Zima nie je konským nepriateľom

Dagmar Jánošíková 0

Pre mnohých ľudí zima znamená obdobie oddychu, leňošenia a dopriatia si dlhšieho odpočinku. Koničkárovi sa so zimou spájajú krásne vychádzky po zasneženej lúke či lese, ale aj oveľa viac starostlivosti o koňa, ako počas leta. Správne kŕmenie, ustajnenie či dekovanie koní sú veci, na ktoré sa treba pripraviť ešte pred samotným príchodom zimy. 

Foto: Bing

Ako prežijete zimu so svojím štvornohým priateľom, záleží len od vás. Mne sa zima spája so skorším vstávaním, pretože kone mám celoročne pustené vo výbehu a zatváram ich do stajne len v zime na noc, ďalej s vláčením vedier plných vody a senom vo vlasoch, pretože ho dostávajú denne pravidelne. Kôň nie je človek. Nemôžete ho naobliekať a myslieť si, že mu tým pomôžete. Dôležité je správne zakrmovanie a vytvorenie mu vhodných podmienok, aby sa aj počas zimy cítil fit a bol zdravý.

Mínusové teploty nám robia vrásky na čele

Najväčším problémom býva s vodou. Pri mínusových teplotách voda zamŕza a kôň z nedostatku vody môže dostať koliku alebo schvátenie kopýt. Navyše seno ho vysúša, takže potreba pitného režimu je nutná. Najlepším riešením sú vyhrievané napájacie systémy, ktoré vám zaistia, že voda vo výbehu nezamrzne. S vodou v stajni až taký problém nebýva. Keďže sa tu teplota vďaka koňom drží nad nulou, nezamŕza. Pamätajte však nato, aby jej mal vždy dostatok.

Foto: Pixabay

S príchodom zimy by sme mali mať nachystané dostatočné množstvo lúčneho sena. Pri trávení mu dodáva viac telesného tepla ako jadro. Pri žuvaní sena má kôň veľa času, takže sa nenudí a navyše má z neho dostatočný príjem energie na udržanie telesnej teploty. Čo sa jadra týka, jeho dávka by mala byť oproti letnému počasiu vyššia. Dbajte však nato, aby bolo suché, čo vo vlhkom počasí môže byť problém. K jadru mu môžete podávať ľanový či rastlinný olej.

Ustajnenie

Samotné ustajnenie závisí od podmienok, v akých sa kôň nachádza. Ak máte možnosť mať koňa cez deň vo výbehu s prístupom do stajne a na noc ho zatvárate, je to pre neho ideálne. Pre koňa je životne dôležitý pohyb a ak by mal vo dne – v noci byť ustajnený, odrazilo by sa to veľmi negatívne na jeho zdraví. Často skloňovaný je aj zimný odchov. Kôň je 24 hod. v týždni celý rok pustený vo výbehu. Pozor však nato, aby mal možnosť schovať sa do úkrytu alebo závetria. Aj keď je pôvodne divoko žijúce zviera, aj on sa potrebuje ukryť pred sychravým a nepriaznivým počasím. Inak si koledujete o chorého koňa. Problémy môžu spôsobovať aj uzavreté, zadebnené stajene bez prietoku čerstvého vzduchu. 

Foto: Pixabay

Pre dýchavičného koňa to predstavuje hotové fiasko. V takomto prostredí len hrajte do karát baktériám a plesniam. Stajňa musí byť vzdušná, určite nie vyhrievaná a vykurovaná. Tým koňovi len uškodíte. Pokiaľ váš tátoš nie je vystrihaný, stačí mu stajňa, ktorá nie je vlhká a kde naňho neprší. S hustým kožuchom si so zimou oveľa ľahšie poradí, ako s mokrom či vlhkom.

Dekovať či nedekovať?

Čo sa dekovania koní týka, to je sama o sebe jedna veľká kapitola. Ak koňa nestriháte, je cez deň vonku, dbáte na jeho pitný režim a stravu, deka je pre neho zbytočná. Deku sa oplatí mať v prípade potreby, že kôň zmokne a trasie sa od zimy alebo vám ochorie. Pokiaľ však nemusíte a nie je to nevyhnutné, netrihajte a nedekujte ho. Ak však máte koňa, ktorý je celoročne ustajnený v teple a pracujete s ním len na jazdiarni, je samozrejmé, že strihanie potrebuje rovnako ako aj deku v prípade vychádzky či pobytu v mínusových mrazoch.

Foto: Pixabay

Pri starostlivosti o koňa je potrebné uvažovať so zdravým rozumom. Nesledujte trendy a nenechajte sa zlákať na veci, ktoré sú v stajniach in. Hľadajte to najideálnejšie a hlavne najprirodzenejšie riešenie. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár