Okno do stajne – Arabský plnokrvník

Viera Gáťová 0

Arabský plnokrvník – osobnosť medzi koňmi

Arabský plnokrvník, Arabský kôň alebo Arab je jedno z najstarších plemien koňa domáceho, ktorého ľudstvo chová už pár tisíc rokov. Pochádza z Arabského polostrova a jeho história je opradená legendami a tajomstvom.

Foto: Pixabay

História plemena

Jeho prví chovatelia boli púštni beduíni a predovšetkým oni z neho tisíc rokov šľachtili toto jedinečné zviera. Na Slovensku máme Arabského plnokrvníka udomácneného už neuveriteľných 500 rokov. Arabský kôň bol súčasťou chovov u nás v historických žrebčincoch v Mezove, Bábolne, v Radoviciach či Topolčiankach. A stále sa chová na mnohých farmách po celom našom území.

Chovné oblasti vo svete sú okrem Európy štáty Arabského polostrova, ďalej Tunisko, Egypt, Maroko a štáty malej Ázie.

Foto: Pixabay

Stavba tela

Má špecifickú stavbu tela. Je štíhly, vysoký 145 – 160 cm v kohútiku s vysoko posadeným chvostom, ktorý pri behu nosí vysoko nasadený. Hriva aj chvost sú väčšinou dlhé, husté a lesklé. Má menšiu hlavu, ktorá je ukončená papuľou, čo sa vám zmestí do dlane. Krk je svalnatý a posadený na pohyblivej šiji. Chrbát pomerne krátky. Zadok je svalnatý, srsť mäkká.

Farby srsti – od bielej – sivej, grošovanej, cez hnedú a zlato-ryšavú, až po vzácnu čiernu.

Foto: Pixabay

Vlastnosti a Využitie

Toto plemeno je aj dnes neustále obdivované hlavne pre svoju typickú krásu a eleganciu, gracióznosť, vytrvalosť, odvahu a húževnatosť. Má navyše vysokú dávku inteligencie a je jedinečne temperamentné. Pružnosťou a ľahkosťou tela a pohybov zaujme každého pozorovateľa.

Arabské kone sú mimoriadne chápavé, učenlivé, oddané a ľahko ovládateľné.

Preto sa dnes využívajú v jazdectve a na zakladanie a zušľachťovanie ďalších plemien koní. Arabskú krv majú všetky teplokrvné a niektoré chladnokrvné plemená, ale aj mnohé plemená poníkov.

Foto: Pixabay

Arabi sú vysoko cenení vo vytrvalostných pretekoch – endurance, pretože sú veľmi odolní voči únave, dokážu bez oddychu a pitia vody bežať na dlhé vzdialenosti. Dĺžka trate rozdelená na 40 km etapy môže dosahovať až 140 km i viac za 1 deň.

Ich využitie je ale aj v parkure, drezúre, špeciálnych dostihových pretekoch a vo westerne.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár