť o výnimočnom dare, ktorý nám život ponúka. 

Kôň cíti to, čo my cítime - vnútorné rozbroje, strach i pokoj. Asi netreba hovoriť, keď ideme ku koňom, treba všetky starosti nechať pred stajňami a nájsť v sebe kľud a istotu, aby nám kôň dôveroval. 

Ako tvrdí odborníčka: “Pre koňa je životne dôležité dokázať včas spozorovať nepriateľa a ujsť mu, v prípade núdze aj bojovať. Pretože táto bytosť je - samozrejme na svojej úrovni vývoja - vždy plne vedomá a prítomná. Myseľ používa len vtedy, keď naozaj treba, emócie nepotláča, ale ani nimi nie je trvale ovládaná, nie je zajatcom času a jeho uvedomovanie si seba je ovplyvnené primárnou dioptriou - stádo. U koní je mimoriadne silná túžba po spoločnosti rovnakého druhu - osamelý kôň mimo stáda je veľmi nešťastný a rozrušený.“ 

Motivujú nás pracovať na sebe a sústrediť sa

 

Jazdenie na koni vyžaduje snahu zlepšovať sa a pracovať na sebe. Kôň nás k tomu učí svojskými, no účinnými prostriedkami. Nezamieňajme si však odmenu, ktorú nám kôň za našu snahu dáva za „čarovný prútik“. 

Dobrý jazdec musí mať snahu, inak nič na koni nedosiahne. Je to vlastnosť, resp. črta, ktorú človek v sebe podporuje a pokiaľ cíti aspoň trošku zanietenie pre kone, tak túto jeho snahu kôň svojimi vlastnosťami a celkovým dojmom z jazdenia podporuje.

To pôsobí ako neustála pochvala  za úsilie, ktoré jazdec vyvíja. Zvyšuje sa tým motivácia zlepšovať sa a snažiť sa.  Nie nadarmo sa vraví, že 90% úspechu je drina a 10% talent. Ale ani neustála pochvala nevedie k vytrvalosti pokiaľ to sám človek nechce. Kone nás síce nabádajú a motivujú vytrvať keďže aj malinké úspechy ocenia, no nebudú za nás pracovať na našich osobnostiach.

Dobré jazdectvo vyžaduje schopnosť sústrediť sa. Treba byť v strehu, tak fyzicky ako aj psychicky. Treba byť úplne ponorený do jazdenia, zabudnúť na všetko, nevnímať ľudí okolo seba iba synchronizáciu vášho koňa s vami v prostredí, v ktorom sa nachádzate. Vaše sústredenie ovplyvňuje sústredenie koňa.

shutterstock

Netrápime sa starosťami

Faktom je, že tak ako kone, ani my, keď na nich sedíme sa netrápime minulosťou ani neobávame budúcnosti, riešime súčasnosť – udržať sa na koni, ovládať ho a vnímať ho, vytvoriť s ním momentálnu jednotu a tým si vychutnať ten krátky okamih bezstarostnosti.A v podstate je to to jediné čo môžeme robiť ak sa chceme na koni bezpečne udržať. Strach z pádu alebo i následného kopanca je dosť silný na to aby sme sa snažili sústrediť a nechali všetko na chvíľu za nami. Úsmevné, ale naozaj to funguje, strach nás (pokiaľ nie je enormný) núti a učí na sebe pracovať. 

Láska ku koňom nám prospieva

Láska ku koňom pokiaľ je primeraná je vždy len na osoh človeku. Mnohí sa ju snažia budovať už od skorého veku – poníky vozia za deťmi do škôlok, deti majú možnosť prihlásiť sa na kurzy jazdenia, či absolvovať tábory s koňmi už vo väčšine miest na Slovensku. Sú to alternatívy ako využiť pozitíva tzv. animoterapie aj pre zdravé deti. Viac o terapiách s koňmi nájdete v článku tu.

Je totiž známe, že terapia s využitím koní tzv. hipoterapia, má vynikajúce účinky. A hoci to nemusí byť primárnym cieľom, keď si po čase pravidelného jazdenia zhodnotíte efekt na osobnosť dieťaťa, zistíte, že ovplyvňuje jeho telesnú, psychickú aj duševnú pohodu. 

Rytmicky kolísavé pohyby koňa totiž v psychickej oblasti, okrem relaxu,  zvyšujú schopnosť koncentrácie, pamäti   a vyvolávajú pozitívne emócie  (sebaprijatie, prekonanie strachu a výziev, empatia, spokojnosť a pohoda). Ako tvrdí Mgr. Janka Farkašová „jazda na koni špeciálne pôsobí proti hypochondrii, agresivite a hystérií.“  

Keď sa stretávate s koňmi, musíte na sebe pracovať

Malé úspechy motivujú,aj preto je jazdenie krásne, no neúspechy sa „oplatia“ tiež. Človek vidí dôsledky svojich snáh a konania. A tu potom nastupuje práca človeka na sebe v situácii čo robiť keď sa mi nedarí.... znova vstať, vysadnúť a jazdiť, nemusí to byť hneď, ale vysadnúť ... to čo bude nasledovať potom ako opäť naberiete istotu spred pádu sa nedá opísať, je to Úspech,  a človek ide osobnostne míľovými krokmi vpred.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised