ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
KoneKone

Okno do stajne - Lipican

 Viera Gáťová   22.10.2015   0

Kráľovské dedičstvo - Lipican – Lipicanský kôň

Lipican alebo lipicanský kôň je prekrásny reprezentačný kôň a patrí k najstarším kultúrnym plemenám koní v Európe. Jeho pôvod sa odvodzuje od starošpanielskych a starotalianskych koní. Vyšľachtený bol v dvornom žrebčíne Habsburgovcov Lipica v Slovinsku, založenom v roku 1580. Podľa názvu slovinskej dedinky Lipica nesie plemeno svoje meno.

Foto: Everystockphoto.com

História plemena

Lipicany sú už viac ako štyristo rokov súčasťou európskych a takmer celé storočie aj slovenských dejín. V ich chove naďadlej pokračuje slávny rakúsky žrebčín v Pibere neďaleko Grazu a slovenský národný žrebčín v Topoľčiankach.

Žrebčín v Pibere pripravuje kone pre jazdeckú Španielsku kráľovskú školu vo Viedni. Mladí žrebci sa najprv chovajú na horských alpských pastvinách, kde pár rokov mocnejú a potom tie najsilnejšie jedince putujú do Viedne, kde ich čaká 5-7 ročný výcvik. Po jeho ukončení môžu kone vystupovať pred obecenstvom formou Morgenarbeit – predpoludný tréning, ktorý je prístupný verejnosti alebo formou večerných predstavení,ktoré sú úplne vypredané na mnoho mesiacov.

Foto: Everystockphoto.com

Popis plemena

Lipican je stredne vysoký teplokrvník sneho-bielej farby srsti. Ale vyskytuje sa aj v odtieňoch sivej, hnedej alebo ako grošák. Hnedáci obyčajne nebývajú zaradení do chovu.

Je to veľmi elegantný kôň napriek mohutnej stavbe tela. Má vznešenú aristokratickú hlavu s malými ušami, svalnatý chrbát a krk klenutý do oblúka.Telo je kompaktné a ukončujú ho silne osvalené pomerne krátke zadné nohy s pevnými kopytami.

Je to mimoriadne odolný, tvrdý, vytrvalý, nenáročný a dlhoveký kôň. Má živý temperament, iskru v oku a ochotu pracovať. Dospieva síce pomaly ale výkonnosť si udržuje až do vysokého veku. Mnoho z nich vystupuje ešte aj keď majú 20-25 rokov. Zároveň je veľmi dobrý, vyrovnaný, má dobrý charakter, vyniká svojou učenlivosťou. Nie je príliš rýchly ale je mimoriadne vytrvalý a obratný.

Foto: Everystockphoto.com

Aj dnes je to stále veľmi výnimočný kôň. Na svete je v súčasnosti asi len 4 tisíc lipicanov.

Využitie

Využíva sa dodnes ako kôň na reprezentáciu jazdectva, v jazdeckých školách, v záprahu, v cirkusoch alebo ako luxusný kočiarový kôň.

Zaujímavosťou je to, že žriebätká sa rodia takmer čierne a len postupne začnú šednúť až im srsť úplne vybledne. Tento proces môže trvať aj mnoho rokov. 

Foto: Eveerystockphoto.com

Lipicanský kôň je dodnes koňom kráľovským. Pri návšteve anglickej kráľovenj Alžbety II. na Slovensku v októbri 2008 ho kráľovná dostala ako dar od nášho slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised