KoneKone

Okno do stajne - Furioso

 Jana Gáťová   19.07.2016   0

Furioso je plemeno koní, ktoré vzniklo v procese šľachtenia v období, keď Rakúsko-Uhorsko bolo vedúcou mocnosťou v Európe. 

Foto: BING

História plemena 

Maďarský žrebčín Mezöheyges bol založený v roku 1785 cisárom Jozefom II. Habsburským. Zakladateľom plemena Furioso bol žrebec z Anglicka, ktorý nakrýval miestne kobyly plemena Nónius. Bol veľmi významný kvôli svojej vetve. Zanechal po sebe celú stovku plemenných žrebcov. O niekoľko rokov neskôr bol chov posilnený norfolským plnokrvníkom a víťazom mnohých dostihov North Starom. North Star bol vnukom slávneho Eclipse a pokračovateľom jeho línie. Vetvy Furioso a Norh Star boli zo začiatku oddelené, ale koncom 19.storočia (roku 1885) boli vzájomne pokrížené do jednej vetvy. O niečo neskôr bola do Furiosa primiešaná aj arabská krv, ktorá ešte zlepšila a posilnila jeho vlastnosti. Plemeno Furioso je rozšírené v celej strednej a východnej Európe.

Foto: BING

Popis a povaha Furioso

Vo väčšine prípadov sa o plemene Furioso hovorí v samých superlatívoch. Svoje výborné vlastnosti získal krížením s kvalitnými plemenami. Je to veľmi vznešené plemeno, čo je dané aj podielom arabskej krvi. V kohútiku meria viac ako 163 cm. Má výbornú stavbu tela. Jeho hlava svedčí o jeho plnokrvných predkoch. Rozdiel je vo vačších nozdrách a ušiach. Má dlhé nohy,ktoré zvládajú aj ten najťažší terén. Jeho kopytá sú kvalitné a zadné nohy silné.

Chová sa takmer vo všetkých farbách,ale najčastejšie sú: hnedák, tmavý hnedák alebo vraník. Biele prvky u neho nájdeme len v ojedinelých prípadoch. Furioso vyniká výbornou povahou, príjemnou, je veľmi inteligentný a prispôsobivý

Foto: BING

Často je vyhľadávaný pre rýchlosť a vytrvalosť,ktoré zdedil po svojich predkoch. Je tiež výborným skokanom, obecne sa však vyznačuje svojou jazdeckou všestrannosťou. Preto je v chove toľko rozšírený.

Furioso na Slovensku

U nás na Slovensku sa chová v žrebčíne Motešice. Takisto farma Margitin Dvor chová plemeno Furioso už niekoľko rokov len 30km od Bratislavy. 

Napriek tomu, že pôvodne bol Furioso chovaný len na vojenské účely, dnes je naozaj všestranný. Využíva sa v drezúre, parkúre, v záprahoch a samozrejme v dostihoch. Kone z motešického žrebčína vyhrali niekoľkokrát Československé derby i Veľkú pardubickú steeplechase. V roku 1990 sa víťazkou jubilejného 100. ročníka Veľkej pardubickej stala motešická kobylka Libentína, v sedle s Karolom Zajkom. V parkúrovom skákaní preslávili motešický žrebčín najmä úspechy majstra športu Juraja Hanulaya.

Foto: BING

Plemeno Furioso je rozšírené najmä v strednej Európe. Za posledných 12 rokov sa podarilo zastaviť klesajúci trend v počte koní chovaných na Slovensku no napriek tomu zostáva Slovenská republika dlhodobo na poslednom mieste v porovnaní s Českou republikou, Maďarskom, Rakúskom a Poľskom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised